Komunikaty dla mediów

Partnerskie porozumienie w gdyńskiej sieci usług społecznych

Blisko cztery miliony złotych trafi do organizacji pozarządowych, które realizować będą partnerski projekt „Rozwój usług społecznych w Gdyni”. Jego liderem jest miasto. Fundusze przeznaczone będą na stworzenie sieci usług społecznych, z bogatą ofertą dla dzieci, młodzieży i rodzin wymagających indywidualnego wsparcia, konsultacji i pomocy ekspertów. Środki pochodzą z budżetu Unii Europejskiej. Umowy o współpracy podpisali samorządowi liderzy projektu i przedstawiciele dziewięciu organizacji.

Nad wykonaniem projektu czuwają wspólnie Laboratorium Innowacji Społecznych oraz Zespół Placówek Specjalistycznych w Gdyni, współpracując z dziewięcioma organizacjami pozarządowymi wyspecjalizowanymi w pracy z dziećmi i młodzieżą oraz troszczących się o aktywizację rodzin. W poniedziałek w gdyńskim magistracie wszyscy partnerzy złożyli podpisy pod umową o współpracy.

Liczba zaangażowanych w projekt organizacji bardzo cieszy, tym bardziej, że dotychczas już wielokrotnie razem pracowaliśmy na rzecz dobra gdyńskich rodzin. Teraz, dzięki pozyskanym funduszom projektowym, efekty naszych wspólnych działań będą mogły nabrać zdecydowanie większej skuteczności – witał gości Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji, podczas uroczystości podpisywania porozumienia.

Ambitne założenia
Projekt „Rozwój usług społecznych w Gdyni” znacząco zmienia obraz działań na rzecz wsparcia rodzin. Powstałe partnerstwo ma na celu zwiększenie dostępności usług społecznych w mieście oraz modyfikację oferty placówek wsparcia dziennego, działających lokalnie.

- Proponowana oferta ma być w pewien sposób ujednolicona, tak samo dobra w każdej placówce realizującej nasz projekt – podkreśla Michał Guć. - Będziemy przykładać dużą wagę do tego, aby dbać o indywidualne potrzeby i ludzkie oczekiwania oraz proponować najbardziej adekwatne metody pomocy i wsparcia.

Konsultacje, warsztaty, specjalistyczne poradnictwo
Lista proponowanych usług społecznych ujętych w projekcie jest niemal nieograniczona. Również forma oferowanego wsparcia ma bardzo szeroki zakres. Obejmuje między innymi konsultacje i poradnictwo pedagogiczno - psychologiczne dla dzieci i młodzieży, wsparcie logopedyczne i terapię zajęciową, warsztaty, treningi umiejętności społecznych.

- Mamy duże doświadczenie w pracy społecznej z rodzinami, korzystamy z umiejętności wykwalifikowanych specjalistów – mówi Przemysław Lebiedziński, dyrektor Zespołu Placówek Specjalistycznych w Gdyni. ­- Profilując nasze działania zawsze uwzględniamy wiek, sytuację rodzinną, możliwość adaptacji i starannie diagnozujemy potrzeby. Komuś może być niezbędna np. konsultacja i pomoc prawna, inna osoba może nie radzić sobie w pełnieniu funkcji rodzicielskiej. Patrząc na rodzinę z szerokiej perspektywy, lepiej możemy się przygotować do świadczenia społecznych usług.

Gdyńska Sieć Usług Społecznych i partnerzy projektu
Na Oksywiu, przy ul. Śmidowicza 49, powstaje placówka, która w projekcie będzie pełnić dwojaką rolę. Lokalna działalność domu sąsiedzkiego ma pozytywnie wpłynąć na aktywizację międzysąsiedzką i integrację lokalnego środowiska. Z założenia, oferta takiego miejsca nie będzie zamknięta, a o przyjazną atmosferę zadbają sami mieszkańcy.

Koordynatorem projektu jest gdyńskie Laboratorium Innowacji Społecznych. Za realizację działań ujętych w projekcie odpowiada też Zespół Placówek Specjalistycznych im. K. Lisieckiego „Dziadka” w Gdyni oraz dziewięć organizacji pozarządowych:
  • Stowarzyszenie Regionalne Centrum Wsparcia Społecznego

  • Stowarzyszenie na rzecz Dzieci i Młodzieży „Vitava”

  • Fundacja Inicjatyw Społecznych „ŁAJBA”

  • Stowarzyszenie Świętego Mikołaja Biskupa

  • Stowarzyszenie Rozwoju Zawodowego i Osobistego „Zielona Myśl”

  • Fundacja Zmian Społecznych „Kreatywni”

  • Gdyńskie Stowarzyszenie „Familia”

  • Stowarzyszenie Społecznej Edukacji NON STOP

  • Stowarzyszenie „180 stopni”



Projekt „Rozwój usług społecznych w Gdyni” będzie współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020. Jego wartość to blisko cztery miliony złotych.

 
Kontakt: Michał Rusak, m.rusak@lis.gdynia.pl , tel. 58 727 39 09.

  • ikonaOpublikowano: 07.03.2017 14:50
  • ikona

    Autor: Małgorzata Omachel - Kwidzińska (m.omachel@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 07.03.2017 14:50
  • ikonaZmodyfikował: Małgorzata Omachel
ikona