PREZENTACJA nr 1
"Oszczędna gospodarka w mieszkaniu"
[po kliknięciu na miniaturkę zdjęcia pojawi się jego powiększenie]

Przez kilka dni członkowie zespołu ECO 3 wykonywali pomiary prądu i wody we własnych mieszkaniach. Wyniki, jakie otrzymaliśmy oraz wszystkie niezbędne informacje dotyczące oszczędnej gospodarki w domu zaprezentowaliśmy uczniom, którch zaprosiliśmy na prezentację multimedialną pt.: "Oszczędna gospodarka wodą, prądem i odpadami w mieszkianiu"

prezentację multimedialną w formacie *.ppt (PowerPoint) możesz pobrać klikając - [pobierz] (535 KB)

        Nasza akcja miała na celu uświadomienie innym osobom jak wiele można zyskać dzięki drobnym wyrzeczeniom w ciągu dnia.

        Oszczędna gospodarka we własnym mieszkaniu polega na ograniczeniu zużywania wody, energii oraz segregacji odpadów. Efektem tego jest zmniejszenie emisji zanieczyszczeń do środowiska oraz ograniczenie eksploatacji przyrody.

        Aby nie posługiwać się tylko suchymi faktami, nasze rozważania postanowiliśmy poprzeć odpowiednimi badaniami. Codziennie mierzyliśmy w naszych mieszkaniach zużycie wody oraz energii. Wyniki oszczędnego oraz normalnego gospodarowania wodą postanowiliśmy przedstawić na następującym wykresie:


        W ten sposób udowodniliśmy, że ograniczając zużycie wody możemy oszczędzić około 0,055m3 (czyli 55 litrów) dziennie, oraz jeśli pomnożymy tą wartość przez 30 dni otrzymamy 1,65m3 miesięcznie (czyli 1650 litrów) i jeśli teraz tą wartość pomnożymy przez 12 miesięcy otrzymamy 19,8m3 (czyli 19 800 litrów) - jaka oszczędność, prawda?

        Jako ciekawostkę postanowiliśmy dodać kilka informacji o wodzie, jej zasobach i użytkowaniu w Polsce i na świecie. W Polsce średnio zużywa się 296m3/rok wody. Dla porównania warto dodać, że w Warszawie ta liczba wynosi 279m3/rok, a w Gdyni 260m3/rok. Światowe zasoby wody wynoszą 1,5 mld km3. Niestety, ale tylko 3% z tej liczby stanowi tak cenna dla nas woda słodka, a tylko 1% jest dostępny dla ludzi, ponieważ największa część tej wody jest w lodowcach.

        Podczas prezentacji chcieliśmy także zwrócić uwagę naszych słuchaczy na zjawisko antropopresji, czyli wpływu człowieka spowodowanym jego działalnością gospodarczą i bytowaniem wpływającym na negatywne zjawiska w środowisku takie jak:
- zanieczyszczenie wody
- emisja zanieczyszczeń do atmosfery
- wpływ na cykl hydrologiczny
- eutrofizacja
- komunikacja
- zmiana klimatu przez nasilanie się efektu cieplarnianego

        Naszym słuchaczom postanowiliśmy uświadomić rzecz niezwykle oczywistą, ale jednak często pomijaną, że tak naprawdę najskuteczniejszym sposobem ochrony zasobów wody jest jej oszczędne użytkowanie! Marnotractwem jest użytkowanie wody wysokiej jakości do celów, które tego nie wymagają (np. część procesów przemysłowych). Na uwagę zasługiwać powinno tzw. rolnicze wykorzystanie oczyszczonych ścieków. Oprócz oszczędności wód czystych metoda ta wpływa na użyźnienie gleby. Zakładanie kanalizacji jest równie ważne jak zakładanie wodociągów. Na gospodarstwa domowe przypada 8% zużycia słodkiej wody!

        Kolejnym czynnikiem, którym trzeba racjonalnie gospodarować jest energią. W dzisiejszych czasach najpopularniejszym nośnikiem energii jest energia elektryczna. A najwięcej energii czerpiemy z gazu - 34%. Ogólnie najczęstszym źródłem energii jest paliwo, chociaż zużycie paliwa spadło z 8,1% do 3,2%! Postanowiliśmy jednak zwrócić uwagę słuchaczy na zależność między energia a środowiskiem. Wytwarzanie energii elektrycznej powoduje zanieczyszczenia środowiska spowodowane emisją CO2 do atmosfery. Obecnie najważniejszym zadaniem i najtrudniejszym problemem w skali globalnej i regionalnej jest redukcja gazów cieplarnianych (szklarniowych), w tym głównie CO2. Jedną z dróg jest separacja CO2 ze spalin w elektrowniach, ich transport i magazynowanie w głębokich wyrobiskach solnych lub gazowych oraz zatapianie i rozpuszczanie w wodach oceanicznych. Jest to sposób energochłonny i bardzo kosztowny. Innym sposobem ograniczenia emisji CO2 jest wytwarzanie energii elektrycznej w elektrowniach gazowych. Ponadto produkcję energii elektrycznej bez emisji CO2 zapewniają elektrownie jądrowe. My sami postanowiliśmy przeprowadzić badania w celu udowodnienia, że także możemy przyczynić się do oszczędniejszego gospodarowania energią. Wyniki naszych badań wykazały, że przy oszczędnym użytkowaniu urządzeń elektrycznych można zaoszczędzić nawet 0,15 kWh energii dziennie.


        Uwagę słuchaczy zwróciliśmy także na odnawialne źródła energii, czyli takie źródła, które powstają w wyniku procesów związanych z aktywnością słońca, geotermią wnętrza ziemi oraz z grawitacyjnym oddziaływaniem księżyca. Opowiedzieliśmy o energii wodnej, geotermalnej, wiatru oraz słonecznej.

        Ostatnim punktem naszej prezentacji była sprawa związana z segregacją odpadów. Okazało się, że Polacy produkują rocznie około 13 milionów ton odpadów komunalnych i około 130 milionów ton odpadów przemysłowych. Krajem wiodącym prym w wytwarzaniu odpadów jest Japonia, gdzie jeden mieszkaniec produkuje 1000 kg śmieci domowych w ciągu roku. Na drugim miejscu są Stany Zjednoczone. Najlepszym rozwiązaniem tego problemu jest po prostu segregacja odpadów. Odpowiednio przeprowadzona daje najwięcej korzyści i pozwala odzyskiwać surowce wtórne.

        W ten oto sposób zakończyliśmy naszą prezentację. Jednocześnie mieliśmy świadomość, że nasi słuchacze będą odtąd świadomi, że ochrona naszego środowiska polega na oszczędnym gospodarowaniu zasobami przyrody, a w szczególności tymi nieodnawialnymi.


autor: Gosia Gadowska, Oksana Bodnar
[do góry]