Komunikaty dla mediów

Gdynia gospodarzem mistrzostw świata 2020!

Gdynia gospodarzem mistrzostw świata!, fot. gdyniasport.pl

Gdynia gospodarzem mistrzostw świata!, fot. gdyniasport.pl

Skwer Kościuszki najważniejszym punktem na lekkoatletycznej mapie świata? Dokładnie tak! W marcu 2020 roku Gdynia będzie gospodarzem mistrzostw świata w półmaratonie – taką decyzję podjęła Rada Międzynarodowego Stowarzyszenia Federacji Lekkoatletycznych (IAAF) podczas posiedzenia w Monako. O organizację wydarzenia ubiegały się również Kijów i Bogota.

Mistrzostwa świata w półmaratonie to jedna z najważniejszych imprez w lekkoatletycznym kalendarzu. Co dwa lata absolutna czołówka biegaczy ze wszystkich kontynentów rywalizuje o medale na dystansie 21,0975 km. W 2020 roku najlepsi z najlepszych pobiegną ulicami Gdyni.

- To nasz wielki sukces! Nasz, czyli tysięcy biegaczy regularnie spotykających się na gdyńskich trasach. Energia, zapał i uśmiech, z którymi nierozerwalnie kojarzone są bieganie i Gdynia to bardzo mocne argumenty. Wierzę, że miały one duży wpływ na decyzję o przyznaniu naszemu miastu organizacji mistrzostw – mówi prezydent Gdyni Wojciech Szczurek.



Gdynia zrobiła wrażenie
Gospodarza mistrzostw świata poznaliśmy w ostatni weekend listopada, jednak proces wyboru był o wiele dłuższy. Nim Gdynia stanęła w szranki z międzynarodowymi konkurentami, musiała udowodnić wyższość w towarzystwie krajowym. W listopadzie ubiegłego roku zarząd Polskiego Związku Lekkiej Atletyki (PZLA) z grona, w którym znajdowały się również Sopot i Warszawa, jako oficjalnego krajowego kandydata na organizatora mistrzostw świata wybrał właśnie Gdynię. Kolejnym etapem było dopracowanie oferty i wysłanie jej do IAAF. Międzynarodowi działacze od stycznia skrupulatnie przyglądali się wszystkim detalom związanym z kandydaturą, a punktem kulminacyjnym była prezentacja przedstawiona 25 listopada.

O walorach Gdyni opowiedział Bartosz Bartoszewicz. - By przekonać przedstawicieli IAAF, mówiliśmy także o doświadczeniu, które zdobyliśmy podczas organizacji międzynarodowych imprez sportowych. Duże wrażenie zrobiły też zdjęcia i filmy ukazujące nasze miasto – relacjonuje wiceprezydent Gdyni. - W 2020 roku czekają nas fantastyczne mistrzostwa!– dodaje.

Dla członków Międzynarodowego Stowarzyszenia Federacji Lekkoatletycznych był to bardzo pracowity weekend. W piątek w Monako odbyła się gala, podczas której wręczono nagrody dla najlepszych sportowców świata IAAF AthleticsAwards 2017. Sobota i niedziela to 212. posiedzenie Rady IAAF, podczas którego nie tylko wybierani są gospodarze imprez zaplanowanych na 2020 rok, ale również omawiane kwestie związane z codzienną działalnością stowarzyszenia.

Gra zespołowa
- Gdyńska oferta była świetnia przygotowana i bardzo cieszy mnie, że zyskała uznanie w oczach władz światowej federacji. Cieszę się, że kolejna wielka impreza lekkoatletyczna zagości w Polsce. Gdynia z pewnością będzie doskonale przygotowana do mistrzostw świata w półmaratonie, a ja mogę zapewnić, że Związek zagwarantuje odpowiednie przygotowanie naszym czołowym biegaczom, którzy wystartują w imprezie – mówi Krzysztof Kęcki, dyrektor sportowy Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. Podczas prezentacji w Monako na scenie obecny był Piotr Długosielski, dyrektor PZLA ds. międzynarodowych. Pełne poparcie dla kandydatury wyrazili również przedstawiciele Ministerstwa Sportu i Turystyki.

Gdynię wspierała też Paula Radcliffe, rekordzistka świata w maratonie kobiet. Brytyjka była jedną z ambasadorek polskiej kandydatury i zachęcała do trzymania kciuków za miasto z morza i marzeń.


 
Od samego początku Gdyni kibicowali także polscy sportowcy, m.in.: Lidia Chojecka-Leandro, Anna Rogowska, Iwona Guzowska, Jacek Wszoła, Adam Korol i Paweł Czapiewski. Gdyńskiej kandydaturze towarzyszył hasztag #KierunekGdynia2020, który w momencie osiągnięcia celu automatycznie przekształca się w #Gdynia2020.

-Za nami dopiero połowa dystansu. Ruszamy dalej z nową energią i jestem przekonany, że nie zabraknie nam sił do samej mety – mówi Marek Łucyk, dyrektor Gdyńskiego Centrum Sportu

Błyskawiczny rozwój
Półmaraton to bieg na długim dystansie, jednak historia „połówki” w Gdyni jest jak rekord świata w sprincie. Pierwszy Gdynia Półmaraton odbył się w 2016 roku i wzięło w nim udział ponad 4 000 biegaczy. W drugiej edycji wystartowało już 6 000 osób. W przyszłym roku bieg oraz towarzyszące mu wydarzenia zaplanowano na 16-18 marca. Kolejny sukces frekwencyjny jest pewny.

- Na tę chwilę zapisało się ponad 2 500 zawodników, a do startu pozostały jeszcze cztery miesiące. W błyskawicznym tempie zapracowaliśmy na miano jednego z najważniejszych biegów w Polsce – mówi Michał Drelich agencji marketingu sportowego Sport Evolution, która odpowiada za organizację ONICO Gdynia Półmaratonu. Prestiż biegu potwierdza m.in. certyfikat IAAF Road Race BronzeLabel, który przyznawany jest imprezom o wysokim poziomie organizacyjnym i sportowym. ONICO Gdynia Półmaraton może pochwalić się również pięcioma gwiazdkami Europejskiej Federacji Lekkoatletycznej. Mistrzostwa świata w półmaratonie odbędą się właśnie przy okazji marcowej imprezy.

Walka o sławę
Mistrzostwa świata w półmaratonie organizowane są od 1992 roku i odbywają się co dwa lata. W zawodach startuje absolutna światowa czołówka biegaczy, jednak tę samą trasę co profesjonaliści pokonują również amatorzy. Ze wstępnych szacunków wynika, że za niespełna trzy lata w Gdyni może wystartować nawet kilkanaście tysięcy zawodników.

- Malownicza trasa, której początek i koniec znajduje się na Skwerze Kościuszki, jest przygotowana na taką frekwencję – zapewnia Marek Łucyk.


 
W 2016 roku biegaczy gościło Cardiff, w przyszłym roku gospodarzem imprezy będzie Walencja. Aktualnym mistrzem świata w półmaratonie jest Kenijczyk Geoffrey Kipsang.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 26.11.2017 12:04
  • ikona

    Autor: Agnieszka Janowicz (a.janowicz@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 26.11.2017 12:05
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona