Komunikaty dla mediów

Czas na kobiety jest codziennie

O barierach i problemach, ale także o szansach i możliwościach wyzwolenia własnego potencjału. Przede wszystkim o tym, że trzeba sobie pomagać i wzmacniać siebie nawzajem rozmawiały uczestniczki konferencji „Czas na kobiety” zorganizowanej w Gdyni przez Stowarzyszenie Kongres Kobiet i Laboratorium Innowacji Społecznych.

Kobiety mają siłę

 „Czas na kobiety” to spotkania organizowane w całej Polsce, a których założeniem jest aktywizacja społeczno-zawodowa kobiet i diagnozowanie problemów lokalnej społeczności. Także podniesienie dyskusji na temat tego, co można zrobić, sytuacja kobiet była coraz lepsza. Gdyńska edycja wydarzenia odbyła się w środę, 24 maja w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym. Uczestniczki konferencji wzięły udział w trzech wykładach, dwóch warsztatach oraz dyskusji.

- Czas na kobiety tak naprawdę jest na co dzień. Prawdą jest natomiast, że czasem trzeba to specjalnie podkreślić. I dzisiaj jest taki dzień, dzień kobiet – mówiła Magdalena Milewska, jedna z organizatorek.

Konferencja poświęcona była zagadnieniom sytuacji kobiet na rynku pracy, roli w gospodarce i korzyści wynikających z ich udziału, a także wykorzystywaniu szans i możliwości. - Widoczne jest, że coraz więcej firm prowadzi analizy i raporty dotyczące udziału kobiet w przedsiębiorstwie, ich awansach. To nie nowa moda, to wymóg współczesnej, wysokorozwiniętej gospodarki, która dostrzega, że kobieta to wartościowy pracownik – mówiła ekonomistka Elżbieta Jachlewska, jedna z prelegentek.

Trzeba działać

- Kobiety powinny więcej się udzielać publicznie – mówiła dziennikarka Dorota Warakomska, prelegentka i współprowadząca konferencję. - Wydobyć z siebie tę siłę, przebicie i determinację, by mówić głośno. Kiedy dzwonię do kobiet, by zaprosić je do udziału w programie, to zazwyczaj pada dużo pytań. Po pół godziny rozmowy słyszę odmowę, bo „ja się nie znam na tym tak dobrze”. A rozmawiam z uznanymi w kraju ekspertkami! Z mężczyznami jest inaczej. Oni od razu pytają o której godzinie mają być. To dwa skrajne podejścia i jestem za tym, żeby znaleźć się gdzieś pośrodku.

Bariery, jakie napotykają współczesne kobiety, były także jednym z tematów dyskusji, w których udział wzięły: wiceprezeska zarządu Polskiego Stowarzyszenia Kobiet Biznesu Anna Fibak, wiceprezydentka Gdyni Katarzyna Gruszecka-Spychała, prezeska Fundacji NADAKTYWNI Urszula Zalewska, dr Barbara Kijewska oraz Elżbieta Jachlewska, Magdalena Milewska i Dorota Warakomska. Wymieniane były m.in. problemy  godzenia obowiązków służbowych z domowymi, agresja słowna wobec kobiet, a także nierówności w wynagrodzeniach pracownic i pracowników.

- Oprócz tego, że trzeba mówić, to trzeba pokazywać w praktyce, że kobiety mogą dużo. Obalajmy mity. – podkreślała w trakcie dyskusji Katarzyna Gruszecka-Spychała.

Dużą uwagę uczestniczki zwróciły także na agresję słowną i język, jaki używany jest w stosunku do kobiet. Uczestniczki zastanawiały się również nad  szukaniem i stosowaniem rozwiązań, dzięki którym sytuacja się poprawi.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 25.05.2017 11:24
  • ikona

    Autor: Małgorzata Omachel - Kwidzińska (m.omachel@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 26.05.2017 08:52
  • ikonaZmodyfikował: Dorota Nelke
ikona