SZUKAJ:

WYBIERZ KATEGORIĘ

WYBRANE KATEGORIE: - wszystkie -

Kalendarz wydarzeń

Premiera 30 „Blizy”

Okładka 30 numery Blizy

Okładka 30 numery Blizy

Kategoria: Miejsce wydarzenia: Początek: Koniec: Wstęp:
Wydarzenia inne - - - wydarzenie archiwalne - Wstęp wolny

Na co dzień nie uświadamiamy sobie, jak ważną rolę odgrywa i jak wszechobecna jest adaptacja. To nie tylko mniej lub bardziej skomplikowane próby przetworzenia choćby literatury na spektakl, film czy serial, to wszelkie usiłowania opowiedzenia jednej formy przez drugą, także odzwierciedlenia w kompozycji ogrodu elementów Wszechświata czy wprowadzenia pluszowego misia w możliwie wiele sfer ludzkiego życia, gdy adaptacja dotyczy kultury pop. I o tym także piszą nasi autorzy.

Na spotkaniu inauguracyjnym gościem redaktora naczelnego Pawła Huellego będzie Robert Gliński, wykładowca szkół filmowych, a także wielokrotnie nagradzany reżyser, m.in. „Wróżb kumaka” na podstawie powieści Grassa, autor tekstu „Adaptacja na siedem kroków” w numerze.

W numerze m.in.: Robert Gliński: Adaptacja na siedem kroków; Patrycja Bukalska: Po drugiej stronie ogrodu; Marek Gajdziński: Pochwała niewierności; Krzysztof Lichtblau, Komiksowe adaptacje wspomnień wojennych; Piotr Kurpiewski: O polityce historycznej w adaptacjach filmowych; Krystyna Rybicka: Alicja w krainie filmu; Monika Samsel-Chojnacka: Julia o wielu twarzach; Rafał Chojnacki, Na tropie Wallandera. Adaptacja jako sequel; Michał Trusewicz: Adaptacja w twórczości Xaviera Dolana; Małgorzata Major: Literatura na małym ekranie; Wanda Dittrich, Mariusz Wirski: Batman w różnych odcieniach czerni; Aleksandra Zając-Kiedysz: Adaptacje w świecie teatru muzycznego; Przemysław Gulda: O inspiracjach trójmiejskich muzyków; Marta Maliszewska: Zabawki dla dorosłych; Krzysztof Kornacki: O 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych; Adam Wiedemann: Żywot własny kompozytora-amatora…; Lech Stangret, Multiparty Tadeusza Kantora. O adaptacji i nie tylko opowiadają też: Janusz Majewski, Paweł Huelle, Andrzej Krakowski, Marcin Borchardt, Wilhelm Sasnal, Ela Sidi.

Kwartalnik zawiera także arkusz malarski z twórczością Jacka Kornackiego, przygotowany we współpracy z Wydziałem Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.