STRONA GŁÓWNA

Coastwatch Europe

 

 

 

OBSERWATOR WYBRZEŻA EUROPY                                         

 

 

 

 

 

                                

Nasza szkoła uczestniczy w akcji

 „Obserwator wybrzeży Europy”

 od jej początków  Polsce.

 

Co to jest „Obserwator Wybrzeży Europy”?
 

 


„Obserwator Wybrzeży Europy”  ("Coastwatch Europe") jest ogólnoeuropejskim programem badawczym. Rozpoczął się w Irlandii w 1987 roku - na ankietę zamieszczoną w The Irish Times odpowiedziało ponad 2000 osób. W następnym roku, dzięki pomocy Unii Europejskiej  badania stały się bardziej profesjonalne, udział wzięło 6 krajów. W 2002 roku wzięły w nim udział 22 nadmorskie kraje Europy. W Polsce w 2003 roku  obejrzymy nasze wybrzeże po raz dwunasty. Aktualnie „Coastwatch Europe” jest siecią organizacji w 23 europejskich krajach.

Więcej można dowiedzieć się tutaj.

Po co organizuje się „Obserwatora Wybrzeża Europy”?
 

 

 


Akcja umożliwia zbiór informacji o stopniu zagrożenia ekologicznego europejskich wybrzeży. Zebrane dane pozwolą na opracowanie szczegółowych raportów krajowych i europejskiego, które trafiają do władz odpowiedzialnych za ochronę środowiska. Z wyników akcji korzysta m.in. Europejska Komisja Środowiska Naturalnego w Brukseli. Akcja ma także bardzo istotny cel dydaktyczny – kształtuje wrażliwość ekologiczną.

Kto może wziąć udział w akcji?
 

 

 


Każdy, kto ma ochotę poświęcić trochę wolnego czasu na aktywny i pożyteczny wypoczynek.

                                                       

A tak wyglądał nasz zeszłoroczny udział w akcji.

 

Prowadzone przez nas badania i obserwacje dostarczają danych do raportów krajowych i europejskich. Co roku badamy kilka kilometrów plaży. Sprawdzamy stan flory i fauny bałtyckiej, zanieczyszczenia plaży i morza oraz wpływ erozji na badanym odcinku. Oprócz tego sprzątamy plażę, usuwając śmieci pozostawione przez turystów i wyrzucone przez morskie fale.

DO GÓRY