SZUKAJ:

WYBIERZ KATEGORIĘ

WYBRANE KATEGORIE: - wszystkie -

Kalendarz wydarzeń

13. Festiwal Polskich Sztuk Współczesnych R@port

13. Festiwal Polskich Sztuk Współczesnych R@port

13. Festiwal Polskich Sztuk Współczesnych R@port

Kategoria: Miejsce wydarzenia: Początek: Koniec: Wstęp:
Spektakle / Filmy Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza - Gdynia, ul. gen. Józefa Bema 26 wydarzenie archiwalne - Płatny, kup bilety

Po raz trzynasty spotkamy się w Gdyni z najlepszymi polskimi sztukami współczesnymi na festiwalu R@port. Na koniec poznamy zwycięskie sztuki w najważniejszych kategoriach i laureata Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej.

Festiwal rozpocznie się 13 maja, a zakończy 20 maja. R@Port to najważniejszy polski festiwal, prezentujący spektakle teatralne, których podstawą jest polska literatura współczesna. Jest, zgodnie z nazwą, „raportem” odnotowującym najważniejsze, najżywsze osiągnięcia w polskiej dramaturgii w danym roku.

Festiwal otworzy inscenizacja pozakonkursowego przedstawienia „Ślub” Witolda Gombrowicza w reżyserii Anny Augustynowicz. Będzie ją można zobaczyć 13 maja, o godz. 19.00, w Teatrze Miejskim w Gdyni.

W tym roku podczas R@portu będzie można zobaczyć siedem spektakli konkursowych. Jako pierwszy zaprezentowany zostanie „Český díplom” Piotra Rowickiego według Mariusza Szczygła w reżyserii Piotra Ratajczaka z Teatru im. J. Kochanowskiego w Opolu. Następnego dnia będzie można zobaczyć „Ciemność” Pawła Demirskiego w reżyserii Moniki Strzępki (Teatr IMKA w Warszawie/Teatr im. S. Żeromskiego w Kielcach). Dalej zaprezentowane zostaną: „Puppenhaus. Kuracja” Magdy Fertach w reżyserii Jędrzeja Piaskowskiego (TR WARSZAWA), „Wiele demonów” Jerzego Pilcha w reżyserii Mikołaja Grabowskiego (Teatr Nowy im. K. Dejmka w Łodzi /Teatr IMKA w Warszawie), „Gdyby Pina nie paliła, to by żyła” Aldony Kopkiewicz w reżyserii Cezarego Tomaszewskiego (Teatr Dramatyczny im. J. Szaniawskiego w Wałbrzychu), „Kursk” Pawła Huellego w reżyserii Krzysztofa Babickiego (Teatr Miejski im. W. Gombrowicza w Gdyni) oraz „Będzie pani zadowolona, czyli rzecz o ostatnim weselu we wsi Kamyk” Agaty Dudy-Gracz (Teatr Nowy im. T. Łomnickiego w Poznaniu). Konkursowe sztuki oceni jury festiwalu w składzie: Iwona Kempa, Zbigniew Majchrowski i Radosław Paczocha. Po obejrzeniu wszystkich spektakli wybiorą oni jeden najlepszy.

Festiwal zakończy pokaz pozakonkursowego spektaklu „Śmierć wrogiem ojczyzny” Macieja Łubieńskiego i Michała Walczaka w reżyserii Michała Walczaka (Teatr Pożar w Burdelu).

Pełny program festiwalu jest dostępny tutaj.

R@port jest połączony z finałem Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej. Co roku jest ona przyznawana autorowi, który napisze najlepszą sztukę przeznaczoną na scenę dramatyczną. Tegorocznemu festiwalowi będzie towarzyszył finał 11. Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej. Publiczność będzie mogła poznać wszystkie nominowane do niego sztuki. To: „Tożsamość Wila” Gabrieli Muskały i Moniki Muskały w reżyserii Rafała Szumskiego, „Metro Afganistan” autorstwa Łukasza Pawłowskiego w reżyserii Jakuba Skrzywanka, „Wracaj” Przemysława Pilarskiego w reżyserii Natalii Orkisz, „Widok z mojego balkonu” autorstwa Moniki Siary w reżyserii Anny Popiel oraz „Wierna Wataha”, którą napisali Paweł Wolak i Katarzyna Dworak-Wolak, w reżyserii Radosława Maciąga. Finalistów wybrała kapituła nagrody w składzie: Ewa Guderian-Czaplińska, Justyna Jaworska, Jacek Kopciński, Grzegorz Niziołek i Jerzy Stuhr. Laureata nagrody poznamy 20 maja podczas finału R@portu.

Stałym elementem festiwalu jest też czytanie sztuk nominowanych do Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej. Rozpocznie się ono 14 maja od „Wiernej watahy”. Następnego dnia odbędzie się czytanie sztuki „Wracaj”. 16 maja zaprezentowana zostanie „Tożsamość Wila”, a dzień później „Metro Afganistan”. Cykl zakończy, 18 maja, odczytanie „Widoku z mojego balkonu”. Wszystkie czytania będą się odbywać o stałej porze – o godz. 16.45 – w Teatrze Miejskim w Gdyni. Dokładny harmonogram znajduje się tutaj.

Zwycięzcę 13. festiwalu R@port i laureata 11. Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej poznamy podczas uroczystej gali finałowej, która odbędzie się 20 maja w Teatrze Miejskim w Gdyni. Wtedy też rozstrzygnięty zostanie V Ogólnopolski Konkurs im. Andrzeja Żurowskiego na recenzje młodych krytyków teatralnych.