Co nowego

W hołdzie więźniom gdyńskiego podobozu Stutthof

Odsłonięcie tablicy Pamięci Ofiar Stutthof na cmentarzu witomińskim // fot. Lechosław Dzierżak

Odsłonięcie tablicy Pamięci Ofiar Stutthof na cmentarzu witomińskim // fot. Lechosław Dzierżak

Cmentarz Witomiński jest miejscem pochówku ofiar nazistowskich zbrodni dokonanych na przedstawicielach ośmiu narodowości w gdyńskim podobozie KL Stutthof. Dzisiaj odsłonięto tablicę poświęconą ich pamięci. W uroczystości wzięli udział m.in. Alfons Miszewski, jedyny żyjący były więzień gdyńskiego podobozu, przewodnicząca Rady Miasta Gdyni Joanna Zielińska oraz przedstawiciele konsulatów.

Stutthof był głównym obozem, ale posiadał liczne komanda zewnętrzne i podobozy. Jeden z nich istniał w Gdyni. Więźniowie pracowali w nich niewolniczo na rzecz niemieckich firm – mówiła Joanna Zielińska, przewodnicząca Rady Miasta Gdyni.

Na Cmentarzu Witomińskim spoczywa 51 więźniów gdyńskiego podobozu zmarłych między listopadem 1944 r. a marcem 1945 r. To obywatele Polski, Francji, Belgii, Rosji, Niemiec, Włoch, Norwegii i Łotwy.

- Kiedy Niemcy ewakuowali nas z obozu, nadleciała eskadra radzieckich samolotów. Biorąc nas za kolumnę wojsk, ostrzelali nas z broni pokładowej i wtedy udało mi się uciec – wspominał Alfons Miszewski, były więzień gdyńskiego podobozu - Dziękuję za tę uroczystość w imieniu tych którzy polegli – dodał.

Tablica powstała z inicjatywy Stowarzyszenia Gdynian Wysiedlonych i Muzeum Stutthof w Sztutowie.

110 000 więźniów, 65 000 ofiar, 2 077 dni istnienia

Muzeum Miasta Gdyni zaprasza na wystawę „Odezwała się ziemia”, będącą efektem prac archeologicznych prowadzonych od 2015 r. na terenie KL Stutthof. Na wystawie zobaczymy artefakty związane z funkcjonowaniem obozu, a przede wszystkim należące do więźniów przedmioty codziennego użytku, które stanowią milczące świadectwo popełnionych zbrodni.



Niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny KL Stutthof był najdłużej istniejącym miejscem eksterminacji Polaków i przedstawicieli 28 innych narodowości. Między 1939 a 1941 r., ofiarami obozu koncentracyjnego padło około 4 800 gdynian — zginęło co najmniej 429 z nich.

Ekspozycję możemy oglądać do 30 czerwca.

Wystawa jest efektem współpracy Muzeum Miasta Gdyni, Muzeum Sttuthof w Sztutowie, Urzędu Ochrony Zabytków w Gdańsku i Fundacji „Bowke".

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 23.03.2018 19:00
  • ikona

    Autor: _Jan Ziarnicki (j.ziarnicki@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 23.03.2018 19:00
  • ikonaZmodyfikował: Jan Ziarnicki
ikona

Najnowsze