Co nowego

„NORDA – Północny Biegun Wzrostu” – czas na podsumowanie

Trzy lata, 21 jednostek samorządu terytorialnego oraz 4 partnerów społeczno-gospodarczych, a także ok. 2,6 mln zł – to siły zaangażowane w realizację projektu „NORDA – Północny Biegun Wzrostu”. Dziś nadszedł czas na podsumowanie przedsięwzięcia. Konferencja zamykająca projekt odbyła się w czwartek 6 kwietnia w Gdyńskim Centrum Filmowym.

„NORDA – Północny Biegun Wzrostu” to wspólny projekt 21 jednostek samorządu terytorialnego wśród, których znalazły się: Gdynia, Cewice, Choczewo, Hel, Jastarnia, Kosakowo, Krokowa, Liniewo, Luzino, Łeba, Lębork i powiat lęborski, Łęczyca, Puck, gmina Puck, Reda, Rumia, Szemudy, Wejherowo, gmina Wejherowo oraz Władysławowo. Ponadto w przedsięwzięcie zaangażowanych było 4 partnerów społeczno-gospodarczych: Akademia Morska w Gdyni, Polska Izba Spedycji i Logistyki, Liga Ochrony Przyrody i Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze.

Dzisiaj z całą pewnością możemy powiedzieć, że bardzo dobrze udało się nam zrealizować ten wspólny projekt, jakim jest „NORDA – Północny Biegun Wzrostu”. W moim przekonaniu współpraca w ramach Forum Norda jest modelowym przykładem współpracy metropolitalnej, opartej na realnych potrzebach i wyzwaniach oraz dobrze dopasowanych narzędziach, które pomagają osiągać wyznaczone cele. – powiedziała wiceprezydent Gdyni Katarzyna Gruszecka-Spychała podczas spotkania w GCF.



Współpraca w ramach projektu doprowadziła m.in.: do opracowania i przyjęcia do realizacji przez rady miast i gmin dokumentów strategicznych i operacyjnych dla Doliny Logistycznej (Strategia Zrównoważonego Rozwoju 2020 z perspektywą do 2050 oraz 3 Programy Operacyjne w zakresie: rozwoju gospodarczego, rozwoju przestrzennego i gospodarowania gruntami oraz rozwoju transportu) i Nadmorskiego Obszaru Usługowego NORDA (Strategia Zrównoważonego Rozwoju 2020 z perspektywą do 2050 oraz 3 Programy Operacyjne w zakresie: rozwoju gospodarczego, rozwoju przestrzennego i gospodarowania gruntami oraz promocji).

Ponadto opracowano strategię marki i plan komunikacji marketingowej Nadmorskiego Obszaru Usługowego NORDA, co pozwoli na spójną i skuteczną promocję 11 nadmorskich gmin w Polsce i za granicą oraz koncepcję wielobranżową, wraz z elementami studium wykonalności i analizą środowiskową, dla budowy drogi łączącej port morski w Gdyni z siecią dróg krajowych, która przyczyni się do przyspieszenia realizacji inwestycji poprawiającej dostępność drogową portu, mającej ogromne znaczenie dla całego regionu. Udostępniono także pod wspólnym adresem www.investnorda.pl internetowe bazy danych ofert inwestycyjnych (obecnie jest ich 74), dotyczące gruntów i nieruchomości Doliny Logistycznej i Nadmorskiego Obszaru Usługowego NORDA.

Przypomnijmy, że projekt „NORDA – Północny Biegun Wzrostu” polegał na ścisłej współpracy pomiędzy zrzeszonymi gminami, przedstawicielami różnych instytucji miejskich i gminnych oraz przedsiębiorcami, w celu zwiększenia integracji zarówno społecznej, jak i gospodarczej. Inicjatywa współfinansowana była z funduszy EOG, pochodzących z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii oraz dotacji celowej z budżetu państwa w ramach Programu „Rozwój miast poprzez wzmocnienie kompetencji jednostek samorządu terytorialnego, dialog społeczny oraz współpracę z przedstawicielami społeczeństwa obywatelskiego”.

Logo projekt współfinansowany z funduszy EOG, pochodzących z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 06.04.2017 14:45
  • ikona

    Autor: Dorota Nelke (d.nelke@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 07.04.2017 15:43
  • ikonaZmodyfikował: Michał Kowalski
ikona

Najnowsze