Co nowego

W trosce o środowisko. Sprzęt dla Policji od miasta

Opis alternatywny uzytkownicy/b.betlejewska@gdynia.pl/Przekazanie sprzętu dla Policji.JPG

07.04.2017 r.

Z budżetu Gdyni sfinansowany został zakup sprzętu do analizy środowiska podczas kontroli drogowych wykonywanych przez gdyńską Policję. Jest wśród nich zestaw do pomiaru hałasu i mobilny analizator spalin pojazdów. Sprzęt został oficjalnie przekazany funkcjonariuszom 7 kwietnia i od dziś będzie służył zarówno policjantom, jak i mieszkańcom.


Transport drogowy jest drugim, po niskiej emisji, źródłem zanieczyszczeń powietrza. Liczba pojazdów zarejestrowanych w Gdyni wynosi blisko 200 000, a 51% z nich stanowią pojazdy wyprodukowane ponad 10 lat temu. To właśnie dlatego przekazany dziś sprzęt, przeznaczony do kontroli takich pojazdów, ma duże znaczenie dla jakości środowiska, które nas otacza.

 
Otrzymany miernik hałasu oraz poziomu emisji spalin będzie wykorzystywany w codziennej pracy załogi Kontroli Transportu Drogowego pod kątem sprawdzania sprawności technicznej pojazdów – tłumaczy Ryszard Stępiński, naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Gdyni. Miernik hałasu przeznaczony jest do bezpośredniego pomiaru emisji hałasu wytwarzanego przez samochody, ciężarówki czy motocykle. Kontrola w tym zakresie służyć będzie przede wszystkim zapobiegania użytkowania pojazdów z usuniętym tłumikiem, no co szczególnie skarzą się mieszkańcy – dodał.

 
Drugi zakup – mobilny analizator spalin – posłuży do wykonywania pomiarów emisji spalin pojazdów i maszyn z silnikami diesla. Stosowanie dymomierza umożliwi Policji skuteczne eliminowania z ruchu pojazdów, które nie spełniają norm emisji spalin. A to bezpośrednio przełoży się do poprawy jakości powietrza w Gdyni.

 
Miasto ufundowało także oprogramowanie ADR, które pozwoli funkcjonariuszom na szybkie wyszukanie informacji na temat przewożonych substancji niebezpiecznych zagrażających środowisku.

 
Wartość przekazanych przez Miasto Gdynia urządzeń pomiarowych oraz oprogramowania wynosi nieco ponad 23,5 tys. zł.

  • Sprzęt gdyńskim policjantom przekazał naczelnik Wydziału Środowiska UM, Bartosz Frankowski // fot. B. Betlejewska