Komunikaty

Giełda bardzo kulturalna

Opis alternatywny uzytkownicy/a.janowicz@gdynia.pl/Giełda.jpg
Wymiana doświadczeń i pomysłów na projekty kulturalne – tak w skrócie można określić wydarzenie, jakim jest Ogólnopolska Giełda Projektów, która w dniach 19-20 października odbywać się będzie w Gdyni. Tematem, wokół którego przez dwa dni toczyć się będą dyskusje, spotkania i warsztaty, jest „Animacja + woda”.

Tematyka tegorocznej Ogólnopolskiej Giełdy Projektów organizowanej przez Narodowe Centrum Kultury wpisuje się w obchody Roku Rzeki Wisły. Ważnym punktem wydarzenia jest prezentacja 20 wybranych projektów – zrealizowanych lub realizowanych w różnych częściach kraju – dla których inspiracją, terenem działania czy kontekstem była woda.
 
Wśród omawianych pomysłów znajdą się te, które wykorzystują wodę jako miejsca działań kulturalnych, odkrywają i popularyzują historię i kulturę polskich obszarów wodnych, rozwijają twórczość artystyczną opartą o tematykę wodną. Popularyzują lokalne, regionalne oraz narodowe dziedzictwo i tradycje związane z obszarami wodnymi oraz odkrywają historię i korzenie, związane z regionalnymi zwyczajami i obrzędami wodnymi. Wzbogacają też wiedzę o historii architektury i urbanistyki obszarów nadwodnych czy poruszają temat związany z wodą, łącząc naukę i sztukę.
 
Prezentowane projekty przygotowane zostały w formie warsztatów międzypokoleniowych, gry terenowej, projektu filmowego, zajęć artystycznych oraz teatralnych czy innych lekcji interaktywnych. Z Gdyni omówiony zostanie projekt Muzeum Emigracji Wakacje i Kreacje. Port w rękach dzieci, realizowany w wakacje 2016 roku. Szczegółowa lista projektów znajduje się na stronie internetowej: http://nck.pl/projekty/.
 
Oprócz wymiany doświadczeń i czerpania inspiracji z wiodących projektów na uczestników czekają warsztaty. Każdy po wcześniejszej rejestracji będzie mógł wziąć udział w jednym z 10 zajęć. Szczegóły na stronie internetowej: http://nck.pl/warsztaty-2/. Liczba miejsc ograniczona.

Przypomnijmy, że Ogólnopolska Giełda Projektów jest już 6. edycją projektu organizowanego w różnych województwach.
 
Ogólnopolska Giełda Projektów
19-20 października
Współorganizatorzy: Muzeum Miasta Gdyni, Gdyńskie Centrum Filmowe, Muzeum Emigracji w Gdyni, Centrum Kultury w Gdyni.