Segregacja śmieci i recykling



Coraz bardziej popularne jest segregowanie śmieci w celu dalszego przetwarzania (makulatura, szkło, plastik, aluminium i odpady organiczne). Wymaga to używania kilku pojemników na śmieci, często o różnych kolorach.

Żółty jest na plastik
Wrzucamy: plastikowe butelki po napojach (najlepiej zgniecione), płynach do mycia, zakrętki, torebki, worki, reklamówki
Nie wrzucamy: butelek i pojemników z zawartością, butelek i pojemników po olejach (spożywczych, chłodniczych, silnikowych), opakowań po lekach, pojemników po wyrobach garmażeryjnych, zabawek, sprzętu AGD, styropianu
Trzeba pamiętać o:
- zgniataniu butelek przed wrzuceniem
- wrzucaniu czystych opakowań

Niebieski jest na papier
Wrzucamy: gazety, czasopisma, katalogi, prospekty, tekturę, papier szkolny i biurowy, książki w miękkich okładkach lub z usuniętymi twardymi okładkami, torebki papierowe, papier pakowy, pudełka kartonowe i tekturowe
Nie wrzucamy: zabrudzonego i tłustego papieru, papieru z folią, papieru termicznego, faxowego, kartonów po mleku i napojach, papieru przebitkowego (rachunki, faktury), pieluch jednorazowych, podpasek, artykułów i papierów higienicznych, worków po cemencie, tapet
Trzeba pamiętać o:
- usuwaniu zszywek, metalowych części i plastikowych opakowań

Zielony jest na szkło
Wrzucamy: szklane butelki po napojach, alkoholu, żywności, opakowania po kosmetykach
Nie wrzucamy: szkła stołowego, fajansu, porcelany, ceramiki, luster, szkła okiennego, żarówek, lamp neonowych, fluorescencyjnych i rtęciowych, reflektorów, izolatorów, szkła żaroodpornego, doniczek, szkła okularowego, ekranów oraz lamp telewizyjnych, szyb samochodowych
Trzeba pamiętać o:
- wrzucaniu czystych opakowań
- nie tłuczeniu szkła przed wrzuceniem do pojemnika

Czerwony jest na aluminium
Wrzucamy: puszki po napojach, konserwach, drobny złom żelazny, metale kolorowe, kapsle
Nie wrzucamy: opakowań po aerozolach, puszek po farbach, baterii
Trzeba pamiętać o:
- zgniataniu aluminiowych puszek przed wrzuceniem
- wrzucaniu czystych opakowań





Recykling to wielokrotne wykorzystywanie materiałów do wytwarzania nowych produktów. Zadania recyklingu to przede wszystkim zmniejszenie ilości odpadów, zmniejszenie ich szkodliwości dla środowiska oraz oszczędzanie zasobów naturalnych.
Odzysk to wszelkie działania, które nie stwarzają zagrożenia dla zdrowia i życia ludzi lub środowiska, a które polegają na wykorzystaniu odpadów w całości lub w części a także zmierzają do odzyskania z odpadów materiałów, substancji lub energii.
Recykling i organizacja odzysku to złożony system, obejmujący pełną organizację obiegu takich materiałów, które mogą być wielokrotnie przetwarzane.

Papier
Dzięki ponownemu wykorzystaniu wyselekcjonowanych odpadów możemy znacznie zmniejszyć zużycie surowców pierwotnych, ma to szczególne znaczenie przy produkcji papieru, którego produkcja wiąże się z wycinką cennych dla naszego środowiska drzew. Wyprodukowanie 1 tony papieru wymaga wycięcia około 17 drzew, zużycia 7,6 tys. KW i powoduje zanieczyszczenie około 440 tys. litrów wody. Zastosowanie makulatury w produkcji papieru, zmniejsza zużycie energii średnio 2,5-krotnie, zużycie wody o koło 60%, zanieczyszczenie powietrza o 75%, toksyczność ścieków papierniczych o 35%. W Polsce w przemyśle papierniczym wykorzystuje się drewno sosny, świerku, brzozy, topoli i buku. W ciągu jednego słonecznego dnia jeden stary buk wytwarza tyle tlenu ile potrzebuje na dobę 40 ludzi. Kiedy ginie takie drzewo, aby wyrównać straty trzeba posadzić kilka tysięcy młodych buków.

Szkło
Do wytworzenia 1 tony szkła potrzebujemy 800 kg piasku, 280 kg wapnia, 230 kg sody, 30 kg kolarantów. Powstaje przy tym około 10m3 ścieków, a zużycie energii jest ogromne. Dzięki zastosowaniu stłuczki szklanej zmniejsza się stopień dewastacji środowiska. Ogranicza się zużycie energii o około 30%. Każda szklana butelka ponownie wprowadzona do obiegu pozwala oszczędzić ilość energii potrzebnej do świecenia 100 watowej żarówki przez 4 godz. Raz wyprodukowane szkło nigdy nie ulegnie rozpadowi, a stłuczka szklana to materiał, który może być przetwarzany nieskończoną ilość razy.

Tworzywa sztuczne
Podstawowym składnikiem tworzyw sztucznych są naturalne i syntetyczne polimery powstające w wyniku przeróbki ropy naftowej. Średni czas rozkładu wszechobecnych woreczków foliowych wynosi 100-120 lat. W czasie ich powolnego rozkładu do gleby uwalniane są szkodliwe substancje, które wcześniej zostały zużyte do produkcji jako stabilizatory czy usztywniacze. Metoda "utylizacji" śmieci poprzez ich spalanie na naszym podwórku (zabroniona), to zagrożenie dla zdrowia nas wszystkich. Powstające w trakcie spalania dioksyny i furany są silnie rakotwórcze. Jak dotąd najlepszą, choć bardzo kosztowną metodą "zagospodarowania" tworzyw sztucznych jest ich powtórne wykorzystanie.

Aluminium
Najczęściej występujące w naszych koszach na śmieci metale to aluminiowe puszki. Materiał, z którego są produkowane to glin. Aluminium wytwarza się z rudy boksytu. Jej złoża występują tylko w kilku państwach świata w Australii, Gwinei, Jamajce. Występujące w Polce, małe złoża rudy boksytu na Dolnym Śląsku, nie nadają się do eksploatacji. 1 tona złomu aluminiowego pozwala oszczędzić 4 ton rudy boksytu. Produkcja aluminium ze złomu aluminiowego daje 96% oszczędności energii, ogranicza emisję toksycznych pyłów do atmosfery - zwłaszcza fluoru (nadmiar fluoru prowadzi do degradacji gleb i skażenia wód podskórnych) i pozwala zmniejszyć ilość odpadów wywożonych na wysypisko. Obliczono, że jeżeli każdy Polak wyrzuci tylko jedną puszkę po napoju, to rocznie powstaje góra odpadów o objętości 90 tys. m3 - jest to objętość przeciętnych 10 budynków szkolnych. W wielu krajach sprzedaż puszek aluminiowych jest obciążona wysokimi opłatami ekologicznymi, a w Danii jest zabroniona.


Na podstawie: ekospotkania.republika.pl, recyklingorganizacjaodzysku.com, wikipedia.pl oraz własnych materiałów i wiedzy.



Powrót do strony głównej