Co nowego

Program Osłonowy dla Wzgórza Orlicz-Dreszera przyjęty

Przyznawanie i wypłata wsparcia finansowego nawet bezterminowo, pomoc w znalezieniu nowego mieszkania, dostęp do specjalistycznego wsparcia, czy wsparcie w adaptacji w nowych warunkach – to zaledwie część założeń Programu Osłonowego wsparcia mieszkańców Wzgórza gen. Orlicz-Dreszera na lata 2017-2021. Dokument został uchwalony przez gdyńskich radnych podczas sesji 26 kwietnia.


KAŻDEMU WEDŁUG POTRZEB

- Większość mieszkańców tego terenu jest zagrożonych bezdomnością. Inni zamieszkują lokale, które nie dają możliwości zaspokojenia podstawowych potrzeb. Wśród lokatorów tego terenu są osoby niepełnosprawne, rodziny wielodzietne, seniorzy, czy zmagający się z długotrwałymi lub ciężkimi chorobami. Rolą samorządu jest organizacja działań ratunkowych i interwencyjnych dla szybkiej poprawy tej sytuacji – podkreśla Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji.


Program osłonowy skierowany jest do około 120 rodzin zamieszkujących Wzgórze Orlicz-Dreszera na Leszczynkach. Minimalny okres wsparcia wynosi 24 miesiące. Trzeba podkreślić, że w przypadku osób, których sytuacja rodzinna, zdrowotna lub inne uwarunkowania niezależne od nich, uzasadniają przedłużenie okresu wsparcia – może tak się stać. Natomiast w przypadku osób w wieku powyżej 65 lat oraz tych, którzy z racji stanu zdrowia czy niepełnosprawności nie mają realnych perspektyw na poprawę swojej sytuacji społecznej, zawodowej oraz majątkowej działania określone w programie prowadzone będą bezterminowo.



CZTERY FAZY POMOCY

Pierwsza faza wsparcia koncentruje się na skontaktowaniu się z osobami i rodzinami mieszkającymi na Wzgórzu Orlicz-Dreszera oraz szczegółowej diagnozie potrzeb. Na podstawie rozmów z mieszkańcami opracowywane są indywidualne plany wsparcia.


Drugą fazą wdrażania Programu Osłonowego będą działania związane z zapewnieniem miejsca zamieszkania, pomocy w przeprowadzkach i wsparcie w adaptacji w nowych miejscach. Lokatorzy Wzgórza Orlicz-Dreszera otrzymają więc pomoc w znalezieniu korzystnych ofert mieszkań, wygospodarowane zostaną także m.in. dodatkowe zasoby lokalowe miasta dla natychmiastowego zabezpieczenia nagłych potrzeb mieszkańców. Co więcej, osobom znajdującym się w krytycznej sytuacji zdrowotnej, zaoferowane zostaną mieszkania socjalne poza obowiązującą kolejnością.


W trzeciej fazie mieszkańcy otrzymają wsparcie w adaptacji w nowych warunkach - od pomocy w załatwieniu formalności związanych z przeprowadzką, przyznawanie świadczeń socjalnych i dopłaty do wynajmu mieszkań. Osoby objęte programem osłonowym zostaną także m.in. zaproszone do udziału w programie aktywizacji społeczno-zawodowej.


Ostatnia faza służyć będzie ocenie realizacji i efektów Programu Osłonowego. Będzie to szczegółowa analiza skutków, która pozwoli na sformułowanie rekomendacji dla dalszych działań w zakresie wsparcia obecnych mieszkańców Wzgórza Orlicz-Dreszera.
Program Osłonowy dostępny jest na stronie internetowej Urzędu Miasta, https://tinyurl.com/ltkkv7v.


Program Osłonowy jest dopełnieniem Gminnego Programu Rewitalizacji, przyjętego uchwałą Rady Miasta z 29 marca 2017 roku. Głównym realizatorem działań skierowanych do mieszkańców Wzgórza Orlicz-Dreszera z ramienia miasta jest Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. Partnerem Laboratorium Innowacji Społecznych, koordynujące całość procesów rewitalizacyjnych w Gdyni. Założenia dokumentu pozytywnie zaopiniowała Komisja Polityki Rodzinnej, Pomocy Społecznej i Zdrowia, a uchwała została przyjęta głosami zdecydowanej większości radnych.


Podstawą prawną przyjęcia Programu Osłonowego dla Wzgórza Orlicz-Dreszera jest Ustawa o pomocy społecznej, w której zapisano, że do zadań własnych gminy należy m.in.: „podejmowanie innych zadań z zakresu pomocy społecznej wynikających z rozeznanych potrzeb gminy, w tym tworzenie i realizacja programów osłonowych” (art. 17 ust. 2 pkt 4 art. 110 ust. 10 ustawy z dnia12 marca 2004 roku o pomocy społecznej). Nie ma cienia wątpliwości, że lokatorzy tej części Gdyni znajdują się w kryzysowej sytuacji i potrzebują wsparcia.


WZGÓRZE ORLICZ-DRESZERA W LICZBACH (stan na 25 kwietnia 2017)

12,1 ha – powierzchnia osiedla
123 – liczba rodzin zamieszkujących Wzgórze Orlicz-Dreszera
7,2 mln – tyle środków z miejskiego budżetu przeznaczonych jest na realizację Programu Osłonowego
106 – do tylu rodzin dotarli pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej
40 – liczba rodzin rozważających wyprowadzkę
12 – liczba osób, korzystają ze wsparcia i są w trakcie wyprowadzki
7 – liczba osób, które już się wyprowadziła korzystając z pomocy MOPS

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 26.04.2017 20:09
  • ikona

    Autor: Małgorzata Omachel - Kwidzińska (m.omachel@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 27.04.2017 15:33
  • ikonaZmodyfikował: Barbara Betlejewska
ikona

Najnowsze