WODA NA WAGĘ ZŁOTA
 

 

 

 


Woda zajmuje 75% powierzchni naszej planety, ale z tego tylko 3% to woda słodka, którą pijemy, a 97% to woda słona, która jest niezdatna do picia. Do wody słodkiej, oprócz rzek i jezior zaliczmy również lodowce. Wodę słoną da się przetworzyć na słodką, ale jest to drogie i nieopłacalne przedsięwzięcie.

Nie zużywajmy niepotrzebnie wody, ponieważ może stać się cenniejsza od złota.

 

Prawie jedna czwarta część energii zużywanej w gospodarstwach domowych przeznaczona jest na podgrzewanie wody. Zużycie tej energii można zmniejszyć przez:

-         regulację temperatury

-         izolowanie rur i zbiorników

-         zatrzymanie cyrkulacji ciepłej wody

-         właściwą konserwację instalacji

 

Oszczędność zużycia wody można osiągnąć poprzez zmianę złych nawyków, stosowanie różnych urządzeń oszczędzających wodę i eliminację wszelkich nieszczelności.

 

 

Właściwe nawyki użytkownika:

 

                              Używaj prysznica zamiast wanny (w wannie zużyjesz 100-150 litrów wody, podczas gdy prysznic zużywa tylko 8 l/min.).

Wyłączaj wodę, gdy mydlisz ciało i włosy, nie pozwól, aby kran był niepotrzebnie odkręcony.

► Nie myj naczyń pod bieżącą wodą, do płukania naczyń używaj   zimnej wody.

  Naprawiaj cieknące krany, wymieniaj stare uszczelki.

 

S z u k a j   p r o s t y c h   r o z w i ą z a ń

 

Oszczędzanie energii i wody to niezwykle ważne wyzwania ekologiczne. W pewnym europejskim kraju już w latach sześćdziesiątych ekolodzy zaapelowali, żeby mieszkańcy do zbyt dużych, nie mających regulacji spłuczek toaletowych włożyli na dno cegłę. Chodziło o oszczędność wody – cegła zajmuje miejsce ok. dwóch litrów wody, a więc każde spłukiwanie zaoszczędziło 2 litry. Podczas jednej kąpieli w wannie zużywamy średnio 120 litrów wody, a podczas prania w pralce automatycznej 150 litrów.

 

Niektóre urządzenia powodują nadmierne zużycie ciepłej wody. Stare krany i prysznice umożliwiają maksymalny przepływ wody rzędu    15-20 litrów na minutę. Zwężki niskoprzepływowe ograniczające maksymalny przepływ wody do 6-8 litrów dają się montować na wszystkich starych kranach i prysznicach, a koszt ich zakupu i montażu zwraca się często po upływie jednego miesiąca.

Warto instalować takie urządzenia, które dają się obsługiwać jedną ręką, ponieważ są prostsze, szybsze w obsłudze i pozwalają zmniejszyć straty wody.

 

Wodomierz jest przyrządem pomiarowym usytuowanym na przewodzie wodociągowym. Przeznaczony  jest do samoczynnego pomiaru objętości przepływającej wody. W budownictwie mieszkaniowym powszechne zastosowanie znalazły wodomierze wirnikowe. Przepływająca woda powoduje ruch wirnika, który dzięki układowi przekładni, przetwarzany jest na wskazania liczydła określające narastająco objętość wody w m3 (zwykle najmniejsza wskazywana wartość to 0,0001 m3 (tj. 100 ml)

 

Czynność

Zużycie wody

prysznic i kąpiel

15 – 50 l i więcej

mycie rąk

10 – 20 l

WC

20 – 40 l

mycie samochodu

20 – 100 l każdorazowo

pranie

17 – 32 l

przygotowanie napojów

i gotowanie

6 – 10 l

porządki

5 – 10 l

podlewanie ogródka

5 – 13 l/m2

 

Statystyczny mieszkaniec Polski zużywa na dobę 203 l wody!