1175 (775) 2014-12-19 - 2015-01-08

Stanisław Szwabski spotkał z Anneliese Dodds, Przewodniczącą Delegacji ds. stabilizacji i stowarzyszenia Czarnogóry w Parlamencie Europejskim

Stanisław Szwabski, Radny Miasta Gdyni, Współprzewodniczący Wspólnego Komitetu Konsultacyjnego ds. Czarnogóry w Komitecie Regionów spotkał się w dniu 9 grudnia 2014 r. z panią Anneliese Dodds, Przewodniczącą Delegacji ds. stabilizacji i stowarzyszenia Czarnogóry w Parlamencie Europejskim.

Rozmowa dotyczyła aktualnej sytuacji Czarnogóry jako kraju kandydującego do Unii Europejskiej oraz współpracy z przedstawicielami tego kraju na różnych poziomach i w wielu obszarach.

Anneliese Dodds zgodziła się ze stanowiskiem Pana Stanisława Szwabskiego, że celem rozszerzenia Unii Europejskiej jest powiększenie strefy pokojowego rozwoju i współpracy w Europie. Dlatego Unia Europejska otwarta jest na negocjacje z każdym krajem, który pragnie do niej przystąpić i który szanuje wartości demokratyczne i jest do nich przywiązany oraz spełnia kryteria członkowskie. Drzwi do niej zatem powinny stać otworem.

Po przeanalizowaniu sytuacji w poszczególnych krajach Bałkańskich stwierdziłem, że większość z nich podejmuje starania w celu rozwiązywania wspólnych problemów, takich jak korupcja, zagwarantowanie niezależności sądownictwa i zapewnienie podstawowych praw obywatelom. Wszelkie reakcje wstrzemięźliwości ze strony UE są odbierane bardzo negatywnie. Musimy zatem uważać by inne wpływy nie spowodowały zmiany kierunku działań tych krajów." - powiedział Pan Szwabski.

Dodał: „Nowa linia polityczna musi być dobrze wyjaśniona naszym partnerom z krajów kandydujących. Nie powinny one mieć wrażenia, że proces akcesyjny jest zablokowany lub spowolniony. Obywatele tych krajów i elita rządząca muszą zobaczyć, że UE koncentruje się na jakości i trwałych wynikach, a nie na szybkości. Nie należy wprowadzać w tym samym czasie, sztucznej przeszkody czasowej. Musimy upewnić się, że nasi partnerzy w krajach rozszerzenia utrzymają zainteresowanie i motywację do osiągnięcia postępu w realizacji niezbędnych reform, w szczególności w odniesieniu do rozdziałów dotyczących praworządności, praw podstawowych i sprawiedliwości, wolności i bezpieczeństwa. W podejmowaniu decyzji o rozszerzeniu powinny być brane pod uwagę jedynie postępy i aktualny stan gotowości.".

W trakcie rozmowy zgodzono się również w sprawie przyszłej współpracy pomiędzy dwoma organami oraz koordynacji działań przy współpracy z Czarnogórą.

ikona