Wydarzenia inne

Agnieszka Frączek – o fascynacji językiem

ikona - - -

ikona Wydarzenia inne

ikona Wstęp wolny

Biblioteka Chylonia (ul. Op. Hackiego 33) zaprasza 25 września 2017 r. w godz. 11.00 - 12.00 na spotkanie z Agnieszką Frączek.

Autorka takich książek jak „Jeśli Bocian nie przyleci”, „Śmiechu warte” czy „Zbaranieć można” zaprosi dzieci na spotkanie językowo-logopedyczne, opowie jak pisząc bawi się językiem i odkryje przed czytelnikami źródła swoich literackich inspiracji. Najmłodsi dowiedzą się jaka jest różnica między wierszem a prozą, czym jest rym i rytm, wspólnie z autorką ułożą krótkie, zabawne wiersze.

Spotkanie dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym. 

Agnieszka Frączek jest doktorem habilitowanym językoznawstwa, germanistką i leksykografem. Wykłada na Uniwersytecie Warszawskim. Z pasją bada zabytkowe, 300-letnie słowniki polskie i niemieckie, nie stroni także od leksykografii współczesnej: jest redaktorem naukowym Wielkiego słownika niemiecko-polskiego, polsko-niemieckiego PWN (wyróżnionego przez magazyn Literacki Książki tytułem Książki Roku 2010).
W książkach dla najmłodszych popularyzuje wiedzę o współczesnej polszczyźnie. Pisze m.in. o homonimach (Kanapka i innych wierszy kapka) i homofonach (Jedna literka, a zmiana wielka), o frazeologizmach (Siano w głowie, czyli trafiła kosa na idiom) i przysłowiach (Gdy przy słowie jest przysłowie). W wierszach opowiada o kulturze słowa i rozprawia się z błędami językowymi (Byk jak byk, czyli nie całkiem poważnie o całkiem poważnych błędach językowych). Stworzyła także serię książek logopedycznych (Dranie w tranie, Muł mądrala i innych wierszy co niemiara, Kelner Kornel i inne wiersze niesforne, Struś na cisie i inne fisie). Jest laureatką Nagrody Edukacja 2008, wyróżnienia Duży Dong, przyznawanego przez Polską Sekcję IBBY oraz nagrody im. Marii Weryho-Radziwiłłowicz.
Mieszka w Warszawie z mężem Michałem, córką Weroniką, wyżlicą Lotką i stadem kotów.

ikona