Co nowego

[U]czynni Kulturalnie, czyli wolontariat Muzeum Emigracji w Gdyni

[U]czynni Kulturalnie, czyli wolontariat Muzeum Emigracji w GdyniMuzeum Emigracji w Gdyni rozpoczyna nowy projekt. "[U]czynni Kulturalnie" to program dla wolontariuszy, którzy chcieliby pracować w placówce i być jej częścią. Jak to zrobić z przekonaniem i sensem, podpowie specjalny przewodnik. Przygotowania do wprowadzenia programu trwały półtora roku.
 
Przygotowania do wprowadzenia projektu trwały półtora roku. Za koordynację działań ochotników w muzeum odpowiada Agata Zielińska, która pracowała dla tak znanych organizacji jak Greenpeace czy Amnesty International. Wolontariuszką jest od 17 roku życia. Jednym z jej pierwszych zadań w muzeum było przygotowanie przewodnika, który jest częścią projektu [U]czynni Kulturalnie. Dla mnie podczas tworzenia podręcznika najważniejsze było pokazanie, że do wolontariatu nie trzeba specjalnych kompetencji. Większość ludzi myśli, że do tego potrzeba bardzo dużo wolnego czasu - chcę takie stereotypy przełamać - mówi Agata Zielińska. Każdy chętny będzie mógł współpracować z Muzeum Emigracji zarówno krótko- jak i długoterminowo. Każdego potraktujemy indywidualnie, dopasowując zakres zadań do zainteresowań i chęci. Liczę, że dzięki takiemu podejściu stworzymy minispołeczność ochotników - dodaje.
 
Książka została wydana w limitowanym nakładzie. Trafi przede wszystkim do osób, które rozpoczną współpracę z placówką, ale dokument można także pobrać ze strony www.muzeumemigracji.pl. Wskazówki w nim zawarte są cenne nie tylko dla lokalnych wolontariuszy - korzystać z nich może każdy kto chce bezinteresownie pomagać.
 
Najbliższa okazja do współpracy z gdyńską placówką nadarzy się już na początku maja. Ruszyła rekrutacja ochotników, którzy chcieliby pomóc w imprezie „Patent na majówkę" organizowanej 2 maja w Dniu Polonii i Polaków za granicą. Zgłaszać się można poprzez adres e-mail: a.zielinska@muzeumemigracji.pl bądź telefonicznie 58 623 35 99. Co roku Muzeum Emigracji przygotowuje inny zestaw atrakcji - ostatnio była to akcja „Polska zadaje szyku!". Wydarzenie przypomniało o wielkich postaciach polskiej kultury, którzy nadawali ton światowemu kinu, muzyce, sztuce, kreowali mody.
 
Współpraca podczas pojedynczych wydarzeń to jedynie chwilowa propozycja. Muzeum cały czas jest w organizacji a otwarcie siedziby przy ulicy Polskiej 1 zaplanowane jest na przełom roku. Od tego momentu wolontariusze będą mogli wykazać się niemal na każdym kroku - od kina studyjnego, przez programy edukacyjne, archiwizację zbiorów, akcje kulturalno-rozrywkowe, pracę dziennikarską przy archiwum historii mówionej, aż po oprowadzenie wycieczek na wystawie stałej. Wolontariusze będą wiec mieli szansę poznać pracę nie tylko muzealników, ale też event menedżerów, naukowców, kuratorów, copywriterów, kinooperatorów, animatorów kultury, bibliotekarzy, dziennikarzy czy nawet artystów. W zamierzeniach muzeum ma być miejscem tętniącym życiem, łączącym pokolenia, przełamującym stereotypowe wyobrażenia o młodych i starszych ludziach. Dlatego mile widziane są osoby w każdym wieku, z różnymi doświadczeniami i wiedzą.
 
Wolontariusze wspierają muzeum od początku działania placówki - jedni zdobywają u nas cenne na rynku pracy doświadczenie, dla innych jest to odskocznia od rutynowych obowiązków, pozostali chcą realizując swoje pasje poszerzać sieć kontaktów towarzyskich czy zawodowych. Różni ludzie mają rozmaite motywacje a my poprzez program [U]czynni Kulturalnie będziemy się starać dla wszystkich znaleźć najwłaściwsze miejsce" - mówi Agata Zielińska.
 
Cieszymy się, że Agata dołączyła do naszego zespołu i dzięki jej wieloletniemu doświadczeniu w zarządzaniu wolontariatem, m.in. w Amnesty International i Fundacji Greenpeace, nasz program będzie mógł się rozwijać pod dobrymi skrzydłami" - podkreśla Karolina Grabowicz-Matyjas, Dyrektor Muzeum Emigracji w Gdyni.
 
Agata Zielińska, koordynatorka ds. wolontariatu Muzeum Emigracji w Gdyni. Absolwentka polonistyki UW, obecnie studentka politologii warszawskiego Collegium Civitas na specjalizacji „Zarządzanie rozwojem społeczności lokalnych". Wolontariuszka od 17 roku życia, współpracowała z Teatrem „Znak" i Ruchem Solidarności z Ubogimi Trzeciego Świata Maitri. Koordynatorka wolontariatu ogólnopolskiego w Fundacji Greenpeace w latach 2005 - 2013. Koordynowała i prowadziła działania edukacyjne Amnesty International w latach 2000 - 2003 w województwie pomorskim. Wolontariuszka EVS w Belfaście i w projektach dotyczących ochrony środowiska w Indiach. Trenerka umiejętności miękkich, ukończyła Studium Umiejętności Osobistych Trenera i Lidera w Szkole Trenerów Komunikacji Opartej na Empatii.

  • ikonaOpublikowano: 17.04.2014 00:00
  • ikona

    Autor: Michał Kowalski (2011)

ikona

Najnowsze