Komunikaty dla mediów

Podsumowanie Space Night w PPNT

Start rakiety Falcon Heavy w PPNT Gdynia. Fot. Katarzyna Czapiewska

Start rakiety Falcon Heavy w PPNT Gdynia. Fot. Katarzyna Czapiewska

Spotkanie z byłym inżynierem NASA, barwne opowieści gdyńskich konstruktorów rakiet i w końcu widok samochodu Tesla Roadster szybującego w stronę Marsa przy dźwiękach „Space Oddity”. W takiej atmosferze fani kosmonautyki oglądali wczoraj na dużym ekranie w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym Gdynia start rakiety Falcon Heavy podczas wydarzenia Space Night.

Space Night to wspólna inicjatywa kilku firm działających na terenie PPNT Gdynia oraz realizujących projekty w branży lotniczej i kosmicznej: Space Forest, aiRPAS Machines i VR Visio.

- Imprezę zadedykowaliśmy przede wszystkim geekom kosmosu, ale także tym, którzy o podboju wszechświata i polskim udziale w podobnych projektach chcieli dowiedzieć się czegoś więcej, a ponad wszystko, poczuć na własnej skórze emocje, jakie towarzyszą tak odważnym przedsięwzięciom - mówił pomysłodawca wydarzenia Maks Wesołowski z aiRPAS Machines. 

Gdyńscy konstruktorzy rakiet i gość z NASA

Relację ze startu rakiety Falcon Heavy okrzykniętego najbardziej przełomowym wydarzeniem w historii kosmonautyki od czasu lądowania na księżycu, można było obejrzeć 6 lutego, w sali kinowej PPNT Gdynia. Falcon Heavy to rakieta o największym załadunku cargo na świecie. Podczas startu wspomnianym załadunkiem był prywatny samochód elektryczny Elona Muska - Tesla Roadster, za którego kierownicą posadzono manekinaw stroju kosmonauty, a na panelu zamontowano plakietkę z napisem „Don’t panic!". Celem misji było uwolnienie Tesli z luku ładunkowego rakiety i skierowanie auta lotem inercyjnym w stronę Marsa. Falcon Heavy wzniosła się w środę, późnym wieczorem czasu polskiego z przylądka Canaveral na Florydzie. Ponad dwugodzinne opóźnienie startu uczestnicy Space Night przyjęli z pełną wyrozumiałością. Tym bardziej, że czas oczekiwania wypełniły pokazy filmów z poprzednich lotów rakiet SpaceX oraz Parkowiczów ze Space Forest. Wszystkie okraszone profesjonalnym komentarzem samych konstruktorów. Największą niespodzianką wieczoru był udział w wydarzeniu prof. Scotta Madry’ego – emerytowanego pracownika NASA, a obecnie dyrektora zarządzającego Global Space Institute. 

 Dwa boostery pomocnicze w perfekcyjnej synchronizacji wylądowały na Przylądku Canaveral. Fot. SpaceX

- Na bieżąco śledzimy kolejne sukcesy SpaceX. Mimo, że główny lot postanowiliśmy obejrzeć w domu, to i tak warto było przyjechać po to, by spotkać się i posłuchać ludzi, którzy na co dzień realizują projekty dla branży kosmicznej. Właściwie najbardziej nam na tym zależało – dzieliła się swoimi wrażeniami Pani Kasia, która przyjechała na Space Night ze swoim chłopakiem.

Misja Elona Muska ma otworzyć drogę do budowy prywatnych stacji kosmicznych, kosmicznego górnictwa i, co najważniejsze, lotów załogowych na Czerwoną Planetę.

Raj dla fanów kosmosu

Ponadto, uczestnicy wydarzenia mogli spróbować swoich sił na symulatorach lotów firmy aiRPAS Machines, a także wirtualnie polecieć na Księżyc w okularach wirtualnej rzeczywistości z VR Visio. Przez cały wieczór niesłabnącym zainteresowaniem cieszyło się stoisko inżynierów ze Space Forest, którzy zaprezentowali rakiety skonstruowane na potrzeby projektu DEWI – realizowanego dla Europejskiej Agencji Kosmicznej.

Relacja ze Space Night w PPNT Gdynia oraz o organizatorach wydarzenia: 




 

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 07.02.2018 18:00
  • ikona

    Autor: Arleta _Bolda-Górna (a.bolda-gorna@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 09.02.2018 10:50
  • ikonaZmodyfikował: Arleta Bolda-Górna
ikona