Komunikaty dla mediów

Centrum Integracji Społecznej podsumowało rok działalności

Centrum Integracji Społecznej podsumowało rok działalności // fot. Aleksander Trafas

Centrum Integracji Społecznej podsumowało rok działalności // fot. Aleksander Trafas

Wspierają i aktywizują osoby poszukujące zatrudnienia. U nich szkolą się i uczą praktycznych zajęć pod okiem trenerów czy instruktorów. Mowa o Centrum Integracji Społecznej w Gdyni. Właśnie świętuje ono pierwszą rocznicę działalności, mając na koncie już sporo sukcesów.
 
Centrum Integracji Społecznej działa w Gdyni od roku. Utworzyło je Gdańskie Koło Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta wraz z miastem. Mieści się ono przy ul. Energetyków 13 A, w części budynku po byłej szkole. Pomaga osobom bezrobotnym w znalezieniu pracy i poprawie sytuacji materialnej. Jest jednym z czterech filarów gdyńskiego Programu Aktywizacji Społeczno–Zawodowej „Pracownia”, którego liderem jest Laboratorium Innowacji Społecznych.
 
Nasza oferta przygotowana jest dla osób długotrwale bezrobotnych, ale także dla osób stawiających na rynku pracy dopiero pierwsze kroki – mówi Grażyna Truchanowicz, dyrektor Centrum Integracji Społecznej w Gdyni.
 
Z okazji pierwszych urodzin odbyło się spotkanie, na którym podsumowano dotychczasowe działania Centrum Integracji Społecznej. Na jego koncie jest już sporo sukcesów. Przez ten czas w zajęciach, w ramach projektu „Pracownia”, skorzystało 57 osób, a wśród nich: 16 osób nie ma jeszcze skończonych 30 lat, a 23 osoby są wieku ponad 55 lat. Ponadto 13 uczestników znalazło zatrudnienie i podjęło już pracę, a 9 osób ukończyło szkolenia podnoszące kwalifikacje zawodowe. Obecnie grupa osób korzystających z zajęć liczy 28 osób. Wszystkie są na dobrej drodze, aby wkrótce rozwiązać problem bezrobocia i zmienić swoją osobistą sytuację – znaleźć miejsce zatrudnienia.
 
CIS prowadzi program aktywizujący osoby szukające pracy. Bezrobotni, w jego ramach, szkolą się i uczą praktycznych zajęć pod okiem trenerów czy instruktorów. Niektórzy biorą także udział w warsztatach społecznych oraz praktykach u pracodawców. Mogą zatem liczyć na szerokie wsparcie i specjalistyczną pomoc w rozwiązaniu problemu bezrobocia.
 
Z każdą osobą podpisujemy półroczny indywidualny program zatrudnienia socjalnego na podstawie ustawy o zatrudnieniu socjalnym. Uczestnik otrzymuje co miesiąc świadczenie integracyjne w wysokości około 730 złotych. W zamian za to uczestniczy w zajęciach przez pięć dni w tygodniu, po sześć godzin dziennie. Prowadzimy warsztaty ogrodnicze, porządkowe i remontowe oraz organizujemy zajęcia w sali komputerowej. Już od pierwszego dnia uczestnik uczy się systematyczności i obowiązkowości. Zespół CIS oferuje też pomoc w zakresie doradztwa zawodowego, psychologicznego, prawnego czy socjalnego. Przez rok naszej pracy podpisaliśmy także porozumienia z 27 pracodawcami z Trójmiasta, gdzie uczestnicy mogą odbywać praktyki zawodowe. Są to zarówno duże sieci marketów i prężne przedsiębiorstwa, są także mniejsze firmy działające lokalnie. Dzięki temu możemy zaoferować staże w branży gastronomicznej, usługowej czy handlowej – informuje Grażyna Truchanowicz, dyrektor CIS.
 
Dzięki zdobytym na zajęciach umiejętnościom, osobom bezrobotnym łatwiej jest znaleźć pracę.

Nasze motto – pomagać i wspierać doskonale oddaje ideę działań na rzecz osób długotrwale bezrobotnych. Każdy, kto skorzysta z oferty CIS będzie mógł w sposób bezpieczny „potrenować pracę”. Skupiamy się nie tylko na poszukiwaniu konkretnego miejsca zatrudnienia, ale przede wszystkim uczymy samodzielności, wspieramy osobistą motywację, pomagamy przełamać bariery i budujemy pozytywne relacje międzyludzkie. To najlepsza droga do wyjścia z długotrwałego bezrobocia i swoista gwarancja utrzymania zatrudnienia na współczesnym rynku pracy – mówi Wojciech Bystry, prezes Gdańskiego Koła Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta.
 
Centrum Integracji Społecznej w Gdyni jest jednym z czterech filarów w ofercie Systemu Aktywizacji Społeczno-Zawodowej „Pracownia”. Osoby poszukujące zatrudnienia mogą zostać przyjęte na zajęcia w CIS-ie za pośrednictwem pracowników socjalnych lub Powiatowego Urzędu Pracy. Każdy kandydat spotyka się z ekspertami, którzy decydują o zakwalifikowaniu do określonej ścieżki. Obok gdyńskiej placówki CIS, w projekcie uczestniczą Laboratorium Innowacji Społecznych, Fundacja Gospodarcza oraz Centrum Integracja Gdynia. Projekt będzie realizowany do września 2022 roku.
 
Efekty rocznej pracy na rzecz osób zagrożonych wykluczeniem na rynku pracy są bardzo optymistyczne. Wspólna oferta partnerów programu trafiła do 235 osób, z których 116 zostało objętych działaniami, w tym 23 niepełnosprawne. Stałą pracę posiada już 31 osób. Projekt „Pracownia” w znacznym stopniu jest finansowany ze środków UE – mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 15.12.2017 14:00
  • ikona

    Autor: Magdalena Czernek (m.czernek@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 15.12.2017 14:02
  • ikonaZmodyfikował: Marta Jaszczerska
ikona