Komunikaty dla mediów

Ekologiczny Segregujący Piotruś

Wręczenie nagród w konkursie „Segregujący Piotruś

Wręczenie nagród w konkursie „Segregujący Piotruś" // fot. Agnieszka Wołowicz

Karciany „Czarny Piotruś”, którego wielu z nas pamięta z dzieciństwa, zmienił oblicze. Wszystko za sprawą organizowanego w naszym mieście ekologicznego konkursu „Segregujący Piotruś", w którym licznie wzięli udział uczniowie gdyńskich szkół. Dziś, 3 listopada, w Urzędzie Miasta Gdyni odbyła się uroczystość wręczenia nagród.

Konkurs zainspirowany kultową karcianą grą „Czarny Piotruś” polegał na zaprojektowaniu talii kart, składającej się z 12 par z obrazkami tego samego rodzaju w każdej parze oraz jednej niemającej swojego odpowiednika. Prace można było wykonać dowolną techniką plastyczną. Sprecyzowana była natomiast ich tematyka – ekologia. Wykonane przez uczniów karty miały wizualizować zasady segregacji odpadów komunalnych obowiązujące w Gdyni, ilustrować przykłady korzyści wynikających z segregacji śmieci oraz właściwe postawy związane z segregacją i powstawaniem odpadów.

Chciałbym Wam serdecznie pogratulować i podziękować za udział w konkursie. Mam nadzieję, że swoją wiedzą na temat ekologii będziecie dzielić się z innymi i zachęcać ich do działań na rzecz ochrony środowiska. – powiedział podczas uroczystości wręczenia nagród wiceprezydent Gdyni, Michał Guć.

Spośród 21 projektów najwyżej oceniona została praca zbiorowa uczniów klasy 6 C ze Szkoły Podstawowej nr 6 w Gdyni. Została ona doceniona za wyjątkową estetykę, staranność wykonania i sposób przedstawienia tematu segregacji odpadów. Uczniowie przedstawili temat uwzględniając różnorodne aspekty gospodarki odpadami, ekologii oraz odpowiedzialności wobec środowiska naturalnego.

Na kartach do gry zostały ukazane zagadnienia związane z prawidłową segregacją odpadów, postępowaniem z poszczególnymi rodzajami odpadów, materiały powstające z surowców oraz zagrożenia środowiska wynikające z niewłaściwej gospodarki odpadami. Praca została wykonana w technice collage'u z wykorzystaniem makulatury i plastiku, rysunku kredką, mazakiem oraz farbą. Ciekawe było zaaranżowanie znaku graficznego szkoły oraz akcentów charakterystycznych placówki (biedronka oraz koniczyna wykorzystana na kartach). Całość zapakowana w estetyczne pudełko stanowi kompletny projekt, który po niewielkich modyfikacjach jest możliwy do wdrożenia jako gadżet systemu gospodarki odpadami komunalnymi.

W konkursie wyróżnione zostały również dwie prace:
  • Magdaleny Bielskiej, Gabrieli Cichockiej, Darii Żerdziewskiej, Olivii Doby, Martyny Rohde oraz Julii Pakuły – uczennic klasy 3A z Gimnazjum nr 12 w Gdyni za bardzo ciekawą technikę wykonania wykorzystującą odpady do prezentacji tematu przedstawianego na kartach do gry,
  • Anny Cymanowskiej i Weroniki Pawłowskiej – uczennic klasy 6A ze Szkoły Podstawowej nr 29 w Gdyni za kreatywność i wykorzystanie różnorodnych materiałów, pozwalających na zobrazowanie wielu frakcji odpadów komunalnych.
Przypomnijmy, że głównym zadaniem konkursu jest wspieranie edukacji w zakresie prawidłowej segregacji odpadów oraz popularyzacja gdyńskiego systemu gospodarki odpadami i kampanii edukacyjno-informacyjnej WYRZUCAM.TO.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 03.11.2017 13:00
  • ikona

    Autor: _Agnieszka Wołowicz-Bińkowska (a.wolowicz@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 07.11.2017 10:33
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Wołowicz
ikona