Co nowego

Popłyną „Śladami Biało-Czerwonej” – możesz i ty!

"Allie" i "Tornado" wypłyną w maju w rejs "Śladami Biało-Czerwonej" // fot. Tadeusz Lademann

Pomorscy żeglarze uczczą stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości w iście morskim stylu. Popłyną śladami miejsc, w których żyli, walczyli, działali i tworzyli Polacy na obczyźnie. W rejs wypłyną dwa jachty. W ciągu 160 dni pokonają one w sumie 17 tysięcy mil morskich. Wyruszą 6 maja z Gdyni i popłyną dwoma różnymi trasami, które będą podzielone na etapy. Powrót jest planowany na 12 października. Rejs „Śladami Biało-Czerwonej 2018” ma charakter otwarty. Każdy, kto kocha morze i jest gotowy na wodną przygodę, może wziąć w nim udział. Są jeszcze wolne miejsca. 
 
Pięć miesięcy na morzu w dość trudnych i wymagających warunkach. Pomorscy żeglarze organizują rejs „Śladami Biało-Czerwonej 2018”. Odwiedzą podczas niego zagraniczne miasta i porty, w których żyli, walczyli, działali i tworzyli Polacy. Chcą w ten sposób uczcić setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Popłyną na dwóch jachtach – „Allie” i „Tornado”. Z Gdyni wyruszą 6 maja.
 
– Jesteśmy żeglarzami i to dla nas najbardziej oczywisty sposób, by włączyć się w obchody stulecia odzyskania niepodległości. Każdy jacht będzie miał inną trasę. Jeden popłynie drogą północną, a drugi południową – mówi Leopold Naskręt, sekretarz zarządu Pomorskiego Związku Żeglarskiego, komodor wyprawy i kapitan jednego z biorących udział w rejsie jachtów.
 
Żeglarze chcą pokonać wyznaczone trasy w ciągu 160 dni. Zamierzają razem wypłynąć z Gdyni i razem do niej wrócić. Rejs będzie podzielony na etapy, tak, żeby jak najwięcej osób miało szansę wziąć w nim udział. Powrót do Gdyni planowany jest 12 października.
 
„Allie” popłynie drogą północną. Prowadzi ona przez akweny Morza Bałtyckiego, Norweskiego, Grenlandzkiego, Atlantyk i Morze Północne. Załoga dotrze za krąg polarny, by podziwiać arktyczną faunę  i florę, ogromne lodowce, porzucone stacje wielorybnicze  i ślady kilkusetletnich osad. Rejs na tej trasie będzie podzielony na 15 etapów. Jego uczestnicy odwiedzą: Stavanger, Trondheim, Bodo, Trompo, Longyearbyen, Reykjavik, Hofn, Torshavn, Lerwick, Kirkwall, Londyn i wrócą do Gdyni. W sumie jacht pokona 7,5 tysiąca mil morskich.


 
Natomiast „Tornado” popłynie drogą południową i przemierzy 9,5 tysiąca mil morskich. Trasa tego rejsu biegnie przez akweny Morza Bałtyckiego, Norweskiego, Grenlandzkiego, Atlantyk i Morze Północne. Będzie on podzielony na 22 etapy. W tym czasie zawita on do: Stavanger, Reykjaviku, Kirkwall, Inverness, Obanu, Galway, Brestu, Vigo, Lizbony, Cadiz, Casablanki, Funchal, Le Havr, Amsterdamu i wróci do Gdyni.


 
Rejs „Śladami Biało-Czerwonej 2018” ma charakter otwarty. Mogą wziąć w nim udział wszyscy chętni, którzy ukończyli 18 lat. Nie trzeba mieć doświadczenia żeglarskiego. Wystarczy kochać morze i być gotowym na wielką przygodę. Zapisy właśnie trwają. Żeby popłynąć na jednym z jachtów, należy wypełnić formularz zgłoszeniowy, który jest dostępny na stronie: rsbc.pl. Tam też trzeba wybrać etap rejsu, w którym chce się wziąć udział, bo załoga będzie się zmieniać na poszczególnych odcinkach. Liczba wolnych miejsc jest widoczna w tabelce z rozpisanymi planami rejsów. Uczestnik sam pokrywa koszty udziału w rejsie. Każdy jacht poprowadzi doświadczony kapitan. 
 
Naprawdę warto wybrać się z nami na tę wyprawę. Każdy uczestnik może liczyć nie tylko na fascynujące wrażenia żeglarskie, ale i piękne krajobrazy oraz możliwość dotarcia do miejsc, w których swoją obecność zaznaczyli nasi rodacy. Polacy byli i są we wszystkich miejscach, do których dotrzemy. Walczyli na frontach II wojny światowej, żyli i mieszkali na obczyźnie, dokonywali odkryć, budowali gospodarkę nowej ojczyzny, prowadzili badania naukowe. Popłyniemy ich śladami. Podczas rejsu można też wyrobić sobie staż żeglarski w dość trudnych warunkach. Pierwsi chętni już się do nas zgłaszają, ale wciąż są wolne miejsca na poszczególne etapy – mówi kpt. Naskręt.
 
Wyprawa nawiązuje do obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości, dlatego załogi jachtów, w odwiedzanych portach i miejscowościach, będą składać wieńce i wiązanki kwiatów oraz dokumentować działalność środowisk polonijnych, wydarzenia kulturalne, osiągnięcia gospodarcze promujące Polskę i Polaków oraz ich przedsiębiorczość i kreatywność.
 
Patrnerami i współorganizatorami wyprawy „Śladami Biało-Czerwonej 2018” są: Jachtklub Morski „Roda”, Jacht Klub Marynarki Wojennej „Kotwica”, Akademia Marynarki Wojennej, Fundacja Centrum Wychowania Morskiego Związku Harcerstwa Polskiego, Liga Morska i Rzeczna, Duszpasterstwo Ludzi Morza Centrum „Stella Maris”. Patronat nad wyprawą objął Pomorski Związek Żeglarski.

  • ikonaOpublikowano: 08.03.2018 10:00
  • ikona

    Autor: Magdalena Czernek (m.czernek@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 08.03.2018 10:41
  • ikonaZmodyfikował: Magdalena Czernek
ikona

Najnowsze