Komunikaty dla mediów

Dotknąć „Batorego”

Makieta m/s

Makieta m/s "Batory" // fot. UM w Gdyni

M/s „Batory” na wyciągnięcie ręki. Każdy może dotknąć i poczuć, jak wyglądał ten słynny statek pasażerski. Wykonana z brązu makieta została uroczyście odsłonięta 15 listopada 2017 r. na Skwerze im. Witolda Gombrowicza w Gdyni, w okolicy Muzeum Emigracji. Wszystko z myślą o osobach niewidomych.

M/s „Batory” to statek pasażerski, który od 1936 roku do wybuchu II wojny światowej przewiózł tysiące emigrantów, poszukujących za oceanem lepszego życia. W czasie wojny „Batory” otrzymał przydomek  „Lucky Ship”. A to dlatego, że szczęśliwie służył jako statek transportowy w konwojach, wożąc głównie żołnierzy. Najbardziej wsławił się jednak przewiezieniem 480 dzieci z Anglii do Australii i skarbów wawelskich oraz rezerw złota Banku Anglii do Kanady.

Makieta jest wykonana z brązu w skali 1:50. Jej autorami są Stanisław i Michał Wysoccy. Stojąca niedaleko Muzeum Emigracji miniatura statku jest ciekawą atrakcją, ale przede wszystkim umożliwia osobom niewidomym poznanie jednego z symboli polskiej emigracji.

Makieta powstała w ramach programu „Pomóżmy Zobaczyć Świat Rękoma”. Polega on na budowie makiet najbardziej znanych zabytków historycznych Trójmiasta. Jego celem jest zmniejszanie barier wynikających z niepełnosprawności, likwidowanie barier społecznych i popularyzowanie pamięci i wiedzy o kulturze i historii oraz o wydarzeniach ważnych dla regionu i kraju. Od 2012 roku realizuje go Klub Rotary International Gdańsk – Sopot – Gdynia.

Projekt miniatury m/s „Batory” został sfinansowany przez Rotary Klub Gdynia, Rotary Klub Gdynia Orłowo oraz Rotary Klub Gdańsk – Sopot – Gdynia ze środków własnych oraz dzięki wsparciu miasta Gdyni, a także firm i osób prywatnych. W sumie stworzenie makiety kosztowało około 95 tysięcy zł.

W 2016 roku powstała już makieta zabytkowego niszczyciela ORP „Błyskawica”. Można ją zobaczyć przy Nabrzeżu Pomorskim, w pobliżu miejsca, gdzie cumuje słynny okręt.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 15.11.2017 14:00
  • ikona

    Autor: Magdalena Czernek (m.czernek@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 15.11.2017 21:01
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona

Zobacz także