Co nowego

Zamiast w szkolnej ławce, nauczą w Experymencie

Opis alternatywny uzytkownicy/b.betlejewska@gdynia.pl/Źródło_Centrum Nauki EXPERYMENT w Gdyni.jpg

07.09.2017 r.

Trochę odmiany i luźniejszej atmosfery jeszcze nikomu nie zaszkodziło. Z takiego założenia wychodzi Centrum Nauki EXPERYMENT, które od lat zaprasza uczniów wraz z nauczycielami na zajęcia edukacyjne, które uzupełniają szkolny program. W tym roku w ofercie znalazło się 5 nowości.


Przedszkolaki, uczniowie szkół podstawowych, gimnazjów i szkół średnich – wszyscy oni mogą wziąć udział w interaktywnych, grupowych zajęciach prowadzonych przez pracowników gdyńskiego centrum nauki. Do wyboru jest 15 warsztatów – w tym 5 zupełnie nowych – poświęconych zagadnieniom z takich dziedzin, jak chemia, fizyka, biologia czy matematyki. Co ważne, wszystkie zajęcia są dopasowane do nowej podstawy programowej.

 
Dla dzieci i młodzieży w każdym wieku obecność w laboratorium i możliwość samodzielnego przeprowadzania eksperymentów to prawdziwa frajda. Udział w warsztatach to dla wielu uczniów również okazja, aby przekonać się, że fizyka czy chemia nie są wcale takie trudne – mówi Anna Alasińska z Centrum Nauki EXPERYMENT.

 
Tylko w pierwszej połowie 2017 roku w Experymencie w ponad 600 warsztatach wzięło udział 14 tysięcy uczniów – głównie z Trójmiasta i okolic. Wraz z jesienią, z okazji nowego roku szkolnego, w ofercie pojawiły się nowe zajęcia:

  • Barwne experymenty (dla klas I-II szkoły podstawowej)
  • Komórka pod mikroskopem (dla klas V–VI szkoły podstawowej)
  • Kryptonim: Experyment (dla klas V–VI szkoły podstawowej)
  • Kości w ruch (dla klas VII-VIII Szkoły podstawowej i Gimnazjów)
  • Chemia pod napięciem (dla klas VII-VIII Szkoły podstawowej i Gimnazjów)

W tym roku do naszej oferty dodaliśmy 5 nowych, interaktywnych zajęć, w tym m.in. warsztaty łączące fizykę z plastyką oraz takie, które nawiązują do popularnych escape roomów. Poza udziałem w zajęciach grupy szkolne chętnie korzystają z możliwości odwiedzenia naszej wystawy, na którą składa się ponad 200 fascynujących eksponatów – dodaje Justyna Sudakowska z Centrum Nauki EXPERYMENT.

 
Szczegółowe informacje nt. zajęć, ich godzin i cen dostępne są pod tym adresem.

 
Poza zajęciami edukacyjnymi EXPERYMENT prowadzi cieszące się ogromnym zainteresowaniem Wykłady Małego i Dużego Naukowca w ramach Polskiej Akademii Dzieci. Każde spotkanie to dwa wykłady: prowadzone przez doświadczonego naukowca oraz ucznia. Dzieci dzielą się z uczestnikami swoimi pasjami naukowymi lub ciekawym hobby.

 
Nie można zapomnieć, że oferta edukacyjna gdyńskiego centrum nauki jest skierowana również do nauczycieli. – Prowadzimy kilka programów dla nauczycieli, organizujemy cykliczne warsztaty rozwijające ich kompetencje,  raz w roku spotykamy się również na konferencji Edukacja w Akcji, aby porozmawiać o kondycji szkoły w Polsce i wymienić się doświadczeniami. W ciągu 10 lat istnienia EXPERYMENTU udało się nam zbudować szeroką platformę współpracy nauczycieli z Trójmiasta i okolic, którą mamy nadzieję ciągle rozwijać – mówi Barbara Ciach z Centrum Nauki EXPERYMENT.