Co Nowego

Żegnamy stary, bardzo dobry rok 2015

Opis alternatywny

31.12.2015 r.

Za nami wyjątkowe 12 miesięcy! Rok 2015 upłynął pod znakiem ważnych dla Gdyni inwestycji, które oprócz wartości kulturalnej mają duże, czy jak okazało się z czasem, ogromne znaczenie jako atrakcje turystyczne. To pierwsze w Polsce Muzeum Emigracji, które tchnęło nowe życie w budynek dawnego Dworca Morskiego przy ul. Polskiej 1 a także Gdyńskie Centrum Filmowe na placu Grunwaldzkim. Dzięki temu przedsięwzięciu 40. jubileuszowy Festiwal Filmowy w Gdyni zyskał wyjątkową oprawę. Częścią tego projektu jest nowa, zielona aranżacja placu, a także ciesząca się wyjątkowym powodzeniem kolejka na Kamienną Górę. Śmiało można powiedzieć, że to nowe wizytówki miasta.

Natomiast od wielu lat, jednym ze znaków firmowych Gdyni są trolejbusy. W tym roku po raz pierwszy, te ekologiczne pojazdy wjechały na Skwer Kościuszki i aleję Jana Pawła II. W dodatku bez trakcji! Wszystko dzięki pojazdom z bateriami, które korzystając ze skumulowanej energii mogą pokonać nawet 20 kilometrów bez szelek podłączonych do przewodów elektrycznych.

Od wiosny modernistyczne Śródmieście Gdyni jest „Pomnikiem Historii". To ogromnie wyróżnienie, które przyznano zaledwie 60. zabytkom w Polsce. Nie można pominąć całej serii imprez jak m.in. Opener, Globaltica, Ladies Jazz Festiwal, Gdynia Design Days, Herbalife IRONMAN Gdynia, Konkurs Lotów Red Bull, Red Bull Slackship, czy Volvo Gdynia Sailing Days. Po raz pierwszy odbył się festiwal Open House, reprezentacje Polski i Belgii w futbolu amerykańskim zmierzyły się w towarzyskim meczu na Stadionie Miejskim. W pogoni za jajowatą piłką, gdyńscy sportowcy nie mają sobie równych. Zarówno Seahawks Gdynia jak i RC Arka Gdynia zostali Mistrzami Polski. Sport mamy chyba we krwi, bo w Grand Prix Gdyni w biegach ulicznych znów pobity został rekord frekwencji. Wszystkie te wydarzenia przyciągnęły tłumy mieszkańców i co najważniejsze turystów, a to wiąże się także z korzyściami dla lokalnych przedsiębiorców.

A skoro o biznesie mowa. Praktycznie w każdym miesiącu odbywało się ważne wydarzenie biznesowe. Do tych najważniejszych z punktu widzenia trzeba zaliczyć otwarcie Inkubatora Przedsiębiorczości oraz Parku Konstruktorów. Cieszy także aktywność prywatnych firm i deweloperów. Do otwartego kilka miesięcy temu biurowca Enter, swoją siedzibę po ponad 20 latach przeniosła firma C. Hartwig. Zakończyła się budowa pierwszego z trzech budynków kompleksu Tensor, który natychmiast został skomercjalizowany. Swoją obecność w Gdyni mocno zaznaczył kapitał azjatycki - firma Elcen z kapitałem polsko-koreańskim, to pierwszy na Pomorzu zakład recyklingu opakowań PET. Chiński koncern CIMC uruchomił montownię naczep - to wyjątkowy sukces: pierwsza od lat bezpośrednia inwestycja zagraniczna na Pomorzu.

Dużo dobrego dzieje się w porcie i wokół niego. Zakończyła się modernizacja nabrzeży Bułgarskiego i Rumuńskiego, dzięki czemu możliwa jest obsługa większych i dłuższych statków. Szerokim echem odbiło się tegoroczne Forum Gospodarki Morskiej. Po raz pierwszy spotkanie odbyło się w zmienionej formule, która okazała się strzałem w „10". Gdyni nie zabrakło na najważniejszych europejskich targach: MIPIM, Tydzień Pomorski na EXPO w Mediolanie, czy EXPO Real Monachium. Liczymy, że zawarte tam kontakty wkrótce zaowocują.

Gdynianie polubili Budżet Obywatelski. W jego drugiej edycji głosowało ponad 40 tysięcy osób, które chcą zmieniać na lepsze gdyńskie dzielnice. Duża w tym zasługa Laboratorium Innowacji Społecznych działającego w PPNT Gdynia. Skoro już mowa o mieszczącym się przy alei Zwycięstwa 96/98 Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym - w tym roku park zwyciężył w konkursie Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju Polska pięknieje - 7 Cudów Funduszy Europejskich. Na tym nie kończą się nagrody, bo Centrum Nauki Experyment wygrało prestiżowy konkurs o tytuł Popularyzatora nauki. Wspomniany już gmach GCF otrzymał nagrodę za Projekt Architektoniczny Roku w Polsce.

Nie można pominąć wątku historycznego. Rok 2015 był rokiem Franciszki Cegielskiej - pierwszej prezydent Gdyni. Ten czas to seria koncertów, konkursów dla uczniów, zawodów sportowych zwieńczonych odsłonięciem w Sali Obsługi Mieszkańców UM Gdyni tablicy pamiątkowej poświęconej „France". W Gdyni, z inicjatywy prywatnego inwestora stanął pomnik pułkownika Ryszarda Kuklińskiego.

W mieście z morza i marzeń nie zabrakło wydarzeń „dla wilków morskich". W gdyńskim porcie cumowały jednostki biorące udział w ćwiczeniach Baltops 2015. Marina Gdynia gościła X. jubileuszową edycję targów Wiatr i woda. Historycznym momentem było zwodowanie w gdyńskiej stoczni ORP Ślązak - pierwszego od 21 lat polskiego okrętu.

Rok 2015 to także duży rozwój edukacji. Na Chwarznie-Wiczlinie, wraz z nowym rokiem szkolnym, otwarta została gruntownie rozbudowana i wyremontowana Szkoła Podstawowa nr 37. Powiększyła się także liczba miejsc w przedszkolach, niedawno ruszyła zupełnie nowa placówka na Karwinach, czyli Przedszkole nr 54.

Te i inne wydarzenia ilustruje krótki filmik, który przypomni nam najlepsze momenty roku 2015.