Co Nowego

Publiczna Stacja Naprawy Rowerów w Gdyni

Opis alternatywny

23.12.2013 r.

Guma i flak już niestraszne rowerzystom w centrum Gdyni! Dzięki pierwszej miejskiej Stacji Naprawy Rowerów, zlokalizowanej obok gdyńskiego InfoBoxu, każdy może samodzielnie dopompować koło, zmienić dętkę albo sprawdzić stan dokręcenia śrub w swoim jednośladzie.
 
Chyba nie ma rowerzysty, któremu nie przytrafiło się kiedyś złapać gumę, albo odkryć, że koło wymaga dopompowania. Niewielka to uciążliwość, jeśli wozi się ze sobą pompkę i klucze. Sęk jednak w tym, że nie zawsze mamy pod ręką odpowiedni zestaw narzędzi. W Śródmieściu jest na to rada. Na skwerze obok gdyńskiego InfoBoxu zainstalowano właśnie pierwszą w Gdyni i jedną z pierwszych w Polsce miejską Publiczną Stację Naprawy Rowerów. Można tam własnoręcznie dokonać podstawowych napraw swojego pojazdu.
Do dyspozycji rowerzyści znajdą tam zestaw wszystkich najpopularniejszych kluczy rowerowych (imbusowych i nastawnych), 2 łyżki do opon, a także pompkę z adapterem na wszystkie rodzaje wentyli rowerowych. Jeśli wymagana jest bardziej skomplikowana naprawa, przyda się specjalny hak, umożliwiający zawieszenie roweru. Całość mieści się w eleganckiej obudowie ze stali nierdzewnej, przytwierdzonej trwale do podłoża. 

Publiczna Stacja Naprawy Rowerów w Gdyni

Jest to jedna z wielu metod, jakimi miasto stara się dbać o tych, którzy jeżdżą na rowerach, ale też zachęcić inne osoby do wyboru tego środka lokomocji - mówi Rafał Studziński, gdyński oficer rowerowy. Jeśli urządzenie się sprawdzi, będziemy chcieli ustawić takich więcej. Ponadto, wkrótce stanie kompresor rowerowy przy Muzeum MW - dodaje.

Koszt realizacji Publicznej Stacji Naprawy Rowerów, którą ustawiono bez pompy (za to z pompką), zamknął się w kwocie 3500 złotych.