Gdynia Innowacyjna

Gdynia o miejskich przestrzeniach publicznych

Debata w ramach spotkania PLACES + SPACES // fot. mat. prasowe ULI

Debata w ramach spotkania PLACES + SPACES // fot. mat. prasowe ULI

Problematyka tworzenia atrakcyjnych przestrzeni publicznych, które coraz częściej przestają być domeną lokalnych władz a stają się polem do popisu dla urbanistów, architektów, prywatnych inwestorów i zarządców, była tematem przewodnim trzeciego spotkania PLACES + SPACES. Wydarzenie organizowane przez Urban Land Institute odbyło się 19 czerwca w Warszawie. Gdynię w debacie reprezentowała wiceprezydent Katarzyna Gruszecka-Spychała.

Przykłady z różnych stron świata pokazują, że współpraca lokalnych władz z sektorem prywatnym staje się jednym z głównych sposobów budowania atrakcyjnych przestrzeni publicznych odpowiadających potrzebom mieszkańców współczesnych miast. Coraz częściej w procesie tworzenia miejskich placów, kreowaniu terenów zielonych oraz innych przestrzeni dla mieszkańców i turystów, uczestniczą urbaniści, architekci i prywatni inwestorzy.
 
Podczas spotkania w Warszawie specjaliści analizowali i dyskutowali na temat przyszłych trendów oraz zmian społecznych i technologicznych w procesie tzw. placemaking’u. Poruszone zostały również kwestie związane z przenikaniem się przestrzeni publicznych i prywatnych inwestycji.
 
Ważnym elementem wydarzenia był panel dyskusyjny z udziałem lokalnych ekspertów. O instrumentach zachęcających deweloperów do współtworzenia przestrzeni publicznych oraz ich projektowaniu, zarządzaniu i animowaniu dyskutowali: Andrew Phipps, prezes Intelligent Horizons, Hugh Stewart, partner w międzynarodowej pracowni Foster + Partners, Mark Kubaczka, partner w warszawskiej pracowni artchitecture, Maciej Zajdel, dyrektor zarządzający i członek zarządu w firmie Kulczyk Silverstein Properties. Z ramienia Gdyni głos w dyskusji wzięła Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki.
 
- Kiedy mówimy o kreowaniu przestrzeni publicznej, myślimy przede wszystkim o jej użytkownikach i ich potrzebach. Naszym celem jest tworzenie miejsc atrakcyjnych i przyjaznych mieszkańcom; miejsc, w których każdy może odpocząć od miejskiego zgiełku, zrelaksować się w gronie rodziny czy po prostu miło spędzić czas. Projektując należy również brać pod uwagę ich dostępność dla osób z niepełnosprawnościami i starszych. – mówiła podczas spotkania wiceprezydent Gdyni, Katarzyna Gruszecka-Spychała. I dodała: - Obecnie w Gdyni realizowane są dwie duże inwestycje związane z przestrzenią publiczną. Ruszyła przebudowa Kamiennej Góry, zaś w planach jest utworzenie Parku Centralnego. Na oba projekty duży wpływ miały uwagi osób najbardziej zainteresowanych, czyli mieszkańców, którzy zgłaszali je podczas organizowanych przez miasto licznych spotkań i konsultacji.
 
Urban Land Institute (ULI) to międzynarodowa organizacja non-profit, prowadząca działania w zakresie badań i edukacji. Jej misją jest wytyczanie odpowiedzialnych sposobów planowania i rozwoju miast, sprzyjających tworzeniu i umacnianiu lokalnych społeczności. ULI zostało założone w Stanach Zjednoczonych w 1936 roku. Obecnie działa w 82 krajach, w których zrzesza blisko 40 tysięcy członków – specjalistów w obszarach takich jak nieruchomości, urbanistyka i architektura. W Europie ULI jest obecne od początku lat 90. XX wieku – skupia ponad 2,6 tysiąca osób z 27 krajów, w tym Niemiec, Francji, Holandii, Polski i Turcji.

  • ikonaOpublikowano: 20.06.2018 15:00
  • ikona

    Autor: _Agnieszka Wołowicz-Bińkowska (a.wolowicz@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 20.06.2018 15:16
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona