Komunikaty dla mediów

Muzeum Żeglarstwa bez filcowych kapci

To muzeum jest otwarte przez całą dobę, nie ma tam filcowych kapci, a jeden kierunek zwiedzania nie
obowiązuje. Brzmi niewiarygodnie? A jednak to prawda! Ruszyło internetowe Muzeum Żeglarstwa Pomorskiego.

Muzeum Żeglarstwa Pomorskiego to najnowszy projekt Pomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego. Dostępne jest pod adresem www.muzeum.pozz.org.pl. Na stronie znajduje się ponad tysiąc stron dokumentów, nierzadko unikalnych. Jak dotąd jedyna tego rodzaju inicjatywa w Polsce. Znajdziemy tam blisko tysiąc stron dokumentów.

Muzeum Żeglarstwa Pomorskiego to logiczna konsekwencja tego co dotychczas staraliśmy się robić w zakresie upamiętnienia i rozpowszechniania wiedzy na temat dziejów pomorskiego żeglarstwa – podkreśla Bogusław Witkowski, prezes POZŻ. Strona na razie jest skromna, ale mamy nadzieję, że także dzięki pomocy internautów, szybko się rozrośnie – dodaje.

Witryna prezentuje przede wszystkim projekty POZŻ realizowane przez ostatnie 2 lata dla upowszechnienia dziejów pomorskiego żeglarstwa. Można więc obejrzeć filmy ze spotkań z najsłynniejszymi polskimi żeglarzami czy ciekawe publikacje. To nie wszystko. Muzeum Żeglarstwa Pomorskiego udostępnia na swojej stronie archiwalia – nie pokazywane dotąd publicznie dokumenty, zdjęcia i filmy ukazujące ostatnie pół wieku dziejów żeglarstwa na Pomorzu. Do tej chwili spoczywały one w archiwum POZŻ, które przy okazji uruchomienia Muzeum, zostało uporządkowane.

Na stronie wirtualnej placówki można przejrzeć między innymi zeskanowane relacje ze słynnych rejsów Dariusza Boguckiego i Henryka Jaskuły, dokumenty dotyczące budowy Daru Młodzieży i planowanych inwestycji żeglarskich w Gdyni, sprawozdania z działalności Okręgu od lat 60-tych. Szczególnie godny uwagi jest komplet dokumentów z pierwszej Operacji Żagiel w 1974 roku. To z okazji 40. rocznicy tej imprezy organizowany jest 15-18 sierpnia zlot żaglowców Operacja Żagle Gdyni.

W sumie na stronie Muzeum umieszczonych zostało blisko tysiąc stron dokumentów. To zaledwie ułamek zbiorów archiwalnych POZŻ. Kolejne dokumenty będą sukcesywnie digitalizowane i upubliczniane. Na stronie zamieszczony został spis wszystkich dokumentów, które znajdują się w posiadaniu POZŻ.

Udostępnienie archiwów związku żeglarskiego to pierwsza tego rodzaju inicjatywa w Polsce. Okręg liczy, że upublicznienie dokumentów, zdjęć i filmów zachęci profesjonalnych badaczy do zagłębienia się w historię pomorskiego żeglarstwa. Pomorze to kolebka polskiego żeglarstwa. Tutaj stawiało ono swoje pierwsze kroki po odzyskaniu przez nasz kraj niepodległości w 1918 roku, tutaj odrodziło się po zakończeniu drugiej wojny światowej. Tutaj zaczynały się i kończyły największe polskie wyprawy żeglarskie – przekonuje Witkowski.

Organizatorzy Muzeum Żeglarstwa Pomorskiego liczą na współpracę ze wszystkimi zainteresowanymi poznaniem dziejów pomorskiego żeglarstwa, choćby na przykład w tworzeniu jego kalendarium. Na razie Muzeum współpracuje z Kołem Seniorów Żeglarstwa działającym przy POZŻ. W planach jest m.in. zebranie wspomnień jego członków, wśród których są najlepsi polscy żeglarze. 

Kontakt: Ewa Górska, Pomorski Okręgowy Związek Żeglarstwa, tel.: 664 052 804.

Logotyp Muzeum Żeglarstwa - pobierz

  • ikonaOpublikowano: 24.02.2014 00:00
  • ikona

    Autor: Sebastian Drausal, Gdyńskie Centrum Kontaktu (s.drausal@gdynia.pl)

ikona