Co Nowego

Święto Morza w Gdyni

Opis alternatywny

15.06.2015 r.

Święto Morza w GdyniGdynia znowu wraca do korzeni i już trzeci raz organizuje Święto Morza po kilkudziesięcioletniej przerwie. Zarówno w okresie międzywojennym, tak jak i dzisiaj, obchody nadal przyciągają tłumy, nie tylko mieszkańców, ale i turystów. Oficjalne rozpoczęcie wydarzenia odbędzie się w sobotę 20 czerwca 2015 r. salwą 21 wystrzałów z ORP Błyskawica.   
 
Święto Morza to wydarzenie, które nawiązuje zarówno do wydarzeń o charakterze historycznym jak i kulturalnym. Cieszę się, że Święto Morza, jest symbolem czasu wolnego, świętem rozrywki i  jest organizowane nie tylko przez samo miasto, ale włączają się do niego inne instytucje, czyli Marynarka Wojenna, Liga Morska i Rzeczna, Polski Związek Żeglarski czy Krajowa Izba Gospodarki Morskiej. Wspólnie budują bardzo atrakcyjny  program, bogaty w wiele wydarzeń - mówi prezydent Gdyni Wojciech Szczurek
 
Organizatorzy zadbali o to, żeby na każdy dzień święta, które potrwa do 28 czerwca przypadało kilka ciekawych wydarzeń. To efekt starań naszych i partnerów, żeby wszystkie atrakcje rozłożyć równomiernie i każdy mógł wybierać spośród bogatego kalendarza - tłumaczy Bogusław Witkowski prezes Pomorskiego Związku Żeglarskiego.  I tak, zaraz po uroczystej inauguracji warto zajrzeć na Cudawianki, czyli całodzienną imprezę, którą wieńczy koncert na plaży Śródmieście. W tym roku na scenie wystąpią polskie Call the Sun, Kim Nowak, Voo Voo i portugalskie Buraka Som Sistema. Tego dnia też Stena Line zaprasza do siebie na dzień otwarty. To wyjątkowa okazja dla każdego, kto nie miał jeszcze możliwości stanąć na pokładzie Stena Spirit i zajrzenia do wnętrza statku. A w sobotę i niedzielę, 20 i 21 czerwca można zwiedzić Dar Młodzieży. W niedzielę ucieszą się amatorzy muzealiów, bo tego dnia będzie można zajrzeć do Muzeum Miasta Gdyni za darmo. Z kolei Teatr na Plaży szykuje wydarzenie pod tajemniczym tytułem Baltic Warriors. To połączenie wszystkiego tego, co wielu lubi najbardziej: zombie, wikingów i morza. 
 
Święto Morza w GdyniPoczątek morskiego tygodnia 22 czerwca otwiera uroczystość 85. rocznicy podniesienia bandery na Darze Pomorza. Wydarzenie jest planowane na godzinę 14.00. W środę 24 czerwca w marinie odbędą się pokazy ratownicze gdyńskiego WOPR-u. A już 26 czerwca czeka nas większa akcja, czyli ćwiczenia antyterrorystyczne, w których weźmie udział prom Stena Line zakotwiczony naprzeciw plaży Śródmieście. Następnego dnia Puchar -Bombardierów Wybrzeża, czyli zawody bokserskie na Skwerze Kościuszki przyciągną zapewne wszystkich fanów Gołoty, Adamka i Michalczewskiego. W sobotę warto też zajrzeć na tereny postoczniowe, które tego dnia będą udostępnione dla zwiedzających.
 
Jarmark Kaszubski w InfoBoksie to coś co zadowoli każdego amatora kuchni i zwyczajów kaszubskich. Ostatni dzień obchodów spędzimy z Marynarką Wojenną, która przygotowała zwiedzanie okrętów i dzień otwarty Muzeum Marynarki Wojennej.   
 
Sportowych emocji, podczas Święta Morza przysporzą regaty Bieg Kaprów i II  Puchar Marynarki Wojennej, Gdyńska Mila Nurkowa. Z symulatora żeglarskiego, będą mogli skorzystać przede wszystkim najmłodsi amatorzy żagli. 
 
Podczas tegorocznych obchodów, nie zabraknie ważnych uroczystości podniosłych chwil. Wypuszczenie na wodę wieńców w hołdzie tym, którzy zginęli na morzu, odsłonięcie tablicy Michała Sumińskiego w Alei Żeglarstwa Polskiego czy sesji popularnonaukowych poświęconych zaślubinom Polski z morzem.   

Szczegółowy program Święta Morza 2015 dostępny jest na stronie: www.swietomorza.eu.