Komunikaty dla mediów

Piknik #wGdyni – gdzie i jak?

Leśna Polana to jedno z dostępnych miejsc na ognisko. Dobrze znają ją mieszkańcy dzielnicy Dąbrowa, którzy spotykają się tam m.in. na festynach, fot. Lechosław Dzierżak

Leśna Polana to jedno z dostępnych miejsc na ognisko. Dobrze znają ją mieszkańcy dzielnicy Dąbrowa, którzy spotykają się tam m.in. na festynach, fot. Lechosław Dzierżak

Ognisko z widokiem na morze, czy grill ze znajomymi w bezpośrednim otoczeniu natury? Rozpoczynamy majówkę, a część z nas na pewno nie będzie mogła odmówić sobie przyjemności rozpalenia ognia w wolnym czasie. Gdzie i jak zrobić to legalnie i w zgodzie z przepisami? Na terenie Gdyni można korzystać z sześciu lokalizacji.

Długi, majowy weekend lub – jak kto woli – majówka to czas, w którym pogoda często po raz pierwszy pozwala na dłuższy wypoczynek na świeżym powietrzu. Chętnie korzystamy ze spacerów, wycieczek rowerowych lub rekreacji przy ognisku albo grillu. Jeśli nie na własnej posesji, to pozostaje jeszcze kilka ogólnodostępnych miejsc na terenie miasta, z których można skorzystać po dopełnieniu formalności.

- Rekreacja przy ogniu poza własną posesją już od niemal trzech lat w Gdyni wiąże się z uproszczoną procedurą. Od lipca 2015 roku obowiązuje zarządzenie prezydenta, które ograniczyło działania niezbędne do tego, żeby w wyznaczonych miejscach rozpalić ognisko lub grilla - mówi Marika Domozych, radna miasta. - Dzięki temu mieszkańcy mogą spokojnie zorganizować z rodziną bądź znajomymi piknik przy ognisku lub grillu spędzając miło czas na świeżym powietrzu. Miejsc piknikowych w mieście z pewnością jeszcze przybędzie, tymczasem zachęcam każdego mieszkańca do korzystania z obecnie istniejących - dodaje.

To proste! Wystarczy wcześniej poinformować służby, które ze względów w razie czego będą gotowe do szybkiej reakcji – Straż Pożarną i Straż Miejską. A jeśli planujemy np. zorganizować pod chmurką spotkanie wyłącznie dla grona naszych znajomych i zarezerwować dane miejsce, wystarczy co najmniej na 5 dni roboczych przed złożyć wniosek do Wydziału Gospodarki Nieruchomościami i Geodezji Urzędu Miasta Gdyni.

Warto zadbać o dopełnienie szybkich formalności, bo w Gdyni wyznaczone punkty to naprawdę świetne miejsca do wypoczynku i relaksu. Są położone blisko natury, w dobrze dostępnych i często malowniczych lokalizacjach, a do tego bezpieczne – służby są w stanie szybko zainterweniować.

Ognisko w ogólnodostępnym miejscu to dobra okazja do intergracji i wspólnego spędzenia czasu np. z sąsiadami czy znajomymi

Gdzie w takim razie można rozpalić klasyczne ognisko i posiedzieć aż do późnego wieczora?

  • Polanka Redłowska: dobrze znane miejsce z widokiem na morze, z parkingiem w pobliżu
  • Leśna Polana: miejsce, w którym mieszkańcy dzielnicy Dąbrowa spotykają się między innymi na biegach oraz lokalnych festynach
  • Park Kolibki: malownicze miejsce otoczone przyrodą, usytuowane blisko morza i na skraju granicy z Sopotem
  • Osada Rybacka: przy wejściu na plażę nr 4, miejsce w otoczeniu zieleni z bezpośrednim widokiem na morze
  • Babie Doły: polanka przy ogródkach działkowych, ul. Rybaków. Miejsce na skraju klifu w otoczeniu zieleni, przy dawnym szlaku rybackim

Dla miłośników grillowania czekają ogólnodostępne miejsca:

  • Swarzewska (naprzeciw działek 54 i 56): stanowisko do grilla w dzielnicy Chylonia
  • Pastwisko Huzarska: położone w dzielnicy Redłowo, przy ulicy Kopernika miejsce wliczające się do Redłowskiej Ścieżki Zdrowia
  • Kcyńska: Teren rekreacyjny przy ul. Kcyńskiej na Cisowej (między Kcyńską 6 a Zbożową 26)
  • Skwer im. Ireny Kwiatkowskiej: teren zielony na Obłużu, dobrze skomunikowany i blisko zabudowań (miejsce do rozstawienia własnego grilla)

Korzystający z lokalizacji muszą też zastosować się do obowiązujących w Gdyni „Zasad palenia ognisk i korzystania z urządzeń do grillowania na terenach gminnych".

„Zasady palenia ognisk i korzystania z urządzeń do grillowania na terenach gminnych":

  1. Teren stanowi własność Gminy Miasta Gdynia.
  2. Zarządcą terenu jest Zarząd Dróg i Zieleni w Gdyni/ Urząd Miasta Gdyni.
  3. Palenisko/grill jest obiektem ogólnodostępnym, służy osobom indywidualnym oraz grupom zorganizowanym.
  4. Korzystający z miejsca przeznaczonego do rozpalania ogniska/grillowania zobowiązany jest do zapoznania się z niniejszymi zasadami i stosowania się do nich.
  5. Osoba zamierzająca rozpalić ognisko/grilla, jako odpowiedzialna za wykonanie wszystkich obowiązków z tym związanych, każdorazowo zobowiązana jest powiadomić o tym zamiarze Straż Pożarną i Straż Miejską - podając swoje imię, nazwisko i numer kontaktowy.
  6. W celu uzyskania możliwości korzystania z terenu na zasadach wyłączności, należy zwrócić się z wnioskiem do Wydziału Gospodarki Nieruchomościami i Geodezji Urzędu Miasta Gdyni, co najmniej 5 dni roboczych przed planowanym terminem.
  7. Dopuszcza się rozpalenie ognia/grilla wyłącznie w miejscu do tego przeznaczonym.
  8. Korzystanie z paleniska/grilla może się odbywać wyłącznie pod nadzorem osoby pełnoletniej, przy czym: rozpalający ogień zobowiązany jest przy jego rozpalaniu i utrzymywaniu, do zachowania szczególnej ostrożności; po zakończeniu korzystania z obiektu osoby tam przebywające zobowiązane są do bezwzględnego sprawdzenia, czy używane palenisko/ grill skutecznie wygaszono; w przypadku wykrycia tlących się węgli czy drewna skutecznie je wygasić; w trakcie korzystania z paleniska/grilla zabrania się pozostawienia go bez dozoru; po zakończeniu korzystania z paleniska/grilla, należy go pozostawić w stanie oczyszczonym, nieuszkodzonym, umożliwiającym ponowne użycie; zapewnienie materiałów do rozpalenia i utrzymywania ognia na palenisku/grillu leży w gestii korzystających z terenu.
  9. Korzystający z terenu ponoszą odpowiedzialność za utrzymanie czystości i porządku w trakcie i po zakończeniu pobytu.
  10. Korzystający z terenu ponoszą odpowiedzialność za wszelkie szkody powstałe z tytułu korzystania z terenu.
  11. Wszelkie odpady wytworzone w czasie korzystania z terenu przed jego opuszczeniem należy zabrać ze sobą, a w przypadku braku takiej możliwości umieścić w pojemniku do gromadzenia odpadów usytuowanym w sąsiedztwie.
  12. W trakcie korzystania z terenu niedopuszczalne jest zachowanie naruszające dobra i prawa osób trzecich.
  13. W ognisku/grillu dopuszcza się spalanie wyłącznie drewna, węgla drzewnego lub innych materiałów przeznaczonych do tego celu.
  14. Korzystający z paleniska/grilla zobowiązany jest do przestrzegania zasad ochrony przeciwpożarowej, wynikających z: ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej, w szczególności art. 3 i 4 (Dz.U. z 2009 r. Nr 178, poz. 1380 j.t. z późn. zmianami); ustawy z dnia 16 kwietnia 2004r. o ochronie przyrody (Dz.U. 2013. 627 j.t.z późn. zmianami); ustawy z dnia 28 września 1991r. o lasach (Dz.U. 2014. 1153 j.t. z późn. zmianami).
  15. Teren wyznaczony na ognisko/grill, może być czasowo wyłączony z użytkowania ze względów pożarowych lub bezpieczeństwa.
Za nie przestrzeganie w/w zasad, opartych na przepisach powszechnie obowiązujących, grożą sankcje karne wynikające z ustawy z dnia 20 maja 1971 r. Kodeks Wykroczeń (Dz.U. 2013. 482 j.t. z późn. zmianami).

Wysokość grzywien określono w Rozporządzeniu Prezesa Rady Ministrów z dnia 24 listopada 2003r. w sprawie wysokości grzywien nakładanych w drodze mandatów karnych za wybrane rodzaje wykroczeń (Dz.U. 2013. 1624 j.t. z późn. zmianami).

Jednocześnie przypominamy, że plaże i tereny w pasie nadmorskim w tym zakresie są zarządzane z kolei przez Urząd Morski w Gdyni i ich ewentualne wykorzystanie do rozpalenia ognia musi być uzgodnione pisemną decyzją tego organu.

  • ikonaOpublikowano: 01.05.2018 09:30
  • ikona

    Autor: Kamil Złoch (k.zloch@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 02.05.2018 10:37
  • ikonaZmodyfikował: Lechosław Dzierżak
ikona

Zobacz także