Co nowego

Urodzinowa, uroczysta sesja Rady Miasta

Uroczysta sesja Rady Miasta // fot. Karol Stańczak

Uroczysta sesja Rady Miasta // fot. Karol Stańczak

Jak co roku, 10 lutego, obchodzimy rocznicę nadania Gdyni praw miejskich. Mieszkańcy wspólnie świętują 92. urodziny miasta. W Teatrze Miejskim w Gdyni odbyła się uroczysta sesja Rady Miasta, podczas której wręczono medale im. Eugeniusza Kwiatkowskiego „Za wybitne zasługi dla Gdyni” oraz nagrody „Czas Gdyni” dla najlepszych inwestycji w 2017 roku.

- Gdynia jest sukcesem państwa, narodu i poszczególnych osób. Warto to podkreślić nie tylko w urodziny naszego miasta, ale również uwzględniając 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Mieszkańcy i my, włodarze miasta, będziemy się starać nie zaprzepaścić osiągnięć minionych czasów i pokoleń – mówiła podczas uroczystej sesji Joanna Zielińska, przewodnicząca Rady Miasta Gdyni, która w swojej wypowiedzi przypomniała dzieje powstania Gdyni, wspomniała też o najważniejszych osobach biorących udział w powstaniu i rozwoju miasta.



- Dzisiaj patrzymy na karty historii. Wspominamy okresy piękne i wzniosłe, pamiętamy też o traumatycznych okresach w dziejach naszego miasta - podkreślił prezydent Wojciech Szczurek. I dodał: - Historia Gdyni jest inspiracją do tego abyśmy każdego dnia podejmując wysiłek na rzecz naszego miasta potrafili mierzyć się z wyzwaniami, tak by Gdynia była liderem nowoczesności. Bardzo ważna jest aktywna polityka przyciągania inwestycji. To koło zamachowe, które buduje miejsca pracy, daje dochód mieszkańcom i miastu. Symolem Gdyni jest Śródmieście, ale musimy pamiętać o rozwoju całej Gdyni. By jakość życia była zrównoważona. By w każdej części naszego miasta żyło się dobrze.
 
Wyróżnieni za zasługi dla Gdyni
 
Co roku podczas uroczystej sesji Rady Miasta Gdyni wręczane są medale im. Eugeniusza Kwiatkowskiego „Za wybitne zasługi dla Gdyni”. Jest to najwyższe odznaczenie przyznawanym przez Radę Miasta Gdyni. W tym roku Rada zadecydowała o nadaniu go trzem zasłużonym dla naszego miasta osobom:
- Pani Marii Jolancie Obarze – wieloletniej pielęgniarce społecznej gdyńskiego szpitala
- Panu Tadeuszowi Palmowskiemu – profesorowi nauk o ziemi, badaczowi gospodarczych przemian Gdyni i doradcy Rady Miasta Gdyni
- Pani Monice Płocke – dyrektor zarządzającej pionu IT Nordea AB
 


Marta Jolanta Obara dba o zdrowie gdynian od prawie 40 lat
 
- To osoba która kocha ludzi i zawsze chętnie im pomaga. W gdyńskim szpitalu zaczęła pracę w 1980 roku, po 4 latach objęła stanowisko pielęgniarki społecznej na którym nieprzerwanie pracuje do dnia dzisiejszego. Pani Maria Jolanta Obara na co dzień pomaga pacjentom. Nigdy nie odmawia pomocy. To bardzo trudna praca, a Pani Jola zawsze wykonuje ją w pełni profesjonalnie, jest perfekcyjnym łącznikiem pomiędzy pacjentem w kryzysie, a instytucjami, które świadczą właściwą dla danej sytuacji pomoc. Wykonując swoją codzienną tytaniczną pracę pozostaje kobietą niezwykle skromną. Jest dobrym duchem szpitala, a jej współpracownicy wiedzą, że mogą na nią liczyć – wygłosił laudację Kamil Góral, radny miasta.
 
 - To wspaniałe wyróżnienie nie tylko dla mnie, ale dla wszystkich pracujących w Gdyni pielęgniarek. To trudny zawód i cieszę się, że został dostrzeżony i nagrodzony. Dbamy o zdrowie całej gdyńskiej społeczności. Zarówno ja i moje koleżanki ze szpitala jesteśmy dumne z faktu, że znalazł się ktoś, kto docenił naszą bardzo trudną pracę - mówiła Maria Jolanta Obara, laureatka medalu im. Eugeniusza Kwiatkowskiego „za wybitne zasługi dla Gdyni”.
 
Miłość do Gdyni w sposób naukowy
 
- Panie profesorze, dziękujemy i prosimy o więcej. Pan Tadeusz Palmowski jest profesorem nauk o ziemi, wybitnym naukowcem, znawcą i badaczem Gdyni, podróżnikiem, a także mieszkańcem ul. Świętojańskiej. Prof. dr hab. Tadeusz Palmowski w latach 1994-2002 był członkiem spoza Rady Miasta Komisji Strategii i Finansów Rady Miasta Gdyni. Wspierał radnych swoją wiedzą i doświadczeniem – mówił w laudacji dr Marcin Wołek, radny miasta.
 
Pan Tadeusz Palmowski przebywa aktualnie w Nowej Zelandii gdzie między innymi promuje Gdynię. Nie mógł uczestniczyć w uroczystej sesji Rady Miasta Gdyni. W jego imieniu medal odebrała jego żona, Joanna Palmowska.

- Tadeusz jest prawdziwym miłośnikiem naszego miasta, jest bardzo zaangażowany w jego sprawy i jest wielkim propagatorem Gdyni – mówiła Joanna Palmowska, żona nagrodzonego.
 
Prężne centrum informatyczne w Gdyni 
 
Trzeci medal im. Eugeniusza Kwiatkowskiego „Za wybitne zasługi dla Gdyni” został przyznany i wręczony Pani Monice Płocke.
- Stworzyła od zera zespół informatyków, który przetrwał wyprowadzkę banku Nordea z Polski w 2014 roku. W tamtym czasie Nordea IT Polska zatrudniała 250 osób. Firma się intensywnie rozwija i obecnie zatrudnia około 900 specjalistów. Pierwotnie gdyński oddział obsługiwał tylko grupę Nordea w krajach nadbałtyckich. Teraz oddział wspiera procesy jednostek biznesowych całej Grupy Nordea. Szwedzi przekonują, że inwestycje w Gdyni nie są wynikiem tańszej siły roboczej, lecz jej wysokiej jakości – podkreśla Stanisław Szwabski, radny miasta Gdynia.
 
Podczas odbierania medalu z rąk prezydenta Gdyni, Wojciecha Szczurka powiedziała: - Medal im. Eugeniusza Kwiatkowskiego to dla mnie wielki zaszczyt. Z Gdynią jestem związana od najmłodszych lat. Tu dorastałam, tu się uczyłam, tu rozwijałam się zawodowo w Prokom Software SA, a następnie w Grupie Nordea – mówiła Monika Płocke, laureatka medalu im. Eugeniusza Kwiatkowskiego „Za wybitne zasługi dla Gdyni”. - Wyróżnienie bardzo mnie zaskoczyło, ale też ogromnie ucieszyło. To niezwykła satysfakcja poczuć, że najdroższe sercu miasto, jego przedstawiciele, dostrzegli wartość mojej pracy w kontekście rozwoju gospodarczego i potencjału innowacyjnego Gdyni. Dziękuję i obiecuję, że pracując w międzynarodowym środowisku będę nadal jak najlepszą ambasadorką mojego miasta – dodała.
 
Nagroda Przewodniczącej Rady Miasta "Czas Gdyni"

Tradycją uroczystych jubileuszowych sesji Rady Miasta jest rozstrzygnięcie i przyznanie Nagrody Przewodniczącej Rady Miasta Czas Gdyni za najlepszą gdyńską inwestycję.
 
Czas Gdyni jest nagrodą dla inwestorów i architektów. Kapituła docenia inicjatywy nietuzinkowe, ich walory architektoniczne i wpływ na otoczenie. Inwestycje mające wpływ na rozwój Miasta i jego promocję, poprawę warunków życia mieszkańców, wpływ na rozwój turystyki czy rozwiązania proekologiczne. Brane są pod uwagę realizacje dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.
 
- Bardzo dziękuję członkom kapituły, którzy jak co roku obejrzeli i wybrali najlepsze gdyńskie realizacje. Wybór nie był łatwy, gdyż do konkursu zgłoszono 35 bardzo różnorodnych obiektów. Gratuluję wszystkim nominowanym. W tym roku do grona laureatów nagrody dołączą kolejne nieszablonowe inwestycje wyróżniające się w skali miasta – mówiła podczas Sesji Rady Miasta przewodnicząca Joanna Zielińska.
 
Nagrodę „Czas Gdyni” kapituła przyznała za realizację inwestycji siedziby głównej i hali produkcyjno-magazynowej przy ul. Chwaszczyńskiej 135, zrealizowanej przez Mariusza Swendrowskiego w części budowlanej oraz firmy FLOWAIR, która dokonała adaptacji budynku do swoich potrzeb.


 fot. materiały prasowe firmy Flowair

Budynek FLOWAIR wyróżnia się na terenie rewitalizowanego Polifarbu. Część starej konstrukcji budynku została idealnie wpisana w nowoczesną architekturę siedziby. Wartpo podkreślić, że architekturę wnętrz współtworzyli pracownicy firmy. Każdy z pokoi oddaje charakter konkretnych działów oraz ich styl pracy. Dzięki temu cały budynek jest bardzo funkcjonalny i stanowi idealną przestrzeń do tworzenia nowoczesnych, konkurencyjnych rozwiązań. Budynek FLOWAIR od początku powstawał tak, aby nie tylko spełniać podstawową funkcję miejsca pracy, ale być również miejscem będącym przyjaznym środowisku.
FLOWAIR to firma rozwijająca się bardzo szybko. Rozpoczynała swoją działalność w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym zajmując jeden pokój i zatrudniając 3 osoby. W ciągu 14 lat działalności udało się jej rozpocząć sprzedaż na ponad 30 rynkach i zwiększyć zatrudnienie do 100 osób.
 
Wyróżnienia:
Zarządowi Morskiego Portu Gdynia S.A. za inwestycję - Magazyn wysokiego składowania o funkcji usługowo-biurowej wraz z infrastrukturą przy ul. Polskiej 19-23,


fot. Tadusz Urbaniak/Port Gdynia

Firmie Quiza PUH, Krystyna Szatkowska za realizację inwestycji hali spedycyjnej i magazynowej oraz rozbudowę Przechowali Owoców oraz Nowej Dojrzewalni Bananów przy ul. Rdestowej 49,


fot. materiały prasowe Firmy Quiza PUH

Czas Gdyni w Kategorii Architektura kapituła zdecydowała przyznać zrealizowanemu przez Invest Komfort zespołowi 4 dwupiętrowych budynków–RIVUS.


fot. materiały prasowe Invest Komfort

Projekt architektoniczny wykonany został przez studio MS Architekt. Budynki położone są w malowniczej dolinie granicznej rzeki Sweliny. Osiedle zachwyca szlachetną prostotą swojej architektury o doskonałych proporcjach elementów składających się na całość. Zasługą architekta decydującego o wzajemnych relacjach i proporcjach poszczególnych elementów jest uzyskanie kojącego dla oczu efekt harmonii.
 

Wyróżnienia:
Inwestycja firmy Invest Sarko – Villa Monaco przy ulicy Mariackiej 5 na Kamiennej Górze, która bardzo dobrze wkomponowała się w okoliczną, wcale nie homogeniczną stylistycznie, zabudowę. Projekt jest efektem pracy architektów pracowni SCHLEIFER & MILCZANOWSKI ARCHITEKCI.


fot. materiały prasowe Invest-Sarko

Budynek u zbiegu orłowskich ulic Wrocławskiej i Oficerskiej firmy Veroni Sp. z o.o. również nawiązuje do wzorców utrwalonych w gdyńskiej architekturze modernistycznej wybierając z tej tradycji zupełnie inne elementy. Projekt architektoniczny wykonany został przez Autorską Pracownię  Architektury Planer.


fot. materiały prasowe firma Veroni Sp. z o. o.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 10.02.2018 20:28
  • ikona

    Autor: Lechosław Dzierżak (l.dzierzak@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 13.02.2018 11:34
  • ikonaZmodyfikował: Lechosław Dzierżak
ikona

Najnowsze