Co nowego

Trolejbusem, rowerem, pieszo – podróżujmy ekologicznie

Opis alternatywny uzytkownicy/b.betlejewska@gdynia.pl/Tydzień Zrównoważonego Transportu 4.jpg

14.09.2017 r.

Od 16 do 22 września obchodzimy w tym roku Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu. Aby zachęcić mieszkańców do myślenia o bardziej ekologicznych metodach przemieszczania się, w tym czasie Gdynia zaprasza na rodzinny festyn, do podróżowania bezpłatnymi trolejbusami oraz do pozostawienia samochodów w garażu – choć na jeden dzień!

W ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu obchodzony jest Europejski Dzień bez Samochodu oraz Europejski Dzień Trolejbusowy, świętowany od 2010 r. W Gdyni głównym wydarzeniem obchodów będzie niedzielny, rodzinny festyn. 17 września od godz. 11.00 do 15.00 zapraszamy wszystkich na aleję Jana Pawła II.
 
Na miejscu będzie można wziąć udział w grze miejskiej poświęconej komunikacji miejskiej oraz w wielu kreatywnych aktywnościach: uszyć sobie „nerkę” z pracownią torebek Mana Mana, udekorować worek-plecak z pracownią krawiecką Lilki Szpilki czy własnoręcznie zrobić sobie rowerową biżuterię ze Stowarzyszeniem Rowerowa Gdynia.
 
Festyn będzie także okazją do zapoznania się z ciekawymi pojazdami – rowerem towarowym Tczewskich Kurierów Rowerowych, najstarszym i najnowszym gdyńskim trolejbusem, samochodem trolejbusowego pogotowia sieciowego czy designerskimi rowerami ze stajni Oldie&Goldie. Chętni przetestują także rower elektryczny sopockiej firmy Interbike, skuter elektryczny wraz z aplikacją Blinkee oraz 10 nietypowych rowerów.
 
Najmłodsi będą mogli zmierzyć się ponadto na rowerowym torze przeszkód sędziowanym przez Policję. W trakcie festynu rozdane zostaną również nagrody za udział w konkursie „Do pracy jadę rowerem”.
 
17 września aleja Jana Pawła II, ze względów bezpieczeństwa uczestników imprezy, będzie zamknięta dla ruchu samochodowego na całej długości. Festyn organizowany jest przez Przedsiębiorstwo Komunikacji Trolejbusowej i Zarząd Dróg i Zieleni w Gdyni.
 
Dodatkowo 16 września Metropolitalny Związek Komunikacyjny Zatoki Gdańskiej i Zarząd Komunikacji Miejskiej w Gdyni uruchomią cztery bezpłatne linie autobusowe:

  • 101 na trasie: Gdynia Dworzec Główny PKP – Gdańsk Urząd Wojewódzki – Gdynia Dworzec Główny PKP, obsługiwaną przez nowoczesne autobusy przegubowe. Na tej trasie będą obowiązywać wszystkie istniejące przystanki
  • 201 na trasie: Gdynia Dworzec Główny PKP – Dworzec Morski – Muzeum Emigracji –Przystań Żeglugi – al. Jana Pawła II – Gdynia Dworzec Główny PKP, obsługiwaną przez Solaris Trollino 12M z napędem pomocniczym.
  • 301 na trasie: Gdynia Dworzec Główny PKP – Węzeł F. Cegielskiej – Gdynia Dworzec Główny PKP.
  • 401  na trasie: Sopot Reja – al. Niepodległości – Podjazd – Kościuszki – 3 Maja – al. Niepodległości – Sopot Reja, obsługiwaną przez autobus zabytkowy Krupp L4500D z 1938 r.
Sprawdź ich rozkłady jazdy.

 
Z kolei w piątek 22 września przypada Europejski Dzień Bez Samochodu. Tego dnia, na podstawie Uchwały Rady Miasta Gdyni, wszyscy właściciele i współwłaściciele samochodów osobowych będą mogli poruszać się bezpłatne gdyńskimi autobusami i trolejbusami. Wystarczy, że będą mieli przy sobie ważny dowód rejestracyjny auta. Bezpłatne przejazdy będą również możliwe w tramwajach i pociągach SKM i PKM – w całym Trójmieście.

  • Plakat wydarzenia Dzień Trolejbusowy, Dzień Bez Samochodu