Co Nowego

Witaj (piękna) szkoło!

Opis alternatywny

01.09.2015 r.

W takiej szkole aż chce się chodzić na lekcje. W rozbudowanej i wyremontowanej Szkole Podstawowej nr 37 odbyła się uroczysta inauguracja roku szkolnego 2015/2016 w Gdyni. Obiekt na Chwarznie-Wiczlinie przeszedł całkowita metamorfozę i od dziś oficjalnie funkcjonuje jako Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 1.W Szkole Podstawowej nr 37 naukę rozpoczęło 269 uczniów, w tym 56 w oddziałach przedszkolnych (tzw. „0"). Przedszkole nr 53 jest placówką czterooddziałową i przyjęto do niego 100 dzieci w wieku 3 i 4 lat. Remont objął między innymi salę gimnastyczną, zaś dzięki rozbudowie powstała kuchnia z całym zapleczem i stołówką a nowe sale dydaktyczne, mogą zapewnić miejsce dla 500 uczniów. Koszt inwestycji to blisko 22 miliony złotych.

Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek na uroczystej inauguracji roku szkolnego 2015/2016 w Szkole Podstawowej nr 37, fot. Sebastian Drausal

W tej szkole dzieci znajdą dobrą, mądrą opiekę i będą się tu wspaniale czuły. Mam nadzieję, że nowa szkoła będzie tętniła życiem i poza czasem lekcyjnym i stanie się ważnym punktem na mapie tej najszybciej rozwijającej się dzielnicy Gdyni. A za kilka lat, po zakończeniu nauki w tej Szkole Podstawowej rozpoczną edukację w gimnazjum, które powstanie kilkaset metrów stąd - zapowiedział Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.

Uroczysta inauguracja roku szkolnego 2015/2016 w Szkole Podstawowej nr 37, fot. Sebastian Drausal

Rozbudowana i wyremontowana Szkoła Podstawowa nr 37, fot. Sebastian DrausalW nowym roku szkolnym 2015/2016 w gdyńskich szkołach edukację rozpocznie 28 475 uczniów, a w przedszkolach 4 802 dzieci.

- szkoły podstawowe - 14 658
- gimnazja - 5 265
- szkoły ponadgimnazjalnej - 8 552 w tym:
    - licea ( z lic. dla dorosłych ) - ok. 4 738
    - szkoły zawodowe - 692
    - technika - 3 122
- przedszkola - 4 802 dzieci


Liczba dzieci z klas i szkół podstawowych, które rozpoczynają nowy rok szkolny wynosi 3 802, w tym 2 349 dzieci sześcioletnich 1 453 dzieci siedmioletnich.

Z nowych kierunków kształcenia, które zostały z sukcesem wprowadzone w szkołach ponadgimnazjalnych, to technik chłodnictwa i klimatyzacji w Technikum Chłodniczym oraz technik mechanik lotniczy w Zespole Szkół Technicznych.

To nie koniec nowości w gdyńskiej oświacie. W listopadzie planowane jest otwarcie Przedszkola nr 54 w Zespole Szkół Nr 10 przy ul. Staffa na Karwinach. Placówka przyjmie 130 dzieci. Trwa także rozbudowa Przedszkola nr 50 na Dąbrowie w Zespole Wczesnej Edukacji nr 1. Powstaną 2 nowe oddziały, co zwiększy ich łączną liczbę do 9. Dzięki rozbudowie i remontowi Przedszkole nr 21 na Demptowie od października tego roku będzie dysponować 5 oddziałami. W styczniu 2016 roku otwarta zostanie czwarta filia żłobka Niezapominajka. Tym samym liczba miejsc w zwiększy się do 255 (obecnie 205). Jeszcze we wrześniu 2015 r. mają rozpocząć się prace projektowe przy gimnazjum na Chwarznie-Wiczlinie, którego otwarcie zaplanowano na wrzesień 2018 roku. Także jesienią rozpocznie się kolejny etap przygotowań do budowy lodowiska na Grabówku. Obiekt ma służyć nie tylko mieszkańcom ale znajdującego się tuż obok Zespołu Szkół Usługowych.

Remonty

Samorząd gdyński w bieżącym roku na remonty i przebudowy szkół i przedszkoli (w tym również adaptacja pomieszczeń na potrzeby żłobka) wyda ok. 13milionów 500 tysięcy złotych. W porównaniu do roku ubiegłego kwota ta jest o 3 mln. wyższa. Wszelkie remonty dotyczące placówek oświatowych zostaną zakończone z końcem roku, gdyż związane jest to z końcem roku budżetowego. Znaczące inwestycje prowadzone są w 56 placówkach oświatowych. Są to między innymi przebudowy i rozbudowy szkół i przedszkoli, remonty kuchni, stołówek, wymianę stolarki okiennej, wymianę posadzek, wymianę instalacji elektrycznej, izolację obiektów, wymianę sanitariatów, wymianę urządzeń obsługujących basen, dobudowanie szybu windy dla niepełnosprawnych oraz przebudowę pomieszczeń wraz z drogą dojazdową i pożarową.

Wśród najciekawszych i największych inwestycji przeprowadzanych w gdyńskich placówkach oświatowych wymienić można:
- przebudowę i adaptację pomieszczeń w Zespole Szkół nr 11 na potrzeby żłobka,
- przebudowa i zmiana przeznaczenia części budynku w Zespole Szkół nr 10 na potrzeby przedszkola,
- przebudowa i zmiana przeznaczenia części budynku w Szkole Podstawowej nr 37 na potrzeby przedszkola,
- rozbudowa przedszkola w Zespole Wczesnej Edukacji nr 1,
- rozbudowa Przedszkola nr 21,
- przebudowa kuchni Przedszkola nr 22,
- przebudowa kuchni z zapleczem Przedszkola nr 4,
- przebudowa kuchni z zapleczem Przedszkola nr 47,
- budowa szybu windy dla niepełnosprawnych wraz z przebudowa pomieszczeń wraz z drogą dojazdową i pożarową w Przedszkolu nr 19,
- wykonanie decyzji ppoż w Szkole Podstawowej nr 39.

Rozbudowana i wyremontowana Szkoła Podstawowa nr 37, fot. Michał Puszczewicz

Rozbudowana i wyremontowana Szkoła Podstawowa nr 37, fot. Michał Puszczewicz

Rozbudowana i wyremontowana Szkoła Podstawowa nr 37, fot. Sebastian Drausal

Rozbudowana i wyremontowana Szkoła Podstawowa nr 37, fot. Sebastian Drausal

Rozbudowana i wyremontowana Szkoła Podstawowa nr 37, fot. Sebastian Drausal

Rozbudowana i wyremontowana Szkoła Podstawowa nr 37, fot. Sebastian Drausal

Rozbudowana i wyremontowana Szkoła Podstawowa nr 37, fot. Sebastian Drausal

fot. Sebastian Drausal i Michał Puszczewicz