Komunikaty dla mediów

R@port na start

Festiwal R@port ruszy 13 maja. Będzie można zobaczyć m.in

Festiwal R@port ruszy 13 maja. Będzie można zobaczyć m.in "Śmierć wrogiem ojczyzny" Teatru Pożar w Burdelu // fot. Katarzyna Cegiełkowska-Chmura

Już jutro ruszy 13. Festiwal Polskich Sztuk Współczesnych R@port. To będzie tydzień niezwykłych spotkań z teatrem. Publiczność obejrzy siedem spektakli konkursowych. Na koniec jury wybierze najlepszy z nich. Będą też dwa przedstawienia pozakonkursowe. Inauguracja festiwalu odbędzie się w niedzielę, 13 maja, w Teatrze Miejskim im. Witolda Gombrowicza. Wydarzeniu towarzyszy finał 11. Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej. Laureatów  R@portu i Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej poznamy podczas uroczystej gali finałowej, która odbędzie się 20 maja.

Gdyby mi kazano scharakteryzować zestaw konkursowych propozycji w dwóch słowach, powiedziałbym po prostu „każda inna”. To będzie atrakcja dla widowni i kłopot dla jury, które może przyznać tylko jedną nagrodę. Festiwal nie jest profilowany tematycznie, nie ma swojego hasła przewodniego, pod które selekcjonowany byłby repertuar. Ma być raportem - przeglądem najciekawszych rzeczy, które zdarzyły się w teatrze na styku literatury i inscenizacji – mówi Jacek Sieradzki, dyrektor programowy R@portu.
 
Festiwal otworzy inscenizacja pozakonkursowego przedstawienia „Ślub” Witolda Gombrowicza w reżyserii Anny Augustynowicz. A potem teatralna machina ruszy pełną parą. Będzie można zobaczyć siedem spektakli konkursowych. To: „Český díplom” Piotra Rowickiego według Mariusza Szczygła w reżyserii Piotra Ratajczaka z Teatru im. J. Kochanowskiego w Opolu, „Ciemność” Pawła Demirskiego w reżyserii Moniki Strzępki, „Puppenhaus. Kuracja”  Magdy Fertach w reżyserii Jędrzeja Piaskowskiego, „Wiele demonów” Jerzego Pilcha w reżyserii Mikołaja Grabowskiego, „Gdyby Pina nie paliła, to by żyła” Aldony Kopkiewicz w reżyserii Cezarego Tomaszewskiego, „Kursk” Pawła Huellego w reżyserii Krzysztofa Babickiego oraz „Będzie pani zadowolona, czyli rzecz o ostatnim weselu we wsi Kamyk” Agaty Dudy-Gracz. Oceni je jury festiwalu w składzie: Iwona Kempa, Zbigniew Majchrowski i Radosław Paczocha. Po obejrzeniu wszystkich spektakli wybiorą oni jeden najlepszy.
 
Festiwal zakończy pozakonkursowy pokaz Teatru Pożar w Burdelu. Zaprezentują oni sztukę „Śmierć wrogiem ojczyzny” Macieja Łubieńskiego i Michała Walczaka w reżyserii Michała Walczaka.

Pełny program festiwalu jest dostępny tutaj.
 
Żeby mieć szansę zasiąść na widowni, trzeba się spieszyć. Dostępne są ostatnie bilety, ale tylko na wybrane spektakle. Wciąż jest szansa, żeby obejrzeć: „Ślub”, „Ciemności”, „Gdyby Pina nie paliła, to by żyła”, „Kursk” oraz „Śmierć wrogiem ojczyzny”. Bilety można kupić w kasie Teatru Miejskiego w Gdyni.
 
R@port jest połączony z finałem 11. Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej. To wyróżnienie co roku trafia do autora, który napisze najlepszą sztukę przeznaczoną na scenę dramatyczną. Podczas festiwalu publiczność będzie mogła poznać wszystkie nominowane do niego sztuki, czyli: „Tożsamość Wila” Gabrieli Muskały i Moniki Muskały w reżyserii Rafała Szumskiego, „Metro Afganistan” autorstwa Łukasza Pawłowskiego w reżyserii Jakuba Skrzywanka, „Wracaj” Przemysława Pilarskiego w reżyserii Natalii Orkisz, „Widok z mojego balkonu” autorstwa Moniki Siary w reżyserii Anny Popiel oraz „Wierna Wataha”, którą napisali Paweł Wolak i Katarzyna Dworak-Wolak, w reżyserii Radosława Maciąga.
 
Stałym element festiwalu R@port jest też czytanie tekstów nominowanych do Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej. Na każdy dzień przygotowano inną sztukę. Wszystkie czytania będą się odbywać o stałej porze – o godz. 16.45 – w Teatrze Miejskim w Gdyni. Dokładny harmonogram znajduje się tutaj.
 
Zwycięzcę 13. festiwalu R@port i laureata 11. Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej poznamy podczas uroczystej gali finałowej, która odbędzie się 20 maja w Teatrze Miejskim w Gdyni. Wtedy też rozstrzygnięty zostanie V Ogólnopolski Konkurs im. Andrzeja Żurowskiego na recenzje młodych krytyków teatralnych.

ikona