Co nowego

Otwarte miasto, otwarte dane

Gdynia, podążając wzorem europejskich standardów, otwiera zasoby z danymi publicznymi. Dołącza tym samym do niewielkiego grona polskich miast publikujących zbiory danych miejskich. Nowy portal www.otwartedane.gdynia.pl jest już dostępny dla wszystkich zainteresowanych działalnością samorządu. Przyda się on również tym, którzy poszukują danych potrzebnych do pracy czy rozwijania innowacyjnych pomysłów.


Otwarte dane to forma udostępnienia danych publicznych w sposób przejrzysty, przydatny i zgodny ze standardami oraz przepisami prawa.  – Zależało nam przede wszystkim, aby mieszkańcy mieli dostęp do danych zgromadzonych w jednym miejscu i zaprezentowanych w przystępny sposób. Drugą grupą odbiorców są firmy IT tworzące aplikacje mobile. Ich programy nie będą działać bez danych, które właśnie udostępniamy – wyjaśnia wiceprezydent Gdyni Bartosz Bartoszewicz i dodaje: - Serwis powstał z trzech powodów – po pierwsze chcemy, aby wszystkie dane były publiczne. To daje z kolei możliwość porównywania się z innymi miastami. Po trzecie, w miastach takich, jak na przykład Londyn, po udostępnieniu danych znaczne wzrosła liczba aplikacji służących mieszkańcom.


Gdyński portal, przygotowany przez firmę Master Telecom, jako pierwszy w Polsce wykorzystuje innowacyjne połączenie dedykowanego do gromadzenia i udostępniania danych oprogramowania CKAN oraz autorskiego oprogramowania Monalisa. Służy ono do aktywnego zbierania danych z różnych źródeł, standaryzowania i składowania ich na serwerze, a także automatycznej wizualizacji wybranych danych w formie tematycznych prezentacji.


Obecnie na portalu, który powstał jako konsekwencja uzyskania przez Gdynię certyfikatu ISO 37120, znajduje się 115 zbiorów danych w 21 obszarach funkcjonowania miasta. Są to zestawienia dotyczące m.in. gospodarki, transportu, środowiska lub finansów. Użytkownik znajdzie tu na przykład liczbę mieszkańców w poszczególnych dzielnicach, liczbę samochodów zarejestrowanych w mieście, liczbę łóżek szpitalnych w mieście czy liczbę firm działających w Gdyni.


To dopiero początek, ponieważ głównym założeniem jest ciągły rozwój serwisu poprzez pozyskiwanie nowych, atrakcyjnych zbiorów danych własnych oraz zewnętrznych należących m.in. gdyńskich firm. Chcemy, aby portal stał się samonapędzającą platformą służącą do zbierania i wymiany danych, co przyczyni się w przyszłości do rozwoju inteligentnych technologii, z których będziemy mogli wspólnie korzystać – podkreśla Bartosz Bartoszewicz.

  • ikonaOpublikowano: 27.06.2017 10:25
  • ikona

    Autor: Sebastian Drausal, Gdyńskie Centrum Kontaktu (s.drausal@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 27.06.2017 11:34
  • ikonaZmodyfikował: Barbara Betlejewska
ikona

Zobacz także

Najnowsze