Komunikaty dla mediów

Docs Against Gravity po raz drugi w Gdyni

Ponad 60 premier najlepszych filmów dokumentalnych z całego świata, więcej spotkań z twórcami i debat, edukacja dla dzieci i seniorów oraz kino VR. To tylko część atrakcji z długiej listy drugiej edycji największego festiwalu kina dokumentalnego w Polsce. Docs Against Gravity odbędzie się w Gdyńskim Centrum Filmowym w dniach 17-26 maja.


Millennium Docs Against Gravity to największy festiwal filmów dokumentalnych w Polsce i trzeci co do popularności w Europie. Realizowany jest równolegle w Warszawie oraz w Gdyni, Bydgoszczy, Wrocławiu i Lublinie. Nasz ubiegłoroczny eksperyment dokumentalny w Trójmieście okazał się sukcesem. Dlatego w tym roku festiwal w Gdyńskim Centrum Filmowym potrwa o kilka dni dłużej i zagramy więcej filmów. Do Gdyni przyjedzie więcej reżyserów i bohaterów filmów, odbędą się aż cztery debaty – tłumaczy Artur Liebhart, dyrektor festiwalu. Wyróżnia nas kuratorska selekcja filmów, współpraca z kilkudziesięcioma organizacjami i tytułami medialnymi, unikalny na skalę światową festiwal odbywający się równolegle w pięciu miastach i to, co spaja te elementy: szacunek do widza – podsumowuje.


W konkursie znalazł się nominowany do Oscara film „Nie jestem twoim murzynem” Raoula Pecka oraz najnowszy film Siergieja Łoźnicy „Austerlitz”. Ponadto zostanie pokazany ostatni film Michaela Glawoggera „Bez tytułu”. Kolejną uwielbianą przez polską publiczność gwiazdą jest Ulrich Seidl – widzowie zobaczą jego najnowsze „Safari”. W „Zero days” zdobywca Oscara Alex Gibney odkrywa z kolei fenomen Stuxnet – samoreplikującego się wirusa komputerowego odkrytego przez międzynarodowych ekspertów IT w 2010 roku.
 

Filmy festiwalowe będziemy pokazywać w trzech, a nie w dwóch salach kinowych. W sumie odbędzie się ponad sto seansów, od rana do późnego wieczora. Festiwal to również debaty na gorące tematy. Pojawią się także goście z Polski i z zagranicy – tłumaczy Magdalena Jacoń z Gdyńskiego Centrum Filmowego. Na spotkanie z publicznością do Gdyni przyjedzie Coco Schrijber, Rémi Grellety, Tarquin Ramsay, Łukasz Bluszcz, Szymon Uliasz, Mikołaj Trzaska, Krzysztof Paweł Bogocz oraz producent filmu Wojtek Macuk.
 

Podczas gali finałowej Nagrodę Prezydenta Miasta Gdyni w wysokości 15 000 złotych najlepszemu filmowi spośród nominowanych w konkursie głównym o nagrodę Millennium przyznają gdyńscy jurorzy: aktorka Katarzyna Figura, muzyk Mikołaj Trzaska i filmoznawca Mirosław Przylipiak.
 

Bogatą ofertę festiwalową ma Akademia Dokumentalna, program edukacyjny oparty na kinie non-fiction. Pokazy dla dzieci i seniorów odbędą się w sekcji OKI DOKI. Nowością na festiwalu będzie kino VR (Virtual Reality – wirtualna rzeczywistość).


Bilety na festiwalowe pokazy kosztują od 11 do 17 zł. Sprzedaż pojedynczych biletów w cenie 17 zł odbywa się on-line na stronie www.gcf.org.pl oraz w kasie Gdyńskiego Centrum Filmowego. Szczegółowy program projekcji dostępny jest na stronie www.docsag.pl w zakładce „Gdynia”.

ikona