Co nowego

'Pułaski' wrócił do Gdyni

Operacja antyterrorystyczna na Morzu Śródziemnym, pięć międzynarodowych ćwiczeń morskich, wizyty w dziewięciu portach, 18 tysięcy mil morskich w składzie SNMG1 - Stałego Morskiego Zespołu NATO - po ponad trzech miesiącach poza domem do Polski wróciła fregata rakietowa ORP 'Gen. K. Pułaski'. Była to pierwsza w historii polska jednostka, która weszła w skład elitarnego zespołu fregat i niszczycieli Sił Odpowiedzi NATO.

ORP 'Gen. K. Pułaski' wpłynął do bazy morskiej w Gdyni w sobotę 29 kwietnia. W uroczystości powitania udział wzięli: podsekretarz stanu w MON ds. polityki obronnej Stanisław Koziej oraz Dowódca Marynarki Wojennej admirał floty Roman Krzyżelewski.

W niedzielę 23 kwietnia na wejściu do Kanału La Manche ORP 'Gen. K. Pułaski' po raz ostatni zajął pozycje w szyku okrętów SNMG1. Po tradycyjnym marynarskim pożegnaniu, w czasie którego 'Pułaski' przedefilował wzdłuż szyku okrętów, i oddaniu sobie wzajemnie honorów okręt skierował się na kurs powrotny do Polski. Dowódca zespołu komodor Denis Rouleau (Kanada) pogratulował polskim marynarzom udziału w działaniach SNMG1 mówiąc m.in. 'Wasz wysiłek sprawił, że nie można uwierzyć w to, że Polska posiada najkrótszą historię obecności w stałych morskich zespołach NATO..'

W ciągu ostatnich trzech miesięcy ORP 'Gen. K. Pułaski' uczestniczył m.in. w operacji antyterrorystycznej na Morzu Śródziemnym - Active Endeavour, w największym morskim ćwiczeniu NATO w tym roku - Brilliant Mariner oraz w kilku mniejszych (typu Squadex i Passex) z siłami morskimi Danii, Hiszpanii i Francji. W trakcie rejsu 'Pułaski' zawinął do portów w Niemczech (Kilonia), Danii (Aarhus), Norwegii (Bergen i Oslo), Malcie (La Valetta), Hiszpanii (Malaga), Holandii (Den Helder), Belgii (Antwerpia) i Anglii (Plymouth).

  • ikonaOpublikowano: 29.04.2006 00:00
  • ikona

    Autor: dnelke

ikona

Najnowsze