Położenie Gdyni na siedmiu wzgórzach morenowych, bliskość morza oraz sąsiedztwo lasów Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego sprawia, że dzikie zwierzęta i ludzie muszą ze sobą współistnieć. Poniżej przedstawiamy najbardziej popularne gatunki zwierząt, które można spotkać w naszym mieście lub na jego obrzeżach. Spotkanie z dzikimi zwierzętami wywołuje u ludzi różne reakcje. Jedni uciekają, inni dokarmiają i starają się je obłaskawić.

Niedawno w Gdyni Orłowie, koło lasku na podmokłym terenie zadomowiły się nowe zwierzęta - bobry. Pracowite zwierzątka budują tamy, przez co przyczyniają się do podnoszenia się wody. Mieszkańcy boją się, że spiętrzona woda mogłaby zalać ich domy. Gryzonie te są objęte ochroną, więc nie ma mowy o niszczeniu ich siedlisk. Jest to największy europejski gryzoń. Dorosłe samce osiągają nawet do 1m długości oraz ważą ok. 30kg.

źródło: www.wigry.win.pl

Od czasu do czasu w Gdyni możemy zobaczyć dziki. Czasem pojawiają się one na plaży w Orłowie. Zamieszkują gdyńskie lasy. Wychodzą z nich głównie dlatego, że szukają pożywienia. Dziki jadają: korzenie, bulwy, małe zwierzęta oraz padlinę. Dorosłe samce osiągają do 350 kg.

Lisy prowadzą nocny tryb życia, toteż nie są często widywane. Kiedyś nie żyły blisko ludzi teraz jednak można je zauważyć na przedmieściach miasta, na działkach, w parkach i ogrodach. Często myśliwi polują na te małe zwierzątka. To przez ich wspaniałe, rude futro. Lisy żyją samotnie, aż do pory godów.

źródło:lis-lagow.strefa.pl
źródło: wikipedia.pl

Zające raczej prowadzą nocny tryb życia, jednak gdy czują się bezpiecznie wychodzą też w dzień. Często mylone są z królikami, lecz zające mają dłuższe uszy i tylne nogi. Są to szybkie zwierzęta, umieją osiągnąć prędkość nawet do 80km/h. Są też świetnymi skoczkami w dal. Wystraszone potrafią odskoczyć na 2m.

Niekiedy w Gdyni możemy zobaczyć myszy. Są to małe gryzonie osiągające od 8 - 11cm długości. Głównie prowadzą nocny tryb życia. Często są traktowane jako szkodniki, szczególnie w domach. Żyją ok 1,5 roku.

źródło: wikipedia.pl

Sarna to ssak z rodziny jeleniowatych. W naszym kraju jest ona gatunkiem pospolitym. Waży od 15 do 35kg, a długość jej ciała wynosi 95-140 cm. Sarny żyją w stadach złożonych z kilku do kilkudziesięciu osobników prowadzonych przez doświadczoną samicę. Żyją nawet do 12 lat.

wierwiórka - mieszkanka lasów liściastych. Ma długą sierść o barwie jaskraworudej. Długi puszysty ogon pomaga jej zachować równowagę podczas skakania po drzewach. Duże oczy po bokach głowy zapewniają duży kąt widzenia. Każda łapka zakończona 5 palcami i ostrymi pazurkami. Wiewiórki mogą obracać się o 180 stopni co pozwala im zwisać na tylnych łapkach i biegać po drzewach głową w dół.

gemini.net.pl/~ar/k_obrazki/1009.html

Jeż jest małym ssakiem, którego grzbiet jest pokryty igłami. Jego pożywieniem głównie stają się owady, ale żywi się także ślimakami, dżdżownicami, jajami ptaków, małymi ssakami i płazami. Wiele ludzi uważało, że jadają jabłka, lecz nie jest to prawdą. Zwierzątko to prowadzi nocny tryb życia. Kiedy się przestraszy zwija się w kulkę oraz wydaje z siebie odgłos przypominający sapanie. Aby przetrwać chłodne miesiące w roku, jeże zakopują się pod liśćmi i tam zasypiają w głębokim śnie zimowym. Zwierzęta te są pod ścisłą ochroną. Jeże osiągają do 35cm długości ciała oraz mogą ważyć nawet 1900g. W Gdyni jeże można spotkać w parkach oraz lasach. Zwierzęta te żyją do 10 lat.

Jednym z bardziej znanych zwierząt zamieszkujących Gdynie są krety europejskie. Jego silne, łopatowate łapy pozwalają mu na kopanie tuneli oraz kretowisk. Krety odżywiają się owadami, dżdżownicami i larwami owadów. W wykopanych przez siebie tunelach poruszają się z prędkością do 15m/h. Niektórzy ludzie uważają, że zwierzątka te są szkodnikami, jednak tak naprawdę usuwają z ziemi wiele pasożytów. Krety nie zapadają w sen zimowy, prowadza bardzo aktywny tryb życia i dożywają 4 lat. Kret podczas snu chrapie. Waży do 120g, a jego futro jest pokryte czarną sierścią, jest bardo wrażliwy na hałas. Oczy tych zwierząt są nieczułe na światło. Ta odmiana kreta jest pod ochroną. W Gdyni trudno go zobaczyć, ponieważ zazwyczaj nie wychodzi na powierzchnie, możemy za to zauważyć liczne kretowiska na niemal każdym trawniku.

www.ssaki.za.pl

Koegzystencja naszego miasta i przyrody (roślin i zwierząt) jest możliwa. Ludzie nie chcą mieszkać w otoczeniu betonowych budowli, sztucznych roślin i zwierząt. Pragną obcować z przyrodą ożywioną. Bardzo się cieszymy bo świadomość ekologiczna mieszkańców Gdyni jest na coraz wyższym poziomie. Jest ona kształtowana już na najniższym poziomie nauczania w szkołach. Gdynianie wiele czasu spędzają na łonie natury. My zespół ZIELONA 6 wiemy, że Gdynia to miasto przyjazne przyrodzie.