Co nowego

„Twój Vincent” otworzy 42. FPFF

Opis alternatywny uzytkownicy/m.jaszczerska@gdynia.pl/Twój Vincent/Twój Vincent.jpg

13.08.2017 r.

Pokaz filmu animowanego „Twój Vincent”, zakwalifikowanego do Konkursu Głównego, otworzy 42. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych. W ten sposób organizatorzy chcą uczcić przypadający w tym roku jubileusz 70-lecia polskiej animacji. Z tej również okazji widzowie będą mogli zobaczyć zestaw kilkunastu wybitnych filmów animowanych. Festiwal rozpocznie się 18 września.

O Złote Lwy rywalizować będzie 17 filmów, w tym „Twój Vincent” w reżyserii Doroty Kobieli i Hugh Welchmana, który zainauguruje 42. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych. 
Jest to pierwsza pełnometrażowa animacja malarska. Każdą z 65 000 klatek filmu namalowano ręcznie. W projekcie uczestniczyło 125 zawodowych malarzy z całego świata. Na ekranie ożywili oni ponad 100 obrazów Vincenta van Gogha, by opowiedzieć historię życia i śmierci jednego z najbardziej znanych na świecie malarzy. W ramach festiwalowych pokazów pozakonkursowych wątek animacji będzie w tym roku w Gdyni silnie obecny.

- Polska szkoła animacji, która rozwijała się po II wojnie światowej, a zwłaszcza po odwilży październikowej, zostawiła po sobie wspaniałe dziedzictwo. Nazwiska Szczechury, Kuci, Dumały, Giersza, Lenicy, Borowczyka są dzisiaj częścią światowego dorobku animacji. W 2017 roku polska animacja obchodzi 70-lecie swojego istnienia. Mimo, iż jest ceniona i znana na świecie, polscy widzowie, zwłaszcza młodsi, nie mają obecnie wielu okazji, by zapoznać się z różnorodnością technik, tematów, stylów polskiego filmu animowanego. Z okazji jubileuszu Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni zaprezentuje wybrane filmy z kanonu polskiej animacji, a także tytuły młodych, zdolnych twórców, które zaistniały na międzynarodowych festiwalach i zdobyły tam prestiżowe nagrody – zapowiada Leszek Kopeć, dyrektor festiwalu.
 
I tak blisko 90-minutowy specjalny blok projekcji obejmie następujące krótkometrażowe filmy animowane polskich twórców:
 
- Dom (1958), reż. Jan Lenica, Walerian Borowczyk
- Fotel (1963), reż. Daniel Szczechura
- Koń (1967), reż. Witold Giersz
- Apel (1970), reż. Ryszard Czekała
- Droga (1971), reż. Mirosław Kijowicz
- Ostry film zaangażowany (1971), reż. Julian Józef Antonisz
- Refleksy (1979), reż. Jerzy Kucia
- Tango (1980), reż. Zbigniew Rybczyński
- Łagodna (1985), reż. Piotr Dumała
- Katedra (2002), reż. Tomasz Bagiński
- Śmierć na pięć (2002), reż. Mariusz Wilczyński
- Ab ovo (2012), reż. Anita Kwiatkowska-Naqvi
- Łaźnia (2013), reż. Tomasz Ducki
 
Również w ramach sekcji „Gdynia Dzieciom”, obok przeglądu najnowszych polskich filmów dla młodego widza, znajdą się tytuły z klasyki polskiej animacji dla dzieci. W związku z przypadającymi w tym roku urodzinami dwóch najwybitniejszych twórców w tej dziedzinie – dziewięćdziesiątymi Witolda Giersza oraz osiemdziesiątymi Zdzisława Kudły, zaplanowano poświęcone im retrospektywy. I tak widzowie z dorobku Witolda Giersza będą mogli zobaczyć pełnometrażową animację „Proszę słonia”, po rekonstrukcji cyfrowej, oraz tytuły z lat sześćdziesiątych – „Wiosenne przygody krasnala”, „Czerwone i czarne” – a także zrealizowaną w 2003 roku „Żywą wodę”. Natomiast z dorobku Zdzisława Kudły zostaną zaprezentowane krótkie animacje z serii „Bolek i Lolek” i „Wyprawa Profesora Gąbki” oraz pełnometrażowy film „Gwiazda Kopernika”.

42. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni odbędzie się w dniach 18-23 września 2017 roku.

  • Kadry z filmu "Twój Vincent" //fot.materiały prasowe
  • Kadry z filmu "Twój Vincent" //fot.materiały prasowe
  • Kadry z filmu "Twój Vincent" //fot.materiały prasowe