Wstecz | Dalej

I) - wzorcowa próbka wody mineralnej (nr 14) wypadła najlepiej spośród wszystkich badanych próbek, co w pewnym stopniu świadczy o prawidłowości wykonanych badań

II) - sytuacja panująca w Potoku Chylońskim idealnie odzwierciedla wpływ urbanizacji na środowisko w naszym mieście: próbka pobrana w lesie na Pustkach Cisowskich wykazała aż 4-krotnie niższe stężenie jonów chlorkowych w porównaniu do próbki pobranej przy ujściu tej rzeki (VIII Basen), co znacząco świadczy o tym, iż rzeka przepływając zurbanizowany odcinek miasta nabiera niekorzystnych właściwości.

III) - Podobna sytuacja jak w/w, tylko o przeciwnym znaczeniu występuje w przypadku rzeki Kaczej, próbka pobrana na wysokości ulicy Źródło Marii w porównaniu z próbką pobraną na wysokości skrzyżowania ulicy Wielkopolskiej i Al. Zwycięstwa wykazała wyższą zawartość jonów chlorkowych. Przepływająca rzeka od Wielkiego Kacka, przez część Karwin, Krykulec, rezerwat Kacze Łęgi, Mały Kack aż do Orłowa, gdzie stężenie jonów chlorkowych zmalało o około 33% co świadczy o pozytywnym wpływie rezerwatu Kacze Łęgi na stan wody w Kaczym Potoku!

IV) - Identyczne wyniki badań Kaczego Potoku na odcinku od Al. Zwycięstwa do ujścia w Orłowie, wynikają z faktu, że jest to dość krótki odcinek koryta rzecznego i zmiany nie są bardzo widoczne, jedyną zmianą jest spadek alkaliczności co dowodzi faktu, że do rzeki dostają się substancje o odczynie kwaśnym, a zatem spada alkaliczności, gdyż zmniejsza się ilość jonów OH-.