Co nowego

"Za granicą sztuki" - Spotkanie z dorobkiem Jana Lebensteina

Jen Lebenstein, Stary Rembertów, 1955, własność Mumem Narodowego we Wrocławiu, fot. A. PodstawkaW ramach cyklu „Za granicą sztuki" Muzeum Emigracji w Gdyni zaprasza na spotkanie z dorobkiem Jana Lebensteina - artysty wyjątkowego w historii polskiej sztuki XX wieku. Wykład poprowadzi Magdalena Szafkowska z Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Spotkanie odbędzie się w środę 10 grudnia 2014 o godz. 17:30 w Gdynia InfoBoxie.


Przyjaciel Mirona Białoszewskiego, artysta związany z paryską „Kulturą", zawsze niezależny i wyobcowany - Jan Lebenstein przez całe życie dbał o pielęgnowanie swojej bardzo osobistej sztuki. Swoją wyobraźnię, zamiast współczesnymi modami i trendami, wolał karmić reliktami starożytnych cywilizacji. Przetwarzając mitologię sumeryjską, babilońską, egipską stworzył własny język, subtelny i nie do podrobienia.


Muzeum Emigracji w Gdyni już po raz drugi kieruje się „Za granicę sztuki", zapraszając na spotkania z postaciami wybitnych znanych, ale i mniej rozpoznawalnych, artystów-emigrantów. Cykl ośmiu wykładów przybliża artystyczne koleje losu twórców, którzy dobrowolnie wybrali, bądź też zmuszeni byli wybrać, życie poza Polską, śledząc ich wpływ na sztukę polską i światową.

Podobnie, jak to miało miejsce w poprzedniej edycji cieszących się dużą popularnością wykładów, wśród bohaterów pojawią się artyści różnych czasów, stylów i mediów. Do poprowadzenia prelekcji zaproszeni zostali wybitni specjaliści z całej Polski, szczególnie związani ze swoimi bohaterami: historycy sztuki, kuratorzy wystaw oraz autorzy publikacji monograficznych. Dzięki temu każda opowieść zyskuje dodatkowy, osobisty wymiar i staje się wyjątkową ekskursją śladami twórców. Wykłady skierowane są do szerokiej publiczności, mają otwartą, nieakademicką formułę i popularyzatorski charakter. Drugą edycję cyklu „Za granicą sztuki", 22 października zainaugurował wykład dr Huberta Bilewicza poświęcony Tamarze Łempickiej.


Program kolejnych wykładów:

Marek Żuławski (1908 -1985), Sławomir Majoch (Muzeum UMK w Toruniu) 14 styczeń

Roman Opałka (1931-2011), dr hab. Joanna Sosnowska (Instytut Sztuki PAN w Warszawie) 11 luty

Zbigniew Rybczyński (1949), dr hab. Paweł Sitkiewicz (Uniwersytet Gdański) 11 marzec

Piotr Uklański (1968), dr Łukasz Ronduda (CSW Warszawa) 8 kwiecień

Krzysztof Bednarski (1953), prof. Waldemar Baraniewski (Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie) 18 czerwca

fot. A. Podstawka

  • ikonaOpublikowano: 08.12.2014 00:00
  • ikona

    Autor: Michał Kowalski (2011)

ikona

Najnowsze