Komunikaty dla mediów

„Gdynia malowana kwiatami”

Znamy zwycięzców konkursu „Gdynia malowana kwiatami” // fot. kolaż nagrodzonych prac

Znamy zwycięzców konkursu „Gdynia malowana kwiatami” // fot. kolaż nagrodzonych prac

Czwarta edycja konkursu „Gdynia malowana kwiatami” rozstrzygnięta! Była podzielona na dwie kategorie wiekowe. Pierwszych laureatów – uczniów klas I-III – poznaliśmy pod koniec marca. Teraz mamy już też wyniki kategorii dla dzieci z klas IV-VI. Realizacje dwóch zwycięskich prac będą zdobiły jedno z najbardziej reprezentacyjnych miejsc Gdyni. Pierwszą już można podziwiać przed budynkiem Urzędu Miasta. Druga powstanie, w tym samym miejscu, w czerwcu.

„Gdynia malowana kwiatami” to konkurs na najlepszą pracę plastyczną, który jest skierowany do uczniów gdyńskich szkół podstawowych. Ma zachęcać najmłodszych do udziału w upiększaniu miejskiej przestrzeni. Uczestnicy konkursu mieli poczuć się jak inspektor Biura Ogrodnika Miasta i stworzyć projekt kwietnika miejskiego zlokalizowanego przed Urzędem Miejskim, przy al. Marsz. Piłsudskiego. Ich zadaniem było przedstawienie propozycji wzoru oraz doboru roślin, które należy zastosować na tej rabacie. Po raz pierwszy konkurs został podzielony na dwie kategorie wiekowe: dzieci klas I-III oraz IV-VI.

Zwycięzców w kategorii uczniów klas I-III wyłoniono pod koniec marca. Wtedy najlepszą pracę stworzyła Klaudia Pelowska z kl. II b, ze Szkoły Podstawowej nr 29, za wykonanie wyklejanki przedstawiającej kotwicę w barwach żółto-niebieskich.
 
Teraz znany już też laureatów konkursu w kategorii uczniów klas IV-VI.

I miejsce przyznano Marii Kaliszewskiej z kl. VI c, ze Szkoły Podstawowej nr 16 w Gdyni, za wykonanie koncepcji kwietnika o nazwie „Kwiatowa Arka”. Komisja doceniła estetyczne wykonanie i przemyślany dobór roślin, uwzględniający wysokość poszczególnych gatunków. Technika wykonania pracy w klarowny i atrakcyjny sposób przedstawia zamysł projektowy. Dzięki wykonaniu dwóch rysunków – rzutu z legendą oraz widoku z boku – pomysł jest czytelny i gotowy do zrealizowania.

II i III miejsca nie przyznano. Doceniono jednak jeszcze dwie inne prace. Ich autorzy otrzymali wyróżnienia. Powędrowały one do:

- Eryka Biedunkiewicza, Oliwii Baranowskiej i Nicoli Macholl z klasy V b, ze Szkoły Podstawowej nr 16, za oryginalny pomysł, staranny dobór gatunkowy roślin i szczegółowy rysunek, a także ciekawe literackie potraktowanie tematu

oraz

- Antoniny Stefanowskiej z klasy III a, ze Szkoły Podstawowej nr 12, za ciekawą technikę i wysoką jakość wykonania. Mimo że praca była zgłoszona w kategorii młodszych uczniów, spełniała wymogi dla kategorii klas IV-VI, ponieważ obejmowała nie tylko zamysł kompozycyjny, ale również dobór gatunkowy roślin. Jest atrakcyjna wizualnie oraz w ciekawy, radosny sposób przedstawia herb Gdyni.

Wszystkie nadesłane prace przedstawiały ciekawe spojrzenie na temat Gdyni malowanej kwiatami. Członkom komisji podobała się różnorodność zastosowanych technik, ich uznanie zdobyła też pomysłowość w podejściu do przedstawienia symboli naszego miasta.
 
Nagrodą główną w konkursie jest odtworzenie zwycięskich prac i przeniesienie tych koncepcji na kwietnik przed budynkiem Urzędu Miasta Gdyni przy al. Marsz. Piłsudskiego 52/54. Poza tym autorzy wyróżnionych prac otrzymują także upominki i książki.
 
Uroczyste rozdanie nagród i dyplomów laureatom obu kategorii odbędzie się 13 czerwca o godz. 14.00, w gdyńskim InfoBoksie.
 
Pierwszą realizację – żółto-niebieską kotwicę – już można oglądać przed gdyńskim magistratem.

fot. Karol Stańczak
 
Druga zwycięska praca, w formie kwiatowej, powstanie w czerwcu br. Biuro Ogrodnika Miasta zaprasza zwycięzców, wyróżnionych oraz innych uczniów na realizację kwietnika. Odbędzie się ona 6 czerwca. Wydarzenie to zostało włączone do europejskiej akcji #EuGreenWeek jako element ekologicznego kierunku myślenia o przestrzeni miejskiej.


Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 04.05.2018 14:00
  • ikona

    Autor: Magdalena Czernek (m.czernek@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 16.05.2018 13:57
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Wołowicz
ikona