Komunikaty dla mediów

Nagroda Literacka Gdynia 2018: 20 tytułów i 4 kategorie

W reprezentacyjnym pałacu Królewskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk, zwanym także Pałacem Staszica w Warszawie ogłoszono nominacje do Nagrody Literackiej Gdynia // fot. Kamil Złoch

W reprezentacyjnym pałacu Królewskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk, zwanym także Pałacem Staszica w Warszawie ogłoszono nominacje do Nagrody Literackiej Gdynia // fot. Kamil Złoch

Eseje, poezja, proza i przekłady na język polski – znamy już 20 tytułów, które powalczą o główne nagrody w tegorocznej edycji Nagrody Literackiej Gdynia! Nominacje w czterech kategoriach ogłoszono w warszawskim Pałacu Staszica. Zwycięzców poznamy 31 sierpnia podczas gali, którą poprzedzi festiwal Miasto Słowa – większość jego wydarzeń odbędzie się już w nowo otwartym Konsulacie Kultury.




Znamy już pełną listę nominowanych do Nagrody Literackiej Gdynia 2018. Dwadzieścia dzieł wybranych przez kapitułę spośród aż 426 zgłoszeń będzie walczyć w czterech kategoriach o tegoroczne Gdyńskie Kostki Literackie oraz 50 tysięcy złotych nagrody. Ogłoszenie kandydatów do tytułu w kategoriach esej, poezja, proza i przekład na język polski nastąpiło w miejscu wyjątkowym – Pałacu Staszica w Warszawie, na co dzień siedzibie kilku instytutów Wydziału I Polskiej Akademii Nauk.

20 nazwisk w 4 kategoriach


To szczególna nagroda, która już od 2006 roku trafia na ręce najciekawszych polskich literatów, którzy wydali swoje pozycje w roku poprzedzającym. Jej cel to uhonorowanie wybitnych osiągnięć żyjących polskich twórców. Kto tym razem ma szansę na zdobycie charakterystycznej kostki? Dorota Masłowska, Radosław Romaniuk, Paweł Sołtys czy Adam Pomorski – to zaledwie kilka nazwisk spośród autorów, którzy dokładnie 31 sierpnia, podczas uroczystej gali w gdyńskim Muzeum Emigracji, będą z niecierpliwością oczekiwać na wyniki tegorocznej Nagrody Literackiej Gdynia. O wszystkim zadecyduje kapituła złożona ze znakomitych reprezentantów ośrodków literackich i uniwersyteckich z różnych stron kraju, której przewodniczy profesor Agata Bielik-Robson.
Oto lista nominowanych w poszczególnych kategoriach.

NOMINACJE DO NAGRODY LITERACKIEJ GDYNIA 2018:

ESEJ:

  1. Dorota Masłowska „Jak przejąć kontrolę nad światem nie wychodząc z domu?”, Wydawnictwo Literackie
  2. Krzysztof Mrowcewicz „Rękopis znaleziony na ścianie”, Wydawnictwo Instytut Badań Literackich PAN
  3. Radosław Romaniuk „Inne życie. Biografia Jarosława Iwaszkiewicza” t. II, Iskry
  4. Marian Sworzeń „Czarna ikona Biełomor”, Wydawnictwo Sic!
  5. Marcin Wicha „Rzeczy, których nie wyrzuciłem”, Wydawnictwo Karakter

POEZJA:

  1. Dominik Bielicki „Pawilony”, Fundacja na Rzecz Kultury i Edukacji im. Tymoteusza Karpowicza
  2. Agata Jabłońska „Raport wojenny”, Biuro Literackie
  3. Jerzy Kornhold „Stance”, CONVIVO
  4. Natalia Malek „Kord”, Wydawnictwo Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu
  5. Maciej Topolski „Na koniec idą”, Dom Literatury w Łodzi, Stowarzyszenie Pisarzy Polskich Oddział w Łodzi

PROZA:

  1. Waldemar Bawołek „Echo słońca”, Wydawnictwo Czarne
  2. Grzegorz Bogdał „Floryda”, Wydawnictwo Czarne
  3. Martyna Bunda „Nieczułość”, Wydawnictwo Literackie
  4. Paweł Sołtys „Mikrotyki”, Wydawnictwo Czarne
  5. Aleksandra Zielińska „Kijanki i kretowiska”, Wydawnictwo WAB

PRZEKŁAD NA JĘZYK POLSKI

  1. Sława Lisiecka /Thomas Bernhard „Chodzenie. Amras”, Wydawnictwo Od Do
  2. Adam Pomorski/Andriej Płatonow „Dół”, Wydawnictwo Czarne
  3. Magdalena Pytlak/Milen Ruskow „Wzniesienie”, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
  4. Julia Różewicz/Petra Hulova „Macocha”, Wydawnictwo Afera
  5. Agata Wróbel /Anna Bolava „W ciemność”, Książkowe Klimaty

Więcej niż tylko nagrody


Nagroda Literacka Gdynia 2018 to nie tylko laury dla twórców, ale i – jak co roku – szereg dodatkowych wydarzeń związanych z literaturą i nominowanymi tytułami. Od 10 do 12 sierpnia książki zawładną Bulwarem Nadmorskim, gdzie odbędzie się Nadmorski Plener Czytelniczy.

Po raz kolejny zorganizowany zostanie także festiwal Miasto Słowa, który większość swoich planowanych wydarzeń między 27 sierpnia i 2 września ulokuje w Konsulacie Kultury – zupełnie nowej instytucji, która niedługo doczeka się swojego otwarcia.

Sama gala finałowa odbędzie się 31 sierpnia w Muzeum Emigracji, a jeszcze w listopadzie fanów dobrej literatury czeka cykl jesiennych spotkań z laureatami w miejskich bibliotekach.

Nagroda Literacka Gdynia to aktualnie jedna z najważniejszych nagród literackich w Polsce. Została powołana do życia w 2006 roku przez Prezydenta Gdyni Wojciecha Szczurka. Jest rozbudowaną inicjatywą miasta, skierowaną zarówno do polskich pisarzy, jak i odbiorców współczesnej literatury. Dzięki formule równorzędnego wyróżniania poetów, prozaików, eseistów oraz tłumaczy, NLG szybko stała się ważnym i unikalnym wydarzeniem w polskim środowisku literackim.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 09.05.2018 13:05
  • ikona

    Autor: Kamil Złoch (k.zloch@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 09.05.2018 17:21
  • ikonaZmodyfikował: Dorota Nelke
ikona

Zobacz także