Co nowego

Podarowali sprzęt wartości 40 tysięcy złotych

fot. Arleta Bolda-Górna

fot. Arleta Bolda-Górna

Dwie lustrzanki z zestawem obiektywów, projektory cyfrowe oraz 90-calowa tablica interaktywna. To tylko niektóre sprzęty, jakie otrzymała Szkoła Podstawowa nr 40 im. kpt. ż. w. Karola Olgierda Borchardta. Materiały dydaktyczne o wartości 40 tysięcy złotych uczniowie otrzymali w ramach projektu „Cyfrowa klasa”.

Ideą projektu jest oswajanie młodych ludzi z technologią od najmłodszych lat edukacji. Jego organizatorzy wychodzą z założenia, że cyfryzacja jest wartością tylko wówczas, kiedy człowiek z cyfrowych rozwiązań potrafi korzystać. Jeśli nowości technologiczne będą budzić obawę lub opór, na niewiele się zdadzą.

- Świat się stale zmienia, dzisiaj komunikujemy się częściej nie słowem a obrazem właśnie. Umiejętność właściwego posługiwania się nim przydaje się dzisiaj każdemu. Nie tylko wybitnym fotografikom, ale każdemu, kto chce się współcześnie komunikować. Myślę, że zarówno firma Canon, jak i inne firmy, które dziś mogą przyglądać się temu projektowi, nabierają przekonania, że inwestycja w młodzież to najlepsza inwestycja, jaką można zrealizować. My to robimy od lat, inwestując w miejską edukację i myślę, że dla firm takie projekty to jest droga nie tylko do budowania własnej marki, ale też do budowania przekonania, że biznes potrafi być odpowiedzialny i w bardzo konkretny sposób to wyraża - mówi Wojciech Szczurek prezydent Gdyni.



Szkoła została wyposażona m.in. w projektory cyfrowe, drukarki, kalkulatory oraz niezbędne akcesoria. Zestaw ten uzupełniła 90-calowa tablica interaktywna ufundowana przez firmę Mentor. Na potrzeby uczniów Canon wyposażył także szkolne koło fotograficzne, które otrzymało dwie lustrzanki z zestawem obiektywów, lampę błyskową oraz aparat kompaktowy. Łączna wartość wszystkich urządzeń wyniosła niemal 40 tys. zł.

– Cała społeczność szkoły będzie korzystać z tego sprzętu. Drukarki trafiły m.in. do biblioteki szkolnej. Dzięki projektorowi nasi nauczyciele będą mogli odbywać spotkania szkoleniowe. Przede wszystkim jednak sprzęt fotograficzny jest dla nas cennym darem, gdyż od paru lat w szkole działa koło fotograficzne klas młodszych i marzyliśmy, żeby powołać takie koło również dla starszych dzieci. Teraz bedziemy mogli zrealizować nasze plany – cieszy się Dorota Haase, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 40 w Gdyni.

Inicjatywa nauczycielki

„Cyfrowa klasa” to projekt, którego celem jest stworzenie przestrzeni nauczania młodzieży z wykorzystaniem innowacyjnych technologii i produktów. Pomysłodawcą wyposażenia przez Canon pracowni w gdyńskiej placówce jest stowarzyszenie Friends Academy Innovative Share. Z inicjatywą pozyskania sprzętu dla szkoły wyszła nauczycielka podstawówki przy ul. Rozewskiej, Ewa Krym.

– Adam Sierant ze stowarzyszenia Friends Academy Innovative Share pomógł nam pozyskać sprzęt firmy Canon w ramach projektu edukacyjnego. Bardzo się cieszymy i jesteśmy ogromnie wdzięczni. Mnie jako nauczyciela szczególnie cieszy tablica interaktywna. Dzieci już ją przećwiczyły i uwielbiają na niej pracować. Teraz nasze lekcje będą ciekawsze, bardziej kreatywne – mówi Ewa Krym, nauczycielka i radna Miasta Gdyni.


Oswoić nowoczesne technologie

Projekt prowadzony jest przez kilka firm, które za zadanie postawiły sobie pomóc szkołom w cyfryzacji, po to, aby uczniowie mieli dostęp do dobrej edukacji interaktywnej. Dostarczają nie tylko produktu, ale tworzą w danej szkole cały ekosystem rozwiązań, dzięki którym uczniowie poznają najlepsze trendy w edukacji. Tylko w ubiegłym roku w ramach projektu doposażyli ok. 600 klas w całej Polsce.

– Naszym marzeniem, jako firmy dostarczającej innowacyjne cyfrowe rozwiązania obrazowania, jest to, aby każda szkoła dysponowała sprzętem porównywalnej klasy, co przekazany gdyńskiej placówce – mówi Łukasz Gąsior, Senior Sales Manager, Canon Polska. – Dzięki temu przyszłe kadry, wkraczające na rynek pracy, będą dobrze przygotowane do kreatywnego wykorzystania cyfrowych rozwiązań w swoich codziennych zadaniach, a to będzie miało przełożenie na rozwój polskiej gospodarki – dodaje.

„Cyfrowa Klasa”

Sekcja Edukacyjna Friends Academy Innovative Share od wielu miesięcy współpracuje z gdyńskim samorządem oraz lokalnymi szkołami na rzecz nowoczesnej edukacji. Stowarzyszenie FAIS tworzy grupa osób, których misją jest bycie wsparciem dla innych w ich drodze do rozwoju osobistego. Inspirowanie innych do twórczego myślenia, wspieranie w kreowaniu przedsiębiorczych postaw i bycia świadomym, zarówno siebie, jak i swoich działań – to cele organizacji. Stowarzyszenie chce być wsparciem dla tych, którzy jeszcze nie odkryli swojego potencjału oraz tych, którzy już realizują swoje plany i pasje.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 17.05.2018 12:49
  • ikona

    Autor: Arleta _Bolda-Górna (a.bolda-gorna@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 17.05.2018 12:49
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona

Najnowsze