Co nowego

"Wodowanie" dwuzłotówki z ORP GDYNIA

Kuter rakietowy ORP „GDYNIA" jest kolejnym okrętem Marynarki Wojennej, którego wizerunek zdobi 2-złotową monetę Narodowego Banku Polskiego. Uroczyste „wodowanie" i „chrzest" nowej monety odbyło się 16 marca 2013 r. na pokładzie historycznego niszczyciela ORP „Błyskawica". W związku z tym wydarzeniem miasto Gdynia, Marynarka Wojenna i Narodowy Bank Polski zorganizowały „Dzień Morski". Były konkursy, wystawy, pokaz musztry paradnej, giełda morska, wymiana monet czy spacery z przewodnikiem oraz możliwość bezpłatnego zwiedzania Muzeum Marynarki Wojennej, okrętu-muzeum ORP „Błyskawica" oraz współczesnego okrętu rakietowego ORP „Piorun".



„Wodowanie" to inaczej marynarska promocja przedmiotów związanych z Marynarką Wojenną. Termin „wodowanie" może być przypisany promocji m.in. książek o tematyce morskiej i tych, których autorami są ludzie związani z morzem. Od 2012 roku „wodowane" są także monety Narodowego Banku Polskiego z sylwetkami okrętów. Nowa moneta z wizerunkiem kutra rakietowego ORP GDYNIA jest pierwszą z czterech tegorocznych 2-złotówek zaplanowanych do emisji, z wizerunkami powojennych i współczesnych okrętów polskiej Marynarki Wojennej. Dotychczas, w 2012 roku ukazały się cztery monety z wizerunkami historycznych okrętów Polskiej Marynarki Wojennej. Były to w kolejności emisji: niszczyciel ORP BŁYSKAWICA, wojenny okręt podwodny ORP ORZEŁ, lekki krążownik ORP DRAGON oraz niszczyciel ORP PIORUN.

Kuter rakietowy projektu 205 ORP „Gdynia" służył pod biało-czerwoną banderą od 1965 do 1989 roku. Był trzecim okrętem tego typu, który zasilił potencjał polskiej floty. Został zbudowany na terenie b. ZSRR w stoczni rzecznej w Rybińsku na rzece Wołdze. Wyposażony był m.in. w 4 wyrzutnie rakiet przeciwokrętowych i 2 armaty 30 mm. Rozwijał prędkość 40 węzłów (niemalże 80km/h). 11 września 1965 roku w mieście Hel na ORP Gdynia podniesiona została polska bandera wojenna, po czym okręt został wcielony do służby w 3 dywizjonie kutrów torpedowych 3 Brygady Kutrów Torpedowych. Następnie, od 1971 roku, po zmianach organizacyjnych w Marynarce Wojennej jednostka weszła w skład 2 dywizjonu kutrów rakietowo-torpedowych 3 Flotylli Okrętów. 15 listopada 1989 roku ORP Gdynia zakończył służbę w polskiej flocie i po demontażu uzbrojenia rakietowego został przekazany do Morskiego Oddziału Straży Granicznej. 

Okrętem ORP „Gdynia" dowodziło łącznie 8 oficerów: por. mar. Romuald Andrzej Waga, kpt. mar. Jan Dziżyński, kpt. mar. Henryk Grunert, por. mar. Ryszard Łukasik, por. mar. Maciej Drogosiewicz, por. mar. Zenon Jakubowski, ppor. mar. Szczepan Halarewicz i por. mar. Jacek Choczyński. Dwóch z nich (ś.p. admirał Romuald Andrzej Waga i admirał floty Ryszard Łukasik) zostali później dowódcami Marynarki Wojennej RP.

ORP „Gdynia" to prawdopodobnie jedyny okręt w historii Marynarki Wojennej, 2 złotowa moneta ORP Gdynia w pamiątkowym blisterzektóry ma „córkę" - w 1974 roku w poczet załogi okrętu przyjęta została wówczas 11-letnia osierocona dziewczynka, którą opiekowali się dziadkowie. Załoga okrętu zobowiązała się wówczas do udzielenia jej pomocy aż do osiągnięcia przez nią pełnoletniości.

Pozostało jeszcze około 1000 sztuk monet z ORP "Gdynia" w okolicznościowym blisterze, które będzie można wygrać podczas konkursów organizowanych w trakcie gdyńskich wydarzeń.

ikona

Najnowsze