Komunikaty dla mediów

Dar Młodzieży zamyka sezon i planuje rejs wokół globu

Dar Młodzieży zamyka sezon i planuje rejs wokół globu // fot. Przemysław Kozłowski

Dar Młodzieży zamyka sezon i planuje rejs wokół globu // fot. Przemysław Kozłowski

Przez 9 miesięcy studenci uczyli się na nim morskiego fachu, a teraz przejdzie remont, który przygotuje go do podróży dookoła świata. „Dar Młodzieży” właśnie kończy sezon szkoleniowy i szykuje się do nowych wyzwań. Kolejne praktyki morskie ruszą w lutym, a w maju żaglowiec wypłynie w rejs wokół globu.

Z końcem października Akademia Morska w Gdyni zamyka sezon szkoleniowy na „Darze Młodzieży”. Przez dziewięć miesięcy – od 4 lutego do 31 października – studenci i uczniowie z Polski i zagranicy uczyli się na żaglowcu morskiego fachu. W tym czasie statek odbył 11 podróży szkoleniowych. Pływał głównie po wodach Bałtyku, ale miał też dłuższy rejs do portów we Francji i Hiszpanii. Statek uczestniczył też w zlotach żaglowców w Turku, Kłajpedzie i Szczecinie oraz tradycyjnym festiwalu morskim Hanse Sail w Rostocku.


 
W sumie, w  tym sezonie, na pokładzie żaglowca praktyki odbyło 1315 studentów. Ten rok był jednak wyjątkowy. Poza studentami Akademii Morskiej z Gdyni i Szczecina oraz uczniami szkół morskich z Polski i belgijskiej Antwerpii, na „Darze Młodzieży” szkoliła się również załoga algierskiego żaglowca „El Mellah”. Statek zbudowano w stoczni Remontowa Shipbuilding dla Marynarki Wojennej Algierii. W ramach kontraktu załoga żaglowca przeszła kompleksowe szkolenie. Algierscy oficerowie i marynarze poznawali pracę na żaglowcu  przez 2 miesiące, w maju i czerwcu. Przeszli też cykl szkoleń teoretycznych w pracowniach i laboratoriach Akademii Morskiej oraz Studium Doskonalenia Kadr AMG. Szkolenie w Akademii Morskiej przeszło także 12 członków przyszłej lądowej ekipy konserwacyjnej nowego żaglowca.

W lutym 2018 roku ruszy kolejny sezon szkoleniowy. Rozpoczną go studenci Hogere ZeevaartSchool z Antwerpii, którzy od 10 lat odbywają miesięczne praktyki morskie na „Darze Młodzieży".

Teraz „Dar Młodzieży” przejdzie remont. Żaglowiec musi być odnowiony, bo przygotowuje się do rejsu dookoła świata.
 
Taki rejs to oczywiście duża przygoda, ale przede wszystkim szereg przygotowań. Według założeń statek przejdzie wszystkie potrzebne przeglądy, zostaną zainstalowane nowe urządzenia do oczyszczania wód balastowych i do uzdatniania ścieków. Dostanie też nowe żagle i sprzęt nawigacyjny – mówi kpt. ż. w. Henryk Śniegocki, prorektor ds. morskich Akademii Morskiej w Gdyni.
 
Rejs wokół globu – pod nazwą Rejs Niepodległości – rozpocznie się w maju 2018 roku i potrwa do marca 2019 roku. A wszystko dla uczczenia setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Trasa jaką przepłynie „Dar Młodzieży” biegnie przez Lizbonę, Kanary i porty Afryki. Po przejściu Przylądka Dobrej Nadziei wyjdzie na Ocean Indyjski, porty Dalekiego Wchodu (m.in. Singapur, Szanghaj, Osaka) i po trawersie Pacyfiku  na porty zachodniego wybrzeża Ameryki Północnej (m.in. Vancouver, San Francisco, Los Angeles). Kulminacyjny punkt podróży to Panama. Tam, w styczniu 2019 roku, „Dar Młodzieży” uświetni Światowe Dni Młodzieży z udziałem papieża Franciszka. Ostatnim planowanym portem w Ameryce jest Nowy Jork skąd ruszy z powrotem do Europy. Projekt zyskał rządowy patronat. Organizatorem jest Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, Akademia Morska w Gdyni oraz Salezjański Wolontariat Misyjny – Młodzi Światu.

  • ikonaOpublikowano: 30.10.2017 15:44
  • ikona

    Autor: Magdalena Czernek (m.czernek@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 30.10.2017 15:53
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona