Obserwatorium Zmian

Opony i kiszki samochodowe w Gdynia infoBox...

Opony i kiszki samochodowe
Oficyna Verbi Causa oraz Gdynia InfoBox zapraszają na prapremierę nowej książki Małgorzaty Sokołowskiej "Opony i kiszki samochodowe czyli motoryzacja przedwojennej Gdyni", bogato ilustrowanej opowieści dla miłośników samochodów, motocykli i rowerów (oraz Gdyni, oczywiście).

- Na książkę składają się: opowieść o kolejności powstawania ulic, o automobilowej polityce i statystyce, kodeksach drogowych, tablicach rejestracyjnych, kursach nauki jazdy, o autodorożkach, komunikacji miejskiej, przedsiębiorstwach przewozowych, związkach szoferów, stacjach benzynowych, salonach samochodowych, motocyklowych i rowerowych oraz o warsztatach. Jest też o klubach automobilowych, motocyklowych i kolarskich. Na koniec: piesi, kierowcy i rowerzyści czyli wypadki i wykroczenia oraz kronika kryminalna. - mówi Małgorzata Sokołowska.

Na spotkanie zapraszamy 22 maja o godzinie 17.30 do Gdynia InfoBox.
Uczestnicy spotkania będą mieli możliwość nabycia książki.

Małgorzata Sokołowska: - Na fotografiach przedwojennej Gdyni ulice są niemal puste – nie powinno być więc żadnego problemu z poruszaniem się po drogach. Nic bardziej mylnego, bo po pierwsze – najpierw nie było ulic. A jak je już pobudowano, to choć ówczesna Gdynia miała w apogeum niewiele więcej ponad 600 samochodów oraz kilka tysięcy rowerów, ciągle pod te auta ktoś wpadał, albo auta wpadały na pieszych i rowerzystów. Lub rowerzyści na słupy. Stacji benzynowych naliczyłam aż 18. Salonów samochodowych i motocyklowych było kilkanaście, a oferowały: Forda, Polskiego Fiata, Chevroleta, Buicka, Opla, Mercedesa, Vauxalla, Wanderera, Grahama, Renaulta, motocykle: Sokół, Podkowa, Zundapp, Adrie, NSU… Osobne grupy zawodowe tworzyli autodorożkarze i szoferzy, a i komunikacja miejska to temat bardzo ważny. I tak rzecz zaplanowana jako broszurka, spuchła do 246 stron."

Gdynia InfoBox
OBSERWATORIUM ZMIAN
ul. Świętojańska 30
81-372 Gdynia

Godziny otwarcia:
PN-PT 10.00-19.00
SOB 11.00-18.00
ND 11.00-16.00