Co nowego

W Gdyni będą szkolić specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa

Nauczyciele z Zespołu Szkół Chłodniczych i Elektronicznych w Gdyni odebrali certyfikaty Palo alto Networks // fot. Kamil Złoch

Nauczyciele z Zespołu Szkół Chłodniczych i Elektronicznych w Gdyni odebrali certyfikaty Palo alto Networks // fot. Kamil Złoch

Czwórka nauczycieli z Zespołu Szkół Chłodniczych i Elektronicznych w Gdyni przeszła szkolenie z zakresu bezpieczeństwa teleinformatycznego na platformie Palo Alto Networks. Dziś odebrali oni certyfikaty potwierdzające ich kwalifikacje w zakresie tych rozwiązań. Teraz przekażą tę wiedzę dalej. Będą szkolić nowe grono specjalistów zajmujących się bezpieczeństwem informatycznym. Ruszyły działania, które mają rozszerzyć ofertę edukacyjną dla młodzieży.
 
Dziś nie atakują nas pojedynczy hakerzy, ale farmy tysięcy komputerów i są to zmasowane działania. Atakowane są nasze komputery czy telefony komórkowe. Bez odpowiednich zabezpieczeń nie jesteśmy w stanie ich powstrzymać. Nawet najlepsze zabezpieczenia niewiele pomogą, jeśli nie ma wyedukowanych specjalistów i kadry ludzi, którzy są w stanie je skonfigurować i nimi zarządzać – mówi Robert Żelazo, dyrektor regionalny Palo Alto Networks na Europę Wschodnią.
 
Teraz specjaliści w zakresie cyberbezpieczeństwa będą szkoleni w Gdyni. Fundacja CoranimusGdynia oraz Zespół Szkół Chłodniczych i Elektronicznych w Gdyni podjęły współpracę, która na to pozwoli. Czwórka nauczycieli z Chłodniczka przeszła szkolenie „Train The Rainer in Gdynia” organizowane przez Palo Alto Networks. Zapoznali się  z rozwiązaniami dotyczącymi bezpieczeństwa teleinformatycznego na platformie Palo Alto. Po trzydniowym kursie, przez tydzień mieli oni dostęp do laboratoriów firmy, gdzie mogli ćwiczyć swoje umiejętności. Potem zdali egzamin. Dziś nauczyciele odebrali certyfikaty potwierdzające zdobytą wiedzę i kwalifikacje. Wręczyli je: wiceprezydent Gdyni Bartosz Bartoszewicz oraz Robert Żelazo, dyrektor regionalny Palo Alto Networks na Europę Wschodnią. Dzięki certyfikatom nauczyciele będą mogli sami szkolić innych. Tym samym Zespół Szkół Chłodniczych i Elektronicznych w Gdyni rozszerzy swoją ofertę edukacyjną. Teraz uczą się tam m.in. przyszli technicy informatycy. To dla nich otworzą się nowe możliwości.
 
Dajemy możliwość kształcenia młodzieży z zakresu rozwiązań Palo Alto w kontekście cyberbezpieczeństwa. Ci uczniowie, którzy ukończą kurs i uzyskają certyfikaty, już na starcie będą o krok dalej niż koledzy i koleżanki z innych tego typu szkół w Polsce. Powoli będziemy też ten projekt rozwijać – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni.


 
Autoryzowane kursy z zakresu bezpieczeństwa teleinformatycznego na platformie Palo Alto Networks ruszą przyszłym roku szkolnym. Będą się odbywać w ramach zajęć pozalekcyjnych. Dyrekcja Zespołu Szkół Chłodniczych i Elektronicznych zakłada, że na początek powstaną dwie grupy szkoleniowe. W każdej będzie po 10 osób. Jednak już teraz w szkole prowadzone są zajęcia przygotowawcze.
 
Kiedy ogłosiliśmy nabór do tych grup, mieliśmy trzy razy więcej zgłoszeń, niż miejsc. Musieliśmy przeprowadzić losowanie. I tak wybraliśmy 10 uczniów, którzy biorą udział w zajęciach. Szkoła ma już spore doświadczenie w takich kursach. Od 18 lat prowadzimy akademię CISCO, czyli przygotowujemy specjalistów z zakresu sieci komputerowych. Teraz uczniowie będą mieli jeszcze większe możliwości – mówi Marian Deręgowski, dyrektor Zespołu Szkół Chłodniczych i Elektronicznych w Gdyni.
 
Kursy z zakresu rozwiązań Palo Alto to jednak nie wszystko. Są już kolejne plany. Następnym krokiem będzie przystąpienie do inicjatywy kolejnego giganta w zakresie bezpieczeństwa sieci – Juniper Networks. Szkoła przeszła już wstępną ewaluację i została zakwalifikowana do programu. Teraz nauczyciele chcą jak najszybciej rozpocząć kurs Juniper Networks tak, żeby móc wprowadzić do oferty edukacyjnej także zajęcia z tego zakresu.
 
W ten sposób będziemy mieli pierwszą w Polsce szkołę średnią, która będzie oferowała swoim uczniom tak szeroką ofertę edukacyjną i gamę rozwiązań. Będą oni mogli zdobyć certyfikaty z zakresu CISCO, Palo Alto i JUNIPER Networks. Wszystkie są honorowane na całym świecie – mówi Rafał Cichocki z Fundacji Coranimus. 
 
Na razie będzie to oferta tylko dla uczniów Zespołu Szkół Chłodniczych i Elektronicznych w Gdyni. Daje im spore możliwości, bo specjaliści z zakresu cyberbezpieczeństwa są poszukiwani na rynku pracy i mogą pracować w różnych obszarach.
 
W tej chwili na całym świecie brakuje półtora miliona specjalistów od bezpieczeństwa informatycznego. Wszyscy, którzy takie kwalifikacje posiadają, mogą tak naprawdę sami dyktować warunki, na jakich chcą być zatrudnieni. Dlatego cieszymy się, że mamy wkład w szkolenie nowego grona profesjonalistów. Będą oni mogli pracować w kilku obszarach. Banki czy firmy, które rozwijają swoje produkty, potrzebują odpowiednich zabezpieczeń – zaznacza Żelazo.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 16.04.2018 16:00
  • ikona

    Autor: Magdalena Czernek (m.czernek@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 11.06.2018 14:28
  • ikonaZmodyfikował: Dorota Nelke
ikona

Najnowsze