1175 (775) 2014-12-19 - 2015-01-08

Ochrona wód Zatoki Gdańskiej będzie jeszcze skuteczniejsza

Obserwujemy wszyscy, że budowa nowych utwardzonych ulic, parkingów, bitumicznych ścieżek rowerowych, chodników, alejek spacerowych - będąca miarą dynamicznego rozwoju miasta, niesie też skutki niepożądane, gdyż odbywa się kosztem naturalnych terenów zielonych. Podczas ulew i wiosennych roztopów woda nie wsiąka w grunt, tylko spływa ulicami i dochodzi do zalewania piwnic, lokalnych podtopień a nawet powodzi i w konsekwencji znacznych strat. Konieczna jest rozbudowa miejskiego sytemu odprowadzania wód opadowych i roztopowych oraz - w dbałości o środowisko - zaopatrzenie go w urządzenia do podczyszczania ścieków płynących kanałami deszczowymi.
Fot. 2 Zbiornik retencyjny „Karwiny”.Zdjęcie z zasobów Urzędu Miasta Gdyni.Wychodząc naprzeciw potrzebom mieszkańców, od 2009 r. realizowany jest przez Miasto Gdynia, wspierany funduszami UE, projekt inwestycyjny dotyczący budowy i modernizacji systemu odprowadzania wód opadowych w Gdyni, do którego we wrześniu 2014 r. dołączyły trzy miasta: Rumia, Reda i Wejherowo. Przedsięwzięcie pn. Ochrona wód Zatoki Gdańskiej - budowa i modernizacja systemu odprowadzania wód opadowych w Gdyni oraz Małym Trójmieście Kaszubskim obejmuje aż 29 ulic w dziewięciu dzielnicach Gdyni oraz 4 ulice w Rumi, po 1 w Redzie i Wejherowie.
Dotychczas zakończone zostały roboty polegające na budowie i przebudowie ponad 21 km kanalizacji deszczowej w następujących ulicach: w Gdyni - al. Marsz. Piłsudskiego, Legionów, Skwer Kościuszki, al. Jana Pawła II, Waszyngtona, Pułaskiego, Orłowska, Popiela, Króla Jana III, Stryjska, Przemyska, Nałkowskiej, Buraczana, Chwarznieńska, Bosmańska, Nasypowa, Benisławskiego, Unruga, Zielona i Morska; w Rumi - Bukowa, Kazimierska, Chełmińska i Bądkowskiego oraz w Redzie w ulicy 12 Marca. Przed odprowadzeniem do odbiorników zainstalowano łącznie 47 urządzeń podczyszczających ścieki opadowe. Przebudowano zbiornik retencyjny przy ul. Bosmańskiej oraz zakończona została budowa suchego zbiornika retencyjnego o pojemności ok. 6 tys. m³ w dzielnicy Gdyni Karwiny, wokół którego powstał atrakcyjny teren rekreacyjny.
Kontynuowane są prace dotyczące instalacji dużego zespołu urządzeń podczyszczających ścieki opadowe i roztopowe przed wylotemFot. 1. al. Marszałka Piłsudskiego – mało kto domyśla się, że w tym miejscu pod ziemią znajdują się ważne dla czystości Zatoki Gdańskiej urządzenia podczyszczające ścieki opadowe.Zdjęcia z zasobów Urzędu Miasta Gdyni. do Potoku Źródło Marii oraz kanałów w ulicach: Adwokackiej, Mierniczej, Oficerskiej, Żmudzkiej, Kurpiowskiej, Wielkopolskiej i Małopolskiej. W I kwartale 2015 roku zaplanowane jest rozpoczęcie budowy kanalizacji deszczowej w ulicy Akacjowej i Kasztanowej w Orłowie oraz w ul. Gryfa Pomorskiego w Wejherowie.
Nowe instalacje i obiekty zdecydowanie ograniczą ryzyko wystąpienia podtopień i lokalnych powodzi podczas deszczy nawalnych i roztopów. Znaczne korzyści odniesie środowisko przyrodnicze. Dzięki sprawnemu funkcjonowaniu urządzeń podczyszczających 3-krotnie zmniejszy się poziom zawiesin ogólnych oraz 5-krotnie ilości substancji ropopochodnych trafiających do Bałtyku. Nastąpi poprawa czystości wód w kąpieliskach, a tym samym zwiększy się atrakcyjność nadmorskiego wypoczynku zarówno mieszkańców jak i turystów.



Całkowity koszt inwestycji: 72 759 429,95 zł. Kwota dofinansowania ze środków UE: 49 880 907,67 zł.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko

Logo - Infrastruktura i środowisko  Logo - UE

ikona