Komunikaty dla mediów

W Wiedniu o doświadczeniach miasta inteligentnego

Wiceprezydent Gdyni Bartosz Bartoszewicz dzielił się podczas  międzynarodowych warsztatów - Smart Cities in Practice doświadczeniem z zakresu zrównoważonego rozwoju oraz inteligentnych rozwiązań.

Wiceprezydent Gdyni Bartosz Bartoszewicz dzielił się podczas międzynarodowych warsztatów - Smart Cities in Practice doświadczeniem z zakresu zrównoważonego rozwoju oraz inteligentnych rozwiązań.

Podczas odbywających się 31 października w Wiedniu międzynarodowych warsztatów - Smart Cities in Practice, Gdynia podzieliła się swoim doświadczeniem z zakresu zrównoważonego rozwoju oraz inteligentnych rozwiązań, które mają pozytywny wpływ na rozwój gospodarczy. Miasto reprezentował wiceprezydent Bartosz Bartoszewicz.

Międzynarodowe warsztaty w Wiedniu, to impreza zorganizowana dla liderów europejskich miast, m.in.: Faro, Wiednia, Rygi czy greckiego Volvi. W sumie o praktycznych rozwiązaniach miast inteligentnych rozmawiali przedstawiciele 27 krajów. Do podzielenia się własnym doświadczeniem na forum europejskim została zaproszona również Gdynia.
 
– Gdynia już dzisiaj może się poszczycić pozycją lidera w wyznaczaniu kierunków dla inteligentnych miast. W tym roku jako pierwsi w Polsce i naszej części Europy uzyskaliśmy certyfikat ISO 37120, zarezerwowany dla miast o zrównoważonym rozwoju. Pełnimy rolę przewodnika we wdrażaniu nowoczesnych, proekologicznych rozwiązań, które odpowiadają na zmieniające się potrzeby mieszkańców. W północnej Polsce jesteśmy także pionierem w pracach nad car-sharingiem, który właśnie zadebiutował w naszym mieście. Na forum europejskim Gdynia podzieliła się więc doświadczeniem z zakresu rozwiązań w obszarze innowacji społecznych, edukacji, transportu, otwierania danych miejskich oraz rewitalizacji – mówi wiceprezydent Gdyni, Bartosz Bartoszewicz.
 
Przypomnijmy, że w tym roku Gdynia, jako pierwsze miasto w naszej części Europy, otrzymała certyfikat miasta inteligentnego według normy ISO 37120. Dokument ten jest dowodem na to, że miasto na bieżąco monitoruje jakość życia mieszkańców oraz reaguje w sytuacjach zagrożenia czy pogorszenia się warunków. Tym samym nasze miasto trafiło do grona światowej czołówki ośrodków wyróżnionych tych certyfikatem. Jednym z filarów inteligentnego miasta jest inteligentny transport, który przede wszystkim jest przyjazny środowisku i mieszkańcom. I Gdynia na taki transport postawiła. Na początku października w Warszawie podczas II Międzynarodowych Targów EkoFloty 2017 nasze miasto zostało wyróżnione nagrodą dla najbardziej ekologicznego samorządu. To docenienie Gdyni za zainicjowanie trójmiejskiego programu car-sharingowego i rozwój floty trolejbusów.

Natomiast pod koniec października podczas odbywającego się w Zielonej Górze V Polskiego Kongresu Przedsiębiorczości, Gdynia została uhonorowana Polską Nagrodą Innowacyjności.
Dzień później, 27 października w naszym mieście zainaugurowano usługę car-sharingu.
 
Organizatorem warsztatów Smart Cities in Practice jest Association for Sustainable Innovative Development in Economics, Enivironment and Society. 

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 03.11.2017 07:45
  • ikona

    Autor: Marta Jaszczerska-Zawadzka (m.jaszczerska@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 06.11.2017 11:15
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona

Zobacz także