Co Nowego

Noc Naukowców czyli prawdziwy kosmos w EXPERYMENCIE!

Opis alternatywny

24.09.2014 r.

Noc Naukowców czyli prawdziwy kosmos w EXPERYMENCIE!Wystawa Centrum Nauki EXPERYMENT w Gdyni na co dzień zamykana jest, kiedy Księżyc nie zdąży jeszcze na dobre wspiąć się i pojawić nad naszymi głowami. Ale jest taki szczególny dzień w roku, kiedy to właśnie nocą zanurzamy się w EXPERYMENCIE w naukowe dociekania. Tak jak wielu badaczy, oddajemy się tematowi zgłębiania naukowych dziedzin po zmroku, nocą - wtedy, kiedy na niejednego spływa „kosmiczna" wena!

Ta specjalna okazja to oczywiście Europejska Noc Naukowców, którą świętować będziemy również w Gdyni. 26 września 2014 r., w godzinach od 20:00 do 24:00, EXPERYMENT zamieni się w miejsce, gdzie królować będzie Wszechświat. Oprócz zwiedzania wystawy w wyjątkowej, nocnej oprawie, specjalnie na ten wieczór przygotowano dla Gości szereg dodatkowych aktywności, które orbitować będą wokół kosmicznych zagadnień. A wszystko to w specjalnej cenie - koszt biletu wstępu tego wieczora to 12 zł bez względu na wiek.


Ziemia kontra wszechświat
Wieczorne spotkanie z nauką otworzy specjalny spacer po wystawie ścieżką „Ziemia kontra Wszechświat" poprowadzony przez Edukatorów EXPERYMENTU. Rozwikłamy podczas jego trwania wiele nurtujących zagadek, np. czy nasz głos będzie słyszalny w kosmosie i jak powstają czarne dziury. Będzie również o podboju kosmosu przez człowieka, życiu na stacjach kosmicznych i o tym, jak przygotowuje się ciało astronauty na podróże po Wszechświecie.

O 21:00 rozpocznie się Kosmiczne Science Show. Podczas pokazu będzie można poznać dwóch naukowcach próbujących wyjaśnić zagadki Wszechświata w swoim laboratorium. Przy pomocy doświadczeń fizycznych i chemicznych opowiedzą o gwiazdach, chłodzie panującym w kosmosie i grawitacji.

W pościgu za kometą
Tego wieczoru odbędą się również dwukrotnie warsztaty astronomiczne. Dzięki nim dowiemy się jak powstał nasz Układ Słoneczny i z jakich obiektów się składa. Wspólnie oglądać będzie można mapy nocnego nieba, rozpoznając na nich ciała niebieskie i gwiazdozbiory.

Dużo uwagi poświęcone zostanie także projektowi „Rosetta". To wyjątkowa misja, która rozpoczęła się w 2004 roku. Satelita o nazwie Rosetta wraz z lądownikiem o imieniu Philae od 10 już lat uczestniczy w fascynującej kosmicznej pogoni za jedną z najstarszych i najbardziej oddalonych komet w naszym Układzie Słonecznym. Pionierskie lądowanie łazika na komecie odbyło się z sukcesem w sierpniu tego roku, a zebrane podczas tej misji materiały mogą okazać się przełomowe. Jedna z teorii głosi bowiem, że to właśnie na powierzchni najstarszych komet przybyło na Ziemię życie.

Będzie można również się dowiedzieć w jaki sposób satelity uzyskują energię niezbędną do ich funkcjonowania oraz jak przesyłają zebrane na kometach dane na Ziemię. Samodzielnie będzie można wykonać też kilka ciekawych zadań. Jednym z nich będzie rozszyfrowanie wiadomości przesłanej na Ziemię przez satelitę.

Warsztaty przeznaczone są dla nieco starszych odbiorców. Dla młodszych uczestników przygotowane zostaną książeczki z zadaniami i kolorowankami.

Wszechświat w pigułce
O to, aby każdy uczestnik Nocy Naukowców wyszedł z niej z głową pełną ciekawostek na temat kosmosu zadba również dr Wiesław Laskowski podczas swojego wykładu „Wszechświat w pigułce". Prześledzimy z nim jak wyglądał Wszechświat od narodzin do dnia dzisiejszego. Zagłębimy się w sekrety życia gwiazd, podpatrzymy jak wyglądają dzisiaj i przewidzimy dla nich przyszłość.
Dodatkowo na wystawie będzie można się dowiedzieć jak zbudowany jest teleskop czy jak można wykorzystać druk 3D w podboju kosmosu.

Szczegółowy plan wieczoru

20:00 - Rozpoczęcie Nocy Naukowców
20:15 - „Ziemia kontra Wszechświat" - spacer z Edukatorami
21:00 - Kosmiczne Science Show
21:30 - Warsztaty astronomiczne „Ścigając ciała niebieskie"
22:15 - "Ziemia kontra Wszechświat" - spacer z Edukatorami
22:30 - Wykład „Wszechświat w pigułce"
22:30 - Warsztaty astronomiczne „Ścigając ciała niebieskie"

Bilety do nabycia w kasach EXPERYMENTU w dniu wydarzenia lub on-line za pomocą strony internetowej https://bilety.experyment.gdynia.pl/